Zamek w Dover.

Zamek w Dover wznosi się na jednym ze wzgórz otaczających miasto. Strategiczne położenie zamku sprawiło, że funkcje obronne pełnił przez 950 lat. W epoce żelaza zamkowe wzgórze zyskało fortyfikacje obronne, a w 1066 roku tuż po bitwie pod Hastings Wilhelm Zdobywca wzniósł zamek. Przez kolejne lata dobudowywano kolejne niezbędne obiekty, jak również zaczęto rozbudowywać system podziemnych korytarzy. Obecnie zamek w Dover należy do największych zamków w Wielkiej Brytanii, który stanowi atrakcję dla zwiedzających miasto. Zamek góruje nad Dover, z łatwością każdy odnajdzie do niego drogę.

Ze stacji kolejowej Dover Priory Station, do zamku prowadzą kierunkowskazy, a spacer tuż do zamkowych wrót zajmie około 30 minut. Idzie się cały czas pod górę, więc czas dotarcia może odrobinę się wydłużyć. Opuszczając zamek, można wybrać znacznie przyjemniejszą drogę przez park, gdzie schodami w dół schodzi się do głównej ulicy prowadzącej do słynnych klifów w Dover. Strona zamku z informacjami o cenach i godzinach wstępu: Zamek informacje praktyczne.

Po wejściu na teren zamku na placu znajduje się pomnik B. Ramsaya , brytyjskiego oficera Królewskiej Marynarki Wojennej, który opracował „Operację Dynamo”. Był też odpowiedzialny za operację Torch w Afryce Północnej, a także operację Neptun. W filmie „Dunkierka” postać Ramsaya została pominięta, ale warto przypomnieć, jak sprawy miały się naprawdę.

Jednym z ważniejszych obiektów na terenie zamku są podziemne tunele. Pierwsze były drążone w czasie wojen napoleońskich, były schronem dla obrońców zamku. Lokalizacja podziemi była utrzymywana w tajemnicy. Późniejsza rozbudowa podziemi przyczyniła się do tego, że podziemne korytarze odegrały istotną rolę w II Wojnie Światowej. Tunele udostępnione dla zwiedzających zostały po zakończeniu Zimnej Wojny i upadku ZSRR. Zwiedzanie niewielkiej części tuneli jest możliwe tylko z przewodnikiem.

Ciekawymi obiektami na terenie zamku w Dover są położone tuż obok siebie kościół St. Mary de Castro i latarnia z czasów rzymskich, która w przeszłości służyła jako dzwonnica kościoła. Kościół został odbudowany w XVIII wieku i jest zabytkowym budynkiem klasy I. Latarnia – Pharos ma 24 metry wysokości (cztery piętra), została wybudowana w I wieku naszej ery i jest jednym z najstarszych budynków znajdujących się na terenie Wielkiej Brytanii.

Oprócz wspaniałych budowli, z zamku można podziwiać panoramę na miasto, port czy słynne białe klify. Na terenie zamku znajduje się także wieża widokowa. Wejście na obszerny taras widokowy nie jest mozolne, na sam szczyt prowadzą szerokie schody, na których łatwo można minąć osoby schodzące z tarasu widokowego.

Na ogromnym terenie zamku znajdują się miejsca, w których można podziwiać panoramę na miasto, zregenerować siły na dalsze zwiedzanie czy też się posilić. Jeśli macie mało czasu, nie warto zaglądać do zamku, teren jest na tyle duży, że godzina czy dwie nie wystarczą na zobaczenie wszystkich atrakcji, jakie oferuje to miejsce. Zamek w Dover to idealne miejsce na bliskie spotkania z historią, obserwację, a także bardzo miło spędzony dzień.

19 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Ciekawe miejsce. Lubie takie miejsca, z których roztacza się widok na większą przestrzeń, miejsca z panoramą na miasto. W takich miejscach nabieram dużo pozytywnej energii. Kto wie, może kiedyś się tam wybiorę 🙂

  2. Dover znam tylko z perspektywy przepraw promem, ale teraz już wiem, że następnym razem warto zatrzymać się tam na dłużej 🙂 Szczególnie zaintrygowały mnie te podziemne tunele! Dzięki za inspirację 🙂

    1. O tak historia i współczesność przenikają się, a w Dover można znaleźć także kilka innych równie ciekawych zabytków i pięknych miejsc 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *