Wizyta w Jorvik Viking Center.

Jeszcze przed powstaniem obecnego centrum handlowego, organizacja charytatywna o nazwie York Archaeological Trust w latach 1976-1981 prowadziła rozległe prace wykopaliskowe w miejscu, gdzie dziś stoi Jorvik Viking Center. W tym miejscu odkryto drewniane domy, warsztaty, ogrodzenia, zagrody dla zwierząt, ceramikę i kości. Łącznie udało się pozyskać 40000 obiektów z czasów, kiedy York był zamieszkały przez Wikingów, a jego nazwa po staro nordycku brzmiała Jorvik. W 1984 roku ta sama organizacja, która odkryła cenne wykopaliska, stworzyła Jorvik Viking Center, by przybliżyć życie Wikingów w mieście. Od początku istnienia muzeum odwiedziło 20 milionów odwiedzających.

Garść wskazówek dla odwiedzających Jorvik Viking Center.

By dotrzeć ze stacji kolejowej do Jorvik Viking Center, udaliśmy się na spacer murami miasta w kierunku przeciwnym niż York Minster. Po dotarciu do Clifford’s Tower skierowaliśmy się ku znakom i podążyliśmy według wskazówek. Cały spacer z przerwami na zdjęcia trwał około 40 minut. Bilety proponuję kupić przez Internet, ponieważ wejście do Jorvik Viking Center  jest możliwe tylko o godzinie, na którą mamy wykupione bilety, a dodatkowym plusem posiadania biletów zakupionych przez Internet jest, ominięcie dość długiej kolejki. Ponieważ w Internecie krążą słuchy, że miejsce nie jest warte odwiedzenia, postaram się rozjaśnić nieco tę kwestię i sam ocenisz wtedy czy to miejsce stanie się wyjątkowe dla ciebie i warte bliższego poznania Wikingów.

Zwiedzanie Jorvik Viking Center.

Po wejściu do budynku kierujemy się schodami w dół, w ciemną przestrzeń, w której nie wiemy, co nas czeka. Po pokonaniu niezbyt dużej ilości schodów pierwszym miejscem, które odwiedzamy, jest sala ze szklaną podłogą, gdzie widać część zachowanych wykopalisk, na których były prowadzone prace archeologiczne. Można przejść całe pomieszczenie w poszukiwaniu zaginionych skarbów, na ścianie wyświetlany jest film, a w kilku gablotach umieszczone są wydobyte eksponaty.

Podróż wgonikami po mieście Wikingów.

Drugim etapem wycieczki jest przejazd wagonikami przez miasto Wikingów. Jest dostępnych kilka tłumaczeń w różnych językach. Wybieramy język polski, bo jest dostępny. Przejazd wagonikiem nie zajmuje dużo czasu, ale można dowiedzieć się ciekawostek o życiu w mieście Wikingów. W zrekonstruowanym mieście zastosowane zostały innowacyjne metody interpretacyjne takie jak: animowane manekiny ludzi i zwierząt, naturalnej wielkości chaty, ogrodzenia czy odbudowana główna targowa ulica, a po dotarciu do każdej z ekspozycji towarzyszy nam dźwięk, uczucie ciepła, zimna, wilgoci, a także zapach, na końcu znajduje się pan w publicznym szalecie, wolę nie przypominać sobie co wtedy czuliśmy ;) Na koniec etapu podróży wagonikami wykonywane jest pamiątkowe zdjęcie, które można zakupić w sklepie znajdującym się tuż przy wyjściu.

Trzeci etap podróży to sala wypełniona przedmiotami użytku codziennego, odzieżą, monetami. W tym miejscu zorganizowana jest wystawa muzealna związana z życiem Wikingów. Wychodząc z tej części muzeum, przechodzimy przez sklep z pamiątkami, w którym jeśli chcemy, możemy zakupić wcześniej zrobione pamiątkowe zdjęcie z pobytu.

I to koniec wizyty. Świetnym pomysłem są wykopaliska znajdujące się pod szklaną podłogą i wagoniki, które obwożą po mieście Wikingów, zapewniając niebywały komfort zwiedzania, jednak po wizycie w Jorvik Viking Center czuję pewien niedosyt.

Inne wpisy o mieście York:

23 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Centrum wydaje się być ciekawą atrakcją, wartą odwiedzenia będąc w okolicy 😉 Jeśli będziemy jechać w te rejony, na pewno będę o nim pamiętać 🙂Niestety ostatnio z Wielką Brytanią mi jakoś nie po drodze.

  2. Wow! 40 tysięcy obiektów z czasów Wikingów? Czytając takie rzeczy zachwyca mnie to, po czym niekiedy nieświadomie stąpamy. Domyślam się, że muzeum musiało być bardzo ciekawe. Jeśli będę kiedyś w York lub w pobliżu, chętnie się do niego wybiorę.

    1. To było bardzo interesujące, dodatkowo kilka odnalezionych przedmiotów zostało tam na stałe, wiec dodatkowa frajda że samemu tez można coś odkryć 🙂

    1. Byłam w kilku innych również interaktywnych muzeach że tak je nazwę i byłam zachwycona, z tego miejsca wyszłam z lekkim niedostytem informacji czy dodatkowych ciekawych atrakcji.

  3. Ja lubię tego typu miejsca 🙂 Myślę, że zawsze warto odwiedzić miejsca chociaż raz 🙂 Chętnie przejechałabym się takim wagonikiem i zobaczyła wykopaliska pod podłogą 😉 A często jest tak, że lepiej czuć pewien niedosyt niż przesyt i zmęczenie, także myślę, że samo miejsce jest ciekawe 🙂

  4. Bardzo fajne miejsce.I cenną wskazówka odnośnie kupienia biletów przez Internet.Miałabym ochotę zobaczyć to miejsce na żywo.I chętnie obejrzałabym jeszcze więcej zdjęć 🙂 Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *