Weekend na Mazowszu. Propozycje wycieczek na jeden dzień.

Weekend na Mazowszu to dobry pomysł na leniwe, nieśpieszne podróże po najbliższej okolicy, w której mieszkamy. Mazowsze to piękny region Polski. Lasy, pola porośnięte makami czy chabrami, różnego rodzaju zboża mieniące się w Słońcu. Spokój, natura, odpoczynek. Wokół Warszawy znajdziemy wiele miasteczek, kryjących w sobie ciekawe obiekty, w których czuć ducha historii, czy też odrobinę magii za sprawą legend. Mazowsze inspirowało od dawna pisarzy, natchnionych pięknem tego rejonu Polski. Warto ruszyć, choć na jeden dzień, by poznać walory warszawskich okolic.

Piaseczno. Zabytki w mieście.

Pierwszym pomysłem na udany weekend na Mazowszu jest Piaseczno. Piaseczno leży na południu Warszawy. Dojazd zajmuje około czterdziestu minut autobusem. Miasto i okolice oferują sporo ciekawych atrakcji dla odwiedzających. Idealny wypad za miasto na jeden dzień.

Co zobaczymy w centrum Piaseczna? Ratusz, wybudowany w 1823 r. w stylu klasycystycznym z charakterystycznym półksiężycem na szczycie. Tuż obok Ratusza znajduje się kościół Św. Anny w Piasecznie wybudowany w 1555 roku, a po wojnach szwedzkich odrestaurowany w 1736 r. W Starej Plebani obecnie mieści się Muzeum Regionalne, którego zadaniem jest:

„ochrona dóbr kultury regionu, informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie wiedzy historycznej oraz kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej”.

Naprzeciw zabytkowej części Piaseczna znajduje się ulubiona atrakcja najmłodszych, fontanna. Dawniej był tu mały skwer, na którym niewiele się działo. Obecnie dzięki fontannie miejsce zyskało nowe życie szczególnie dla dzieci, które uwielbiają pluskać się w letnie, gorące dni. Otoczenie z punktami usługowymi przekształciło się we wszelkiego rodzaju punkty gastronomiczne. Latem odbywają się także w tym miejscu przeróżne festyny. Dalej idziemy do parku w Piasecznie, w którego otoczeniu znajdziemy Szkołę Plater-Zyberkówny, która działalność rozpoczęła w 1891 r.

W Piasecznie funkcjonuje także kolej wąskotorowa, która zabierze nas w podróż w każdą niedzielę w godzinach 11:00 – 16:00 na trasie Piaseczno – Tarczyn – Piaseczno o długości 28 km, z postojem na piknik w miejscowości Runów. Możemy stąd udać się także do miasteczka westernowego w Runowie, które oferuje szereg atrakcji dla najmłodszych.

Okolice Piaseczna. 

Po wycieczce kolejką możemy udać się do Zalesia Dolnego na przyjemny spacer nad stawami, w otoczeniu lasu. Idealne miejsce na spacery, jazdę rowerem, lub spotkanie ze znajomymi. W lecie w Zalesiu Dolnym możemy opalać się na wydmie i kąpać się w jeziorku, natomiast zimą góra piasku zamienia się w idealne miejsce do zjazdów na sankach i innych szaleństw na śniegu.

Jeśli mamy ochotę na dłuższy spacer, można przejść od Zalesia Dolnego do Zalesia Górnego na popularne Górki Szymona, gdzie w sezonie możemy popływać kajakiem, rowerem wodnym, czy skorzystać z parku linowego, możemy także rozpalić ognisko w wyznaczonych do tego celu miejscach. Zaraz przy stawach funkcjonują baseny.

Chojnowski Park Narodowy otacza Piaseczno. Wyznaczone szlaki pozwalają na długie wycieczki rowerowe. Najdłuższą trasę rowerową, jaką przejechałam z moją siostrą, był szlak prowadzący przez Chojnowski Park Narodowy aż do Zamku w Czersku. Jechałyśmy tak długo przez las, że nie miałyśmy pojęcia, gdzie jesteśmy (nie miałyśmy ze sobą mapy, po prostu jechałyśmy przed siebie), aż pojawiła się tabliczka z napisem Góra Kalwaria. Jak byłyśmy tak blisko to, czemu nie pojechać na Zamek w Czersku? To był bardzo długi dzień spędzony na rowerach, ale za to jaki przyjemny! 🙂

Informacje praktyczne:

Zamek w Czersku.

Położony na południu Warszawy, kawałek za Górą Kalwarią. Najlepszy sposób na dotarcie do zamku to podróż samochodem. Na zamku odbywają się różnego rodzaju festyny dla dzieci, które cieszą się niezwykłą popularnością.

Zamek organizuje także dwie gry. Pierwsza z nich to gra zamkowa „Kto tu bywał?” Zamek zwiedzamy, szukając historycznych postaci, które przebywały na czerskim grodzie a później zamku. Drukowana jest specjalna karta, która prowadzi po zamku. Kartę tę można pobrać ze strony internetowej zamku lub też odebrać ją w kasie biletowej.

Drugą grą zamkową jest Questing w Czersku — na tropach średniowiecznego Czerska”. Wskazówki umieszczone na specjalnej karcie pozwolą na spacer drogami, którymi ludzie podążali w średniowieczu. Questing to odkrywanie samodzielne własnego dziedzictwa kulturowego, zabawa terenowa, która wciągnie całą rodzinę w doskonałą zabawę. Kartę możemy wydrukować ze strony zamku samodzielnie lub też pobrać ją w kasie biletowej. Doskonały sposób na przybliżenie historii najmłodszym. Wizyta na zamku w Czersku to recepta na miły weekend na Mazowszu z rodziną.

Informacje praktyczne: zamek w Czersku.

Konstancin-Jeziorna.

Z Warszawy możemy dostać się do tego uroczego miasta bezpośrednio komunikacją miejską. Położone pośród lasu na pewno da nam wytchnienie od zgiełku miasta i zapewni zdrowo spędzony weekend na Mazowszu. Konstancin to miasto willowe, znane głównie z Parku Zdrojowego, w którym znajduje się tężnia solankowa, która jest zaraz po ciechocińskim uzdrowisku najbardziej rozpoznawalną i najstarszą w Polsce. Na stronie poświęconej Tężni czytamy:

„Uroczyste otwarcie tężni solankowej nastąpiło w 1978 roku. Solanka pochodząca ze źródła „Julian” wtłaczana jest na wysokość 6 m i przepuszczana przez tarninowe podłoże tężni, co powoduje rozpylanie solanki na mikro kropelki. Dodatkowo wewnątrz tężni umieszczone są grzybki, dzięki którym rozpylana woda tworzy lekką mgiełkę umożliwiającą inhalację”.

Na terenie parku znajduje się również: zegar słoneczny, pomnik Jana Pawła II, amfiteatr, który pomieści 306 osób, a w którym odbywają się Dni Konstancina, Letnie Spotkania Muzyczne i kino plenerowe, ponadto w parku są tarasy widokowe i drewniane pomosty na bagnach, plac zabaw dla dzieci, a także boisko do siatkówki.

Informacje na temat tężni: Tężnia Konstancin.

Stara Papiernia po pożarze w 1984 roku została przekształcona w centrum handlowe. To, co wyróżnia Starą Papiernię to zabytkowe otoczenie, w którym umieszczone są sklepy, restauracje, na terenie centrum znajdziemy również plac zabaw dla dzieci, a także tarasy nad kanałem.

Jeśli lubimy architekturę fabryczną, możemy odwiedzić Osiedle Mirków, które w latach XIX i XX wieku służyło jako mieszkania dla robotników, urzędników tuż przy zakładach papierniczych. W roku 2013 układ urbanistyczny osiedla został wpisany do rejestru zabytków. Obecnie znajduje się tu Dom Kultury, Świetlica Środowiskowa.

Miejsce urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Nieopodal Sochaczewa znajduje się wyjątkowe miejsce, w którym 22.02.1810 roku w dworku w Żelazowej Woli na świat przyszedł najsłynniejszy polski kompozytor Fryderyk Chopin. Choć mieszkał tu tylko przez parę miesięcy, obiekt chciano zamienić na miejsce kultu kompozytora.

Od 1859 roku właściciel dworku Adam Towiański starał się, aby to miejsce było miejscem pamięci kompozytora, niestety nie udało się osiągnąć tego planu. Następny właściciel nie był zainteresowany tego typu obiektami, dlatego z dworku uczynił magazyn. W 1929 roku odkupiono od prywatnego właściciela dwór i rozpoczęto gruntowny remont dworku, który był w bardzo zaniedbanym stanie. Dzięki Towarzystwu Przyjaciół Chopina i Sochaczewskiego Komitetu Chopinowskiego udało się plan zrealizować.

Otoczenie Dworku przeszło metamorfozę. Miejsce to zazwyczaj zwiedzają wycieczki szkolne (jak wyglądało to miejsce, pamiętam właśnie z takiej wyprawy). Obecnie obiekt i jego otoczenie zostały unowocześnione. W niedzielę przed południem było praktycznie pusto. By zaparkować bezpośrednio przy wejściu, można skorzystać z płatnych parkingów, otaczających wejście do dworku.

Informacje praktyczne: Dworek Żelazowa Wola.

Puszcza Kampinoska.

Dworek w Żelazowej Woli znajduje się blisko Puszczy Kampinoskiej. Doskonała okazja, by aktywnie spędzić weekend na Mazowszu i np. udać się na rowerową wycieczkę po puszczy. Wąską drogą dojedziemy do dużego parkingu znajdującego się tuż przy szlakach Kampinosu. Do puszczy możemy dojechać także komunikacją miejską z Warszawy. Wybierając autobusy, możemy dojechać w okolice budynków dyrekcji KPN-u, przy których znajduje się duża polana z miejscem na ognisko, a także rozpoczynają się szlaki prowadzące przez Puszczę.

Kampinoski Park Narodowy został uznany przez UNESCO w 2000 roku za Światowy Rezerwat Biosfery. Jest on jedynym rezerwatem sąsiadującym z aglomeracją miejską w całej Europie. Puszcza położona na północno-zachodnim skraju Kotliny Warszawskiej ma powierzchnię 38,5 tysiąca ha. Możemy zobaczyć na jej terenie pasy wydmowe i bagienne, mnogość roślin chronionych, bo aż 61 gatunków roślin, a także możemy spotkać takie zwierzęta jak: łosie, rysie, jenoty.

Na terenie Parku Narodowego znajdują się dworki w takich miejscowościach jak: Kampinos, Granica i Tułowice. Specjalnie wyznaczone szlaki piesze, rowerowe w Puszczy Kampinoskiej zajmują 360 km, które mają swój początek w Dziekanowie Leśnym, Laskach, Izabelinie, Roztoce i Kampinosie. Możemy także odwiedzić Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Granicy. Idealne miejsce na jednodniową wycieczkę.

Informacje praktyczne: Kampinoski Park Narodowy.

Zamek w Liwie.

Do zamku dojechaliśmy samochodem. Przed wejściem znajduje się parking. Polecam przejść się po okolicy. Coraz mniej już jest takich miejsc na Mazowszu jak okolice otaczające zamek.

Zamek w Liwie w czasach obecnych jest jednym z największych muzeów broni w Polsce. Posiada w swoich zbiorach broń białą, palną, drzewcową z XV i XX wieku, jak również w zbiorach możemy znaleźć grafiki o tematyce batalistycznej wykonanych m.in. przez Wojciecha i Jerzego Kossaków, Stefano Della Belli, Eryka Dahlberga, Tadeusza Ajdukiewicza. Zadbano również o wnętrza z zabytkowymi meblami i tkaninami. Dzięki tym zabiegom możemy poczuć unikalny, kameralny klimat zamku.

Na zamku odbywają się takie imprezy jak Festyn Archeologiczny, Turnieje Rycerskie, a nawet Turniej Smaków na zamku w Liwie.

Informacje praktyczne: Zamek w Liwie. 

Węgrów. Kraina Mistrza Twardowskiego. 

Atrakcjami w tej części Mazowsza dla aktywnych są spływy rzeką Liwiec, ścieżki i szlaki rowerowe w Dolinie Liwca. Jednak prawdziwym smaczkiem dla odkrywców historii jest „Szlak Mistrza Jana Twardowskiego”, którego długość to 2 km. Początkiem szlaku jest ulica Rynek Mariacki, ulica Kościuszki, ulica Mickiewicza, dalej Kościelna znów ulica Rynek Mariacki ulica Żeromskiego i na koniec Zalew nad Liwcem, który jest końcem szlaku.

Jan Twardowski był magikiem. Ballada „Pani Twardowska” Adama Mickiewicza przedstawiała go jako lubiącego ryzyko szlachcica. W Węgrowie jest jedyna pamiątka po magiku, słynne zwierciadło. Lustro umieszczone jest od 300 lat w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a dokładnie w jej zakrystii. Lustro wykonane jest ze stopu cyny, cynku, srebra, bizmutu i antymonu. Zwierciadło oprawione w ciemnej ramie z napisem: „Zabawiał tym lustrem Twardowski, magiczne sztuki pokazując, lecz na służbę bożą obrócone jest”. Napis ten ma przypominać o niebezpieczeństwie wynikającym uprawianiem magii.

Po obejrzeniu lustra udajemy się do Domu Gdańskiego z połowy XVII wieku, gdzie mieści się Biblioteka Publiczna, ale i Muzeum Tkaniny Podlaskiej. Dalej odwiedzamy zespół klasztorny ojców reformatorów z kościołem pod wezwaniem św. Piotra z Alkantaary i św. Antoniego z Padwy. Legenda głosi, iż klasztor połączony jest z zamkiem w Liwie podziemną trasą.

Końcowym przystankiem jest zalew, nad którym możemy odpocząć i delektować się pięknem przyrody. Szlak, choć krótki to jednak gubiliśmy się, a to wszystko za sprawą znikających oznaczeń szlaku. Mimo to szlak wart jest odwiedzin. Przyjemnie było pospacerować po Węgrowie. To był bardzo spokojny weekend na Mazowszu.

Informacje praktyczne: Węgrów informacje.

Zalew Zegrzyński.

Dla wielbicieli opalania, spotów wodnych czy po prostu odpoczynku idealnym miejscem jest Zalew Zegrzyński. Możemy dostać się w to miejsce tramwajem wodnym kursującym z Warszawy. Idealna wycieczka na cały dzień. Wybierając drogę wodną, poznamy dotąd nieznane nam zakątki stolicy, by w końcu cieszyć się pięknem Zalewu, lub odwiedzając choćby Serock.

W ostatnich latach wybudowano wiele oczyszczalni nad Narwią, Bugiem i ich dopływami, dzięki czemu wody Zalewu są jeszcze czystsze. W bezpośrednim otoczeniu Zalewu powstało wiele ośrodków wypoczynkowych i domków letniskowych. Oszacowano, że każdego lata w przystaniach nad Zalewem znajduje się około 1500 jachtów i żaglówek.

Dojazd z Warszawy to zdecydowana zaleta letniego wypadu za miasto, dzięki czemu żeglarze mogą wykorzystać każdą wolną chwilę na poddanie się swojemu ulubionemu hobby. Warto dodać, że właśnie na wodach Zalewu Zegrzyńskiego karierę zaczynał Mateusz Kusznierewicz. Do uprawiania tej dyscypliny zachęca także fakt, iż co roku organizowanych jest tu kilkanaście imprez regatowych, w których uczestniczą najlepsi polscy żeglarze. Plaże, place zabaw, szlaki piesze, rowerowe – nad zalewem jest co robić.

Informacje praktyczne: Jezioro Zegrzyńskie, a także informacje o trasach dostępnych po Wiśle: broszura PDF.

Szlak Książąt Mazowieckich.

Na koniec coś dla zmotoryzowanych, coś, co uwzględnia także miejscowości wymienione wyżej. Ten pomysł można spokojnie rozłożyć w czasie bo w jeden weekend na Mazowszu nie da rady się wyrobić. Przemierzając w ten sposób Mazowsze, poznamy dokładnie jego historię. Szlak Książąt Mazowieckich ma na celu podkreślenie historii i tradycji Mazowsza. Szlak ten dzieli się na cztery odrębne szlaki, które zaczynają się i kończą w Warszawie. Każdy z nich wiedzie w inny zakątek Mazowsza. Jest jeszcze piąta odnoga szlaku, która wiedzie przez Książęcą Warszawę. Cztery główne szlaki nazwy zawdzięczają książętom mazowieckim.

 • Szlak Kondrata Mazowieckiego – obejmuje północne Mazowsze. Trasa przebiega przez: Zakroczym, Czerwińsk, Wyszogród, Drobin, Sierpc, Szreńsk, Mławę, Grudusk, Przasnysz, Ciechanów, Pułtusk i poprzez Serock do Warszawy.
 • Szlak Siemowitów – przebiega przez miejscowości: Błonie, Sochaczew, Sanniki, Płock, Gostynin, Łowicz, Rawę Mazowiecką, Radziejowice i do Warszawy.
 • Szlak Księcia Janusza – to południe Mazowsza. Przebiega przez: Czersk, Warkę, Kozienice, Sieciechów, Radom, Iłżę, Szydłowiec, Przybyszew, Grójec, Tarczyn, Piaseczno i do Warszawy.
 • Szlak Księżnej Anny i ostatnich książąt mazowieckich – przebiega przez Ostrów Mazowiecką, Ostrołękę, Nowogród, Łomżę, Wizny, Suraż, Bielsk Podlaski, Brańsk, Mielnik, Drohiczyn, Sokołów Podlaski, Węgrów, Liw i do Warszawy.

Dokładny opis szlaku i informacje o zabytach: Szlak Książąt.

P. S Życzę udanych wojaży i samych relaksujących chwil w zwiedzaniu okolic Warszawy. Mam nadzieję, że propozycje na weekend na Mazowszu się sprawdzą. 🙂

18 komentarze(y) Dodaj komentarz
 1. Bardzo ciekawa okolica. Nigdy tam jeszcze nie byłem, oczywiście oprócz Warszawy. Widoki piekne i musze się kiedyś wybrać w tamte strony. Pozdrawiam

 2. Oj tak nasze Mazowsze, ma całą gamę miejsc, które warto odwiedzić, poznać historię. Choć ja sama pochodzę i mieszkam na Mazowszu to odwiedziłam zaledwie cząstkę tych cudowności 🙂

  1. Miałam bardzo podobnie ale odważyłam się ruszyć i poznać najbliższe tereny 🙂 Warto bo Mazowsze jest piękne 🙂

 3. To przykre, że tak często nie doceniamy Polski i tego, jaka jest piękna. Cudowne zdjęcia, idealnie obrazują to, co możemy podziwiać na mazowszu.

 4. Bardzo fajny wpis. Część tych miejsc już znam, a część chętnie bym zobaczyła. Pochodzę z Warszawy, więc odkrywanie Mazowsza nie jest trudne do zorganizowania. Szczególnie urzekło mnie w Twoim wpisie Piaseczno – mam sentyment do tych okolic.

  1. Zawsze warto odkryć miejsca blisko zamieszkania, stąd ten post. O tak mam bardzo podobnie z Piasecznem 🙂 hehe

 5. Tyle ciekawych atrakcji! Szkoda, że nie mieszkam bliżej Mazowsza, miałabym gotowy przewodnik do zwiedzania 🙂

 6. No i proszę ! Musiałam wyemigrowac, żeby się dowiedziec, ile ciekawy rzeczy miałam pod nosem, mieszkajac w Warszawie. Dziękuję Ci za ten post ! Pozdrowienia 🙂

  1. Warszawa i okolice są warte poznania. Wystarczy poświęcić jeden dzień z weekendu by się o tym przekonać 🙂 Czasem własnie tak jest że nie doceniamy tego co mamy kiedy jesteśmy na miejscu 😉 Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.