Zamek w Warwick średniowieczna perła środkowej Anglii.

Zamek w Warwick wybudowano w 1068 roku na polecenie Wilhelma Zdobywcy. Zamek był posiadłością wiejską, więzieniem, ale też pełnił funkcje obronne. Przez lata w zależności od zadań, jakie miał pełnić, był wielokrotnie przebudowywany. Dla zwiedzających został otwarty w 1978 roku. Znajduje się na liście zabytków Wielkiej Brytanii (kategoria I).

Labirynt pełen niespodzianek.

Mroźny zimowy dzień. Idziemy w stronę labiryntu. Pisk biegających dzieci słyszymy już z dala. Zieleń gęstego żywopłotu przysłania atrakcje, które znajdują się wewnątrz labiryntu. Szukamy eksponatów znajdujących się pomiędzy korytarzami. Docierając w odpowiednie miejsca, tablice informacyjne podpowiadają, do jakiego celu służyły widoczne eksponaty. Mijamy statek wikingów, letnią kuchnię, w której warzono ziołowe napary, miejsce posiedzeń czarownic, wojenne okopy. Pośrodku labiryntu kilka tajemniczych drewnianych drzwi, za którymi już wiemy, co się kryje. Kierujemy się w stronę wyjścia. Do głównego deptaka prowadzi pergola tworząca zielony korytarz. Nad głowami kołyszą się zielone listki niezmarzniętych róż. Panowie bez emocji przyglądają się swoim kobietom, które zachwycając się otaczającą zielenią, zatrzymują się, by co jakiś czas zrobić zdjęcie. Ostatnie przejście. Główny cel podróży przed nami, zamek w Warwick.

Przed murami zamku.

Mijają nas rodzice z pociechami, zakochane pary, dziadkowie, babcie, samotni poszukiwacze historii. Na głównym deptaku prowadzącym do największego zamku w tym rejonie Anglii cieszą się popularnością wśród odwiedzających drewniane dyby. W dybach, selfiedziubek, z profilu, z buziaczkiem, z uśmiechem, z grymasem niezadowolenia, takie pozy przybierają odwiedzający podczas robienia zdjęć na tle zamku. Wszyscy chcą mieć ładne zdjęcie z najlepiej zachowanym średniowiecznym zamkiem w Anglii.

Na dziedzińcu zamku w Warwick.

Docieramy do bramy wejściowej zamku. Przechodząc przez bramę zamku w Warwick towarzyszy mi poczucie, że wkraczam do innego świata, że zaraz zanurzę się w klimacie odwiedzanego miejsca i poczuję na własnej skórze to, jak to miejsce wyglądało w czasach świetności.

Na dziedzińcu soczysta zieleń trawy kontrastuje z ciemno piaskowym kolorem zamkowych murów. Z zachwytu nad średniowiecznym zabytkiem wyrywa mnie dziecko, trąciwszy niechcący moją kurtkę piankową maczugą. Trzy drewniane budki, w których sprzedawane są pamiątki, hot dogi i inne drobiazgi szpecą zamkowy dziedziniec.

Zamek w Warwick i jego zakamarki.

Choinki, światełka, świąteczne bibeloty poustawiane w zamkowych komnatach przypominają o minionych świętach. Figury woskowe wyglądające jak żywi ludzie, zwierzęta wydające dźwięki, postacie na obrazach, które opowiadają historie zamkowe, tworzą wnętrza komnat. Udostępnione pomieszczenia chętnie zwiedzamy, nie wiedząc czego się spodziewać w dalszych częściach zamku. Każde pomieszczenie jest niespodzianką, wnętrza zaskakują, a obszar udostępniony zwiedzającym jest na tyle duży, by odrobinę się zmęczyć.

Odpoczynek w ogrodach.

Wytchnieniem od przejść, schodów i widoków są dwa otaczające zamek ogrody. Pierwszy różany, na którego otwarcie przybyła sama księżna Diana, a drugi z dumnymi pawiami przechadzającymi się pośród drzew i krzewów przy żwawo tryskającej wodzie z fontanny. Ławki, na których łapiemy grudniowe promienie słoneczne, ustawione są w kierunku rzeki przepływającej obok zamku.

Spacer do młyna.

Przy rzece Avon ścieżką wzdłuż zamkowych murów idziemy do młyna. Rozłożyste drzewo z opartą o mury ławką przyciąga nasze spojrzenia. Odpoczynek w takim miejscu to nie lada rarytas. Młyn z zewnątrz wydaje się opuszczony i na tle zamku zaniedbany. Wchodząc do środka, widzimy nowe maszyny, to miejsce nadal działa. Idąc do góry schodami, wychodzimy znów na zamkowy dziedziniec. Żegnamy się ze średniowiecznym zamkiem w Warwick.

Wnętrza zamku w Warwick. Dużo się dzieje, ciekawe wystawy, interesujące historie i obrazy, które mówią. ;)

Widoki z zamku w Warwick. Łąki, na których pasą się owce, malownicze miasto nad rzeką Avon.

Zwiedzanie zamku.

Zamek czynny jest od 10:00 do 16:00, przez 7 dni w tygodniu. Warto przyjść wcześniej, kompleks jest duży więc czas zwiedzania, także będzie wydłużony. Ceny wstępu są różne w zależności od formy płatności. Bilety można kupić z wyprzedzeniem przez Internet, płacąc mniej lub tego samego dnia w kasie płacąc więcej. Ceny i godziny otwarcia się zmieniają. Polecam obserwowanie strony zamku, gdzie na bieżąco są podawane aktualne ceny i godziny otwarcia: Zamek w Warwick.

25 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Masz piękne zdjęcia, które zachęcają do wizyty! Czy jest jakaś część zamku, gdzie można zorganizować jakieś prywatne imprezy? (ślub, wystawę, urodziny, etc.) Wyobrażacie sobie wynająć takie wnętrza?! 😉 Uważam, że Twoje wskazówki dojazdu są bardzo przydatne, a uwaga na temat budek z hotdogami na zamkowym dziedzińcu, świadczy o dojrzałości Twojego spojrzenia. Tak, diabeł siedzi w detalach. Dzięki za wpis o pięknym zabytku, który mam teraz ochotę zobaczyć.

  2. Piękne zdjęcia! Uwielbiam takie klimaty. Niestety w Anglii udało mi się jak do tej pory zwiedzic tylko farmy owocowe, więc może dzięki takim obrazkom odczarujesz mi Anglię 🙂

    1. Mam nadzieję że się uda 🙂 Zapraszam już niedługo do kolejnych wpisów o Anglii (i nie tylko) 🙂

  3. Zamek jak i cała okolica wygląda uroczo. Chętnie się tam wybierzemy jak już znudzi się nam Hiszpania 🙂 Świetny blog. Będziemy do Ciebie zaglądać częściej. Chętnie zapisałybyśmy się na newsletter z nowymi wpisami. Daj znać jak go założysz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.