York. Co warto zobaczyć w mieście.

York pozostaje moim faworytem wśród brytyjskich miast. Architektura zachwyca. Sieć małych, przytulnych uliczek sprawia, że można bez map i przewodników błądzić po zawiłych uliczkach miasta godzinami. W niepogodę zapraszają liczne muzea, a także bary, których według miejscowych na odwiedzenie nie starczy roku. Spacer murami miejskimi sprawi, że wszystkie smutne myśli odejdą hen daleko od nas. York to niepowtarzalne miasto a jego urokowi nie można się oprzeć. Wyjątkowy charakter miasto z herbem białej róży zawdzięcza wpływom Rzymian i Wikingów. York za czasów rzymskich znany był jako Eboracum, a podczas rządów Wikingów miasto zyskało nazwę Jorvik. Do dziś spacerując przez York, można znaleźć pozostałości po Rzymianach i Wikingach.

National Railway Museum.

Do National Railway Museum można dostać się bezpośrednio z głównej stacji kolejowej Yorku. Muzeum jest częścią National Museum of Science and Industry. Zgromadzono w nim wiele zabytkowych lokomotyw, składów, przedmiotów związanych z kolejnictwem takich jak semafory, urządzenia świetlne, plakaty, bilety, mundury, zegary i inne ciekawe zabytkowe sprzęty. Wkraczając do kolejowego świata w National Railway Museum, poznamy historię transportu kolejowego w Wielkiej Brytanii i będziemy mogli poczuć magię świata kolei na własnej skórze. Podsyłam Wam link, w którym możecie posłuchać opowieści, przeczytać artykuły, a także posłuchać piosenek: Piosenki, historie, artykuły.

Mury Miejskie i Bramy Miejskie.

York może poszczycić się najdłuższymi zachowanymi w Wielkiej Brytanii średniowiecznymi murami miejskimi. Do miasta prowadzą cztery bramy główne: Bootham Bar, Monk Bar, Walmgate Bar i Micklegate Bar. W średniowieczu były wykorzystywane do pobierania opłat drogowych, ale też jako pozycje obronne w czasie wojny. Dwie mniejsze bramy to Fishergate Bar i Victoria Bar. Długość murów, którą możemy udać się na spacer to 13 km z różnymi widokami na zabytkowe miasto York, w którym Rzymianie i Wikingowie pozostawili swoje wpływy. Przeczytajcie cały wpis o murach miejskich w Yorku: York. Spacer murami miejskimi.

Najpopularniejsze ulice Yorku.

Najpopularniejszą, średniowieczną ulicą Yorku jest Shambles, przy której rzeźnicy wystawiali na półki sprzedawane towary. Obecnie w malutkich sklepikach możemy upolować wszelkiego rodzaju pamiątki, czekoladki, biżuterię, pieczywo i inne wspaniałe rzeczy. Kolorowe wystawy zachęcają przechodniów, by wstąpić i coś kupić, ale jest to też doskonała okazja, by zobaczyć owe mikroskopijne sklepiki od środka. Wybierając się na ulicę Shambles, zaplanujcie wizytę wcześnie rano lub wieczorem. Ilość zwiedzających w ciągu dnia ulicę Shambles jest ogromna w porównaniu do rozmiarów ulicy. Ulica Shambles została okrzyknięta najbardziej malowniczą ulicą Wielkiej Brytanii.

Inną ciekawą ulicą Yorku jest najkrótsza ulica miasta, ale za to z najdłuższą nazwą: Whip Ma Whop Ma Gate, co oznacza: „Co za ulica!”.

Stonegate, to z kolei ulica z eleganckimi sklepami, a pod numerem 52A stoi najstarszy zachowany dom w mieście. 40 Stonegate to z kolei najstarszy pub w mieście, wejście znajduje się w ciemnej bramie. Nie bójcie się. Serwują bardzo dobre jedzenie i jest licznie odwiedzany przez miejscowych.

Clifford Tower.

Ze stacji kolejowej mury miejskie prowadzą wprost do Clifford Tower, budowli z XIII wieku rozbudowanej za czasów Henryka III. Clifford Tower obecnie to mury, z których po wejściu po krętych schodach możemy podziwiać panoramę na miasto. Wewnątrz się dowiemy, jak wieża wyglądała dawniej. Niewątpliwie Clifford Tower  jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków miasta York.

York Minster.

York Minster to Katedra i Kościół Metropolitalny św. Piotra w Yorku, doskonale widać ją z murów miejskich. Z każdej strony wygląda imponująco. Decydując się na zwiedzanie York Mister, zginiemy na wiele godzin w murach katedry. Witraże, detale, krypty, a także wspinaczka na punkt widokowy to niezapomniane chwile spędzone wśród wspaniałej architektury z niesamowitą historią, a jeśli szczęście dopisze, posłuchamy, jak grają organy w York Minster. Wychodząc z York Minster, zwróćcie uwagę na rzymską kolumnę, stojącą na tym samym placu co katedra. Po więcej na temat wizyty w York Mister zapraszam Was do wpisu: Wizyta w York Minster.

Jorvik Viking Center.

W miejscu, gdzie stoi Jorvik Viking Center odkryto drewniane domy, warsztaty, ogrodzenia, zagrody dla zwierząt, ceramikę i kości. Łącznie udało się pozyskać 40000 obiektów z czasów, kiedy York był zamieszkały przez Wikingów, a jego nazwa po staro nordycku brzmiała Jorvik. W 1984 roku ta sama organizacja, która odkryła cenne wykopaliska, stworzyła Jorvik Viking Center, by przybliżyć życie Wikingów w mieście. Od początku istnienia muzeum odwiedziło 20 milionów odwiedzających. O wizycie w muzeum i moich odczuciach możecie poczytać na: Wizyta w Jorvik Viking Center.

Oczywiście to nie wszystkie warte polecenia miejsca w tym wspaniałym mieście. Lista składa się z miejsc, w których byłam i polecam. Na zakończenie zobaczcie, jak York przystrojono w tym roku na święta. Wszystkim życzę Wesołych Świąt.

P.S. A tu pobierzecie mapy miasta: Mapy York.

 

Inne wpisy o mieście York:

23 komentarze(y) Dodaj komentarz
    1. Niestety, nie. Choć miasto bardzo mi się podobało i chętnie bym tam zamieszkała.
      Mieszkam w Birmingham i to moja baza wypadowa na różne wycieczki po Wielkiej Brytanii. 🙂

  1. Właśnie jesteśmy w Yorku z mężem. Ja już 3 raz i za każdym razem mam wrażenie że czas się tu zatrzymał. Piekne miasto. Wyprawa na wieżę Minster meczaca bo 274 stopnie ale warto.

  2. O Yorku sporo dobrego słyszeliśmy, może kiedyś przyjdzie pora, by zobaczyć to miasto na własne oczy 🙂 Najciekawsze wydają się średniowieczne mury oraz ta przepiękna katedra!

  3. Ale tam ładnie. Nie myślałam o odwiedzeniu tej miejscowości, ale teraz to się zmieniło. Uwielbiam takie urokliwe miejsca. A jak cenowo? Jest tam tak samo drogo jak w dużych miastach, czy może troskę taniej?

    1. Jeśli chodzi o ceny to nie odbiegają za bardzo od cen z duzych miast, York jest jednym z najbardziej popularnych miast w Wielkiej Brytanii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.