Wizyta w York Minster.

Pełna nazwa popularnego York Minster to Katedra i Kościół Metropolitalny św. Piotra w YorkuMinster obecnie jest tytułem honorowym, który jest przypisywany kościołom założonym w okresie anglosaskim jako misyjne kościoły nauczające. Na miejscu dzisiejszej katedry jako pierwszy stanął drewniany kościół w 627 roku, który nie przetrwał próby czasu. Zastąpił go kamienny budynek, który był wielokrotnie przebudowywany, zmieniany, ale też popadał w ruinę. Kolejne budynki kościołów stawiane dokładnie w tym samym miejscu trawiły pożary, a za każdym razem udawało się odbudować wspanialszą konstrukcję, która pełniła te same ważne funkcje.

W połowie XII wieku arcybiskupem został Walter de Grey, który nakazał budowę gotyckiej części katedry, chciał, aby Katedra w Yorku, dorównywała katedrze z Canterbury. Budowę rozpoczęto w 1215 roku, a prace zakończyły się w 1405 roku. Niestety dwa lata później zawaliła się centralna wieża. Wzmocniono filary, dobudowano zachodnie wieże. W 1472 roku Katedra została uznana za kompletną i konsekrowaną. Niestety podczas reformacji angielskiej doszło do rabunku skarbów należących do katedry, usuwania śladów rzymskiego katolicyzmu, zniszczenia grobów, okien, ołtarzy, utracono też większość ziem kościelnych. Po zakończeniu napięć religijnych przystąpiono do renowacji katedry. W 1840 roku wybuchł pożar. Katedra popadła w długi, zawieszono działalność. Dopiero w XX wieku zaczęto prowadzić prace konserwatorskie, by przywrócić świetność katedrze.

09.07.1984 roku wybuchł kolejny pożar, tym razem prace konserwatorskie ukończono w 1988 roku. Do budowy katedry użyto wapienia i kremowo-białej skały z Tadcaster, leżącego w Yorkshire. Katedra ma długość prawie 160 metrów, jej szerokość to 76, centralna wieża wysoka jest na 72 metry, a wieże zachodnie mają 56 metrów. York Minster jest drugą co do wielkości gotycką katedrą północnej Europy.

Zwiedzanie York Minster.

Na zwiedzanie York Minster  warto przeznaczyć więcej czasu, ma dużą ilość zakamarków, jest przystosowana do wymagań odwiedzających. Podczas ważnych wydarzeń katedra może być zamknięta dla zwiedzających, dlatego by nie być rozczarowanym, warto sprawdzić przed wizytą na stronie internetowej York Minster  godziny otwarcia, a także ceny biletów. Nabyć można bilety w opcji sama katedra lub też katedra + wieża widokowa. Mieszkańcy miasta York mogą zwiedzać York Minster za darmo, po okazaniu prawa jazdy lub rachunku potwierdzającego zamieszkanie w mieście.

Perełki York Minster. Witraże.

Cennymi zabytkami katedry są witraże: Great West Window, Rose Window, Five Sisters WindowGreat East Window.

Witraż Great West Window stworzony został w latach 1338-1339. Przedstawia on hierarchię kościoła. Na najniższym poziomie ukazano ośmiu arcybiskupów Yorku, wyżej ukazani są Apostołowie, na kolejnym poziomie witraż przedstawia życie Chrystusa i Dziewicy Maryi (Zwiastowanie, Narodzenie, Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie), najwyższy poziom ukazuje ukoronowaną Maryję, która siedzi obok Chrystusa w Niebie. Witraż jest znany też jako „Serce Yorkshire”, a to za sprawą kamiennej obudowy przypominającej kształtem serce.

Rose Window jest jednym z najbardziej znanych witraży w Wielkiej Brytanii. Przedstawia róże Yorku i Lancaster – stąd jego nazwa. Pożar z 1984 roku spowodował pęknięcie 7000 kawałków szkła w Rose Window, na szczęście prace nad ratowaniem zabytkowego witraża zakończyły się powodzeniem w 1987 roku.

Five Sisters Window to witraż upamiętniający kobiety Imperium Brytyjskiego, które straciły życie w I Wojnie Światowej. Witraż pochodzi z 1200 roku, jest ręcznie malowany, posiada skomplikowane geometryczne wzory. W 1923 roku Helen Drage Little rozpoczęła publiczny apel o odrestaurowanie witrażu, dzięki niej zebrano potrzebną kwotę i dwa lata później podczas święta przesilenia letniego odsłonięto Five Sisters Window na nowo. Imiona 1400 upamiętnionych kobiet wyryte są w kaplicy św. Mikołaja.

Great East Window jest wielkości kortu tenisowego i jest największym średniowiecznym witrażem w Wielkiej Brytanii. Stworzony przez szklarza Johna Thorntona w latach 1405-1408 ukazuje sceny od Księgi Rodzaju po Apokalipsę. Od czerwca 2015 roku trwają prace konserwatorskie prowadzone przez York Glaziers Trust. Odnowa Great East Window potrwa 3 lata. W 2018 roku będzie można podziwiać odnowiony witraż.

Podziemia York Minster.

York Minster to jedyna katedra posiadająca w swoich podziemiach muzeum poświęcone 2000 lat historii. Od 2013 roku podziemia są otwarte dla zwiedzających. W katedralnych podziemiach możemy zobaczyć pozostałości po rzymskich żołnierzach z miasta Eboracum, dowiedzieć się co działo się w mieście po wycofaniu się Rzymian z Wielkiej Brytanii, dowiedzieć się o Wikingach, którzy przybyli do Yorku w 866 roku, zobaczyć wystawę poświęconą historii budowy York Minster czy odkryć iluminowany manuskrypt mający 1000 lat, znany jako Ewangelie York.

Krypty w York Minster to przede wszystkim przepiękne filary, sklepienia, a także pozostałości, które udało się uratować ze wcześniejszych budowli, to także wystawa poświęcona obecnym pielgrzymkom, ich znaczeniu we współczesnym świecie, historii i trudach związanych z byciem pielgrzymem. Opisana została droga do Santiago de Compostela, a w gablotach znajduje się znak słynnej pielgrzymki, muszla pielgrzymia, czyli muszla św. Jakuba.

Na szczycie York Minster. Wieża Widokowa.

Przy zakupie biletu obejmującego wspinaczkę na wieżę widokową dostajemy regulamin wejścia na wieżę widokową. Przy osobie sprzedającej bilet należy przeczytać regulamin, a następnie po wyraźnym zadeklarowaniu, że nie ma się kłopotów ze zdrowiem, dostaje się bilet z wyznaczoną godziną. Stawić się należy w określonym miejscu, które wskaże osoba sprzedająca bilet. Nie jest to wycieczka z przewodnikiem. Zbierane są osoby chętne do wejścia i o określonej godzinie otwierane jest wejście na taras widokowy. Przy wejściu krętymi schodami z ograniczoną ilością miejsca nie byłoby miejsca dla schodzących, taki system wejść powinien być zastosowany w większości punktów widokowych, gdzie problemem jest brak miejsca dla ruchu w górę i dół. Po pokonaniu 275 krętych schodów w górę mamy szansę na podziwianie panoramy miasta z zabytkowej wieży. Punkt widokowy jest duży. Zabezpieczeniem dla zwiedzających jest zainstalowana krata z wydzielonymi kwadratami, przez które można podziwiać widoki.

Najpopularniejsza panorama na York 🙂

Wizytę w Katedrze i Kościele Metropolitalnym św. Piotra w Yorku polecam każdemu, kto będzie w mieście. Ze względu na odmienny wystrój katedry, na dużą ilość detali, które kryją w sobie ciekawe historie, na przepiękne zdobienia w Chapter House, na niesamowite rzeźby w The Kings Screen czy ze względu na przestrzeń, która uwidacznia najważniejsze i najcenniejsze zabytki w katedrze, warto się tam wybrać. Nie opisałam wszystkiego, byście sami też mogli coś odkryć w tej niesamowitej katedrze, która przez wiele lat była podpalana, niszczona a mimo to za każdym razem udawało się przywrócić jej świetność.

Na koniec wpisu posłuchajcie jak brzmią organy z York Minster:

 

Inne wpisy o mieście York:

29 komentarze(y) Dodaj komentarz
 1. Zwiedzałam wiele razy. Za każdym razem widziałam inne rzeczy. 50 razy będzie za mało, żeby wszystko zobaczyć a niecały rok temu mój syn kończył studia i w katedrze odbywała się uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom uniwersytetów w Yorku. Nie da się zapomnieć tej atmosfery a na wspomnienie organów grających na te okoliczność do teraz mam ciarki i łzy w oczach… serdecznie polecam odwiedzić to miejsce

 2. Uwielbiam oglądać miasta z wszelkiego rodzaju punktów widokowych, dlatego chętnie wybrałabym się na tę wieżę. Ten witraż też super byłoby zobaczyć:) Pozdrawiam!

   1. Jak weszłam ram rano, to wyszłam po południu. Tylko dlatego, że byłam zmęczona. A czas mi minął, jak minuta.

 3. Ta katedra to prawdziwy kolos! A jak niezwykle wygląda! Jestem pod wrażeniem całej architektury. Ostatnio lubuję się w fotograii, więc już oczami wyobraźni widzę jakie piękne zdjęcia można tam zrobić 😉

 4. Niesamowicie piękna katedra. Zaparło mi dech w piersiach, a to przecież tylko zdjęcia! Jak wspaniale musi to wyglądać na zywo 🙂

 5. Jestem pod wrażeniem, niesamowita jest ta katedra. Czekam, aż moje dzieci troszkę podrosną i ruszymy razem w świat 🙂

 6. To miejsce, które z pewnością warto odwiedzić, zainteresowała mnie wystawa poświęcona współczesnym pielgrzymom i szlak Santiago de Compostela 🙂

  1. Bardzo ciekawa wstawa i dużo informacji bylo podanych na temat szlaku. W sumie byłam zaskoczona bo nie spodziewałam się w York Minster informacji o Santiago de Compostela 🙂

 7. Jestem zauroczona tą katedrą – uwielbiam gotycką architekturę! Bardzo chciałabym kiedyś obejść ją dookoła, a potem przysiąść w środku i kontemplować detale architektoniczne. Może nawet coś naszkicować. Jest piękna!

  1. Można zginąć w niej na długi czas, ma wiele pomieszeń, ogromną ilość symboli i jest niesamowita, miałabyś wiele pięknych inspiracji do naszkicowania 🙂

 8. Wow! Faktycznie robi niesamowite wrażenie! Nie miałam okazji zwiedzać tego miejsca, ale może uda mi się w przyszłym roku nadrobić. Wszystko zależy od tego czy plany nie będą musiały ulec zmianie 🙂

  1. Zupełnie się nie dziwię – York obecnie jest moim ulubionym miastem w Wielkiej Brytanii. Przedświąteczny czas musiał być szczególny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.