Zamek świętego Anioła

Po wizycie w Watykanie udaliśmy się na spacer w kierunku Zamku świętego Anioła. Sama do końca nie byłam przekonana czy wejść do środka zamku, jednak jak zawsze w moim przypadku, ciekawość zwyciężyła. I nie żałuję. Warto kupić bilety i zwiedzić to miejsce. Widoki, jakie oferuje tym, którzy zdecydują się na wejście do środka, rekompensują oczekiwanie w kolejce, a dla tych bardziej oszczędnych cenę biletu.

Nie wiedzieć czemu byłam przekonana, że raczej szybko zwiedzimy zamek. Przed wejściem rzeczywiście jest sporo osób. Kolejka brnęła do przodu, a mi coraz bardziej podobało się zamkowe otoczenie.

Ten starożytny zabytek jest sporych rozmiarów, więc nikt na nikogo nie wchodzi, ale też posiada tyle zakamarków, wejść, przejść, schodów, punktów widokowych, czy bardzo klimatycznych korytarzy, że nie wiadomo kiedy mija czas spędzony w dawnym mauzoleum. Lepiej zarezerwować więcej czasu na zwiedzanie tego obiektu. Dzięki temu, iż wszystko jest zagospodarowane z pomysłem, nie wpadamy na innych zwiedzających, przez większość czasu miałam wrażenie, że jesteśmy jedynymi osobami chcącymi zwiedzić to miejsce.

Budowla zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Chodziliśmy, oglądaliśmy, podziwialiśmy. Z każdego poziomu obiektu, Rzym widać z innej perspektywy. Oczywiście im wyżej, tym lepsze widoki, jednak każdy poziom oferuje coś innego. Kiedy dotarliśmy natomiast na szczyt zamku, trudno było przestać fotografować Rzym z tej perspektywy.

Trochę o historii Zamku św. Anioła

Pierwotnie budowla miała spełniać funkcję mauzoleum. Zbudowana w strefie podmiejskiej ówczesnego miasta budowla w późniejszych latach została przekształcona w fortecę, znajdowali w niej schronienie również papieże. Swoją obecną nazwę zawdzięcza papieżowi Grzegorzowi I Wielkiemu. W czasach kiedy epidemia rozprzestrzeniała się po Europie, Grzegorz I Wielki odprawiając procesję błagalną, ujrzał na szczycie budowli anioła chowającego miecz do pochwy – co oznaczało koniec epidemii. Od tego momentu zabytek możemy nazywać Zamkiem św. Anioła. Zamek jest połączony tajemnym podziemnym przejściem z Watykanem. Obecnie w środku zamku możemy podziwiać watykańskie muzeum broni, ale nie tylko – w zamku znajdują się także malowidła, bogato zdobione papieskie pomieszczenia mieszkalne, cele więzienne i oczywiście będąc na tarasie widokowym, na zdjęciach możemy uchwycić przepiękną panoramę Wiecznego Miasta i jak i pocztówkowe niemal ujęcia Bazyliki św. Piotra.

Strona Internetowa, na której znajdziecie obszerną historię obiektu, opis malowideł znajdujących się w Zamku, jak również inne ciekawe informacje – strona prowadzona jest w języku włoskim, nie widziałam możliwości przejścia na angielską wersję: Zamek świętego Anioła

przed-wejsciem-do-zamku-sw-aniola
Czekając przed wejściem w kolejce. Mamy dość czasu by przyjrzeć się budowli.
w-zamku-sw-aniola
Wygodne buty to podstawa w zwiedzaniu zabytku 😉
krete-drogi-zamek-sw-aniola
Przejścia, schody, zaułki zamku.
przejscia-zamek-sw-aniola
Korytarze zamkowe.
przez-zamek-sw-aniola
Widok na miasto.
kopuly-z-zamku-sw-aniola
Czas na widoki z zamku świętego Anioła.

widok-z-zamku-sw-aniola

widoki-z-zamku-sw-aniola

tybr-i-rzym

sosny-rzym

rzym-z-zamku-sw-aniola

rzymskie-widoki

rzeka-tybr

panoramy-z-zamku-sw-aniola

panorama-z-zamku-sw-aniola

????????????????????????????????????

zamek-sw-aniola-po

P.S. Na temat Rzymu na moim blogu możesz przeczytać jeszcze następujące wpisy:

11 komentarze(y) Dodaj komentarz
    1. Zależy jak szybko lubisz zwiedzać zabytki, np. jeśli lubisz robić dużo zdjęć i lubisz nieśpiesznie poznawać budowle to bym zaryzykowała i zaproponowała z 3-4 godziny, w tym godzina na delektowanie się pizzą z widokiem na Rzym w zamkowej restauracji.

  1. Byłam we Włoszech, przechodziłam obok tego zamku, ale bardzo fajnie, że napisałas, że warto – to już bede wiedziala na przyszłosc 🙂 pozdrawiam cieplo !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *