Wiatraki w Amsterdamie. W poszukiwaniu ośmiu perełek Amsterdamu.

Holandia kojarzy się z tulipanami, drewnianymi sabotami i wiatrakami. Kiedyś stolica Holandii obfitowała w wiatraki, które pozwalały osuszyć tereny zabrane rzece Amstel przez budujących miasto.

Kiedy Amsterdam zaczął się rozrastać, nowoczesne budowle zaczęły wypierać stare i nieprzydatne już konstrukcje. Zresztą w całej Holandii z biegiem lat spadała ilość wiatraków. Dawniej na terenie kraju było ponad 10000 wiatraków, w XIX wieku już tylko 9000 a obecnie na terenie całej Holandii jest ich tylko 1100. Sentyment do wiatraków jednak pozostał i 11 maja ogłoszono Narodowym Dniem Wiatraków.

Zabudowania ograniczają dopływ wiatru do wiatraków, dlatego w samym centrum Amsterdamu trudno znaleźć wiatraki ale jest ich kilka na obrzeżach miasta. Gdzie zatem znaleźć wiatraki w Amsterdamie?

De Otter.

Adres: Gillis van Ledenberchstraat 78, 1052 VK Amsterdam, Netherlands

Jeden z najstarszych wiatraków w Amsterdamie. Wybudowany w 1631 roku, jako część tartaku dostarczającego drewno do produkcji żaglowców, dzięki którym Holandia zawdzięczała swoją dominację na morzach w XVII wieku. W tamtych czasach na terenie Amsterdamu znajdowało się ponad 80 takich konstrukcji.

Na terenie tartaku działał także De Eenhoorn, położony na północ od De Otter, De Eenhoorn został zamknięty w 1929 roku i rozebrany w 1931 roku. Od tamtego momentu De Otter stał się jedyną pamiątką po lokalnej działalności. W 1977 roku wiatrak wpisano na listę zabytków. W 1994 roku rozpoczęto projekt, dzięki któremu po dwóch latach De Otter znów zaczął działać. Niestety budynki znajdujące się w sąsiedztwie utrudniały dostęp do wiatru. Właściciel młyna zaproponował przeniesienie go do Uitgeest, jednak władze samorządu nie wyraziły zgody na przeniesienie młyna. Dyskusje na temat przeniesienia De Otter były tak zażarte, że znalazły swój finał w sądzie. Obecnie De Otter jest w stanie spoczynku, z powodu niewystarczającego wiatru. Aktualnie nie można go zwiedzać.

Molen van Sloten.

Adres: Akersluis 10, 1066 EZ Amsterdam, Netherlands

Strona internetowa: https://molenvansloten.nl/

Sloten do początku XX wieku była małą, spokojną wioską. Kiedy Amsterdam zaczął się rozrastać, miejscowość przyłączono do miasta, i tak Sloten dziś jest jedną z dzielnic Amsterdamu. W tej uroczej dzielnicy miasta znajduje się Molen van Sloten, wiatrak otwarty dla zwiedzających, zrekonstruowany młyn z XIX wieku, który pełnił funkcję odwadniającą. Wybierając się na wycieczkę po młynie z przewodnikiem, dowiemy się o historii konstrukcji, a także dowiemy się, jak działał kiedyś młyn. Oprócz wycieczki z przewodnikiem, w środku możemy zwiedzić wystawę poświęconą Rembrandtowi, którego ojcem był młynarz, stąd nawiązanie do słynnego malarza w Molen van Sloten. Model „Amsterdam i woda”, by poruszyć wyobraźnię, pokazuje krajobraz Amsterdamu z 1630 roku. W młynie odbywają się także śluby.

Riekermolen.

Adres: De Borcht 10, 1083 AC Amsterdam, Netherlands

Drewniany zabytkowy młyn z I połowy XVII wieku znajduje się na krańcu parku Amstelpark. Nie można zwiedzać wnętrza młyna. W sezonie letnim (V-IX) w weekendy od 12:00 do 17:00 przy dobrej pogodzie uruchamiane są ramiona wiatraka. Niedaleko Riekermolen znajduje się pomnik Rembrandta autorstwa Hana Wezelaara. Odsłonięty w 1969 roku pomnik ma upamiętniać związek malarza z tą częścią miasta. Rembrandt przechadzał się po okolicy ze szkicownikiem i stworzył wiele prac wzdłuż brzegu rzeki.

De 1100 Roe.

Adres: Herman Bonpad 6, 1067 SN Amsterdam, Netherlands

Młyn zbudowano w 1674 roku i służył do odwadniania. W 1757 roku De 1100 Roe został odnowiony, lecz w 1951 roku stracił na znaczeniu, polder (depresyjny teren nadmorski, sztucznie osuszony i otoczony groblami w celu ochrony przed zalaniem) zaniknął i wiatrak nie był już potrzebny. W 1961 roku De 1100 Roe został zdemontowany. Przebudowano go w 1965 roku. Obecnie jego funkcją jest drenaż tuż przy parku sportowym. Młyn jest znany również pod nazwą De Ookmeermolen.

De 1200 Roe.

Adres: Willem Molengraaffstraat 8M, 1063 LG Amsterdam, Netherlands

De 1200 Roe został zbudowany w 1632 roku i służył do osuszania terenu w celach rolniczych lub mieszkaniowych. W 1951 roku stracił swą funkcję przez zanikający polder. Młyn pozostawiono na miejscu jako pamiątkę. Odrestaurowano go w latach 1977 – 1979. De 1200 Roe działa i nie pełni obecnie żadnej funkcji, choć regularnie się go uruchamia. De 1200 Roe został przekształcony na mieszkanie. Nie można go zwiedzać.

De Gooyer.

Adres: Funenkade 5, 1018 AL Amsterdam, Netherlands

De Gooyer o wysokości 26,6 metrów jest najwyższym młynem w Holandii i jest zarejestrowany jako pomnik narodowy. Zbudowany w 1725 roku młyn miał służyć do mielenia mąki z kukurydzy. W tej części miasta był jednym z 5 młynów, a w granicach Amsterdamu ostatnim młynem z 26 XVII-wiecznych młynów kukurydzianych. Lokalizacja De Gooyer była bardzo korzystna, zapewniała silny wiatr. Po czasach świetności De Gooyer popadł w ruinę, odkupiono go za 3200 guldenów i odrestaurowano. Podczas II wojny światowej służył jako młyn zbożowy. 13 listopada 1972 roku ramiona wiatraka uszkodziła burza. Obecnie De Gooyer zaadaptowano na mieszkanie. Nie jest dostępny dla zwiedzających. Przylega do niego mały browar Brouwerij’t IJ, jednak nie jest on częścią De Gooyer.

Krijtmolen d’Admiraal.

Adres: Noordhollandschkanaaldijk 21, 1034 ZL Amsterdam, Netherlands

Strona internetowa: https://www.krijtmolen.nl/

Krijtmolen d’Admiraal zbudowany w 1792 i służył do szlifowania różnego rodzaju kamieni (kreda, tuf, wapień), jak również do wyrobu cegły, zaprawy i dachówki. Młyn d’Admiraal jest jedynym pozostałym na świecie kredowym młynem wykorzystującym siłę wiatru. W 1967 roku po tym, jak młyn popadł w ruinę, przywrócono mu świetność. Po młynie oprowadzają wolontariusze, którzy z chęcią opowiedzą o historii tego wyjątkowego miejsca.

Molen De Bloem.

Adres: Haarlemmerweg 465, 1055 PK Amsterdam, Netherlands

De Bloem znany także jako 400 Roe położony obecnie na obrzeżach Amsterdamu, mielił kiedyś ziarna, przerabiając je na mąkę. De Bloem zbudowany w 1768 roku obecnie można zwiedzać przez jeden dzień w roku, podczas obchodów Narodowego Dnia Wiatraków. W pozostałe dni wiatrak można oglądać tylko z zewnątrz, mieści się w nim biuro.

Popularne miejsca z wiatrakami poza Amsterdamem:

  • Zaanse Schans– 35 km od Amsterdamu znajduje się skansen Zaanse Schans. Znajdują się w nim XVII-wieczne drewniane domy, a także 5 dużych wiatraków, które zostały przeniesione z innych miejsc. Są one czynne, można je zwiedzać. Więcej o tym miejscu na stronie: https://www.dezaanseschans.nl/en/
  • Kinderdijk – około 110 km od Amsterdamu znajduje się miejsce, gdzie obok siebie stoi 19 wiatraków, służą one do osuszania terenu. Więcej na stronie: https://www.kinderdijk.com/

Niezależnie od tego, który wiatrak wybierzecie jako cel wizyty, czeka was miła podróż na obrzeża Amsterdamu. Położenie wiatraków kusi, by odwiedzić ciche, spokojne miejsca, w których można odpocząć od szalonego centrum Amsterdamu.

 

Inne wpisy o Amsterdamie:

20 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Fajny i ciekawy przewodnik po wiatrakach 🙂 Jak będę odwiedzać Amsterdam, na pewno wybiorę się do któregoś z nich, bo to przecież grzech być tam i nie zwiedzić wiatraka! 🙂 Poza tym fajnie, że opisałaś również historie z nimi związane. To na pewno zachęci niejedną osobę do wybrania się i poznania ich osobiście 🙂

  2. Prawdziwe kompendium wiedzy o wiatrakach! Jeżdżąc po Holandii, mijałam je z zachwytem, podziwiając jako element krajobrazu tego kraju. Fajnie teraz przeczytać tak szczegółową historię każdego z nich 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *