Watykan. Najmniejsze państwo-miasto na świecie.

Przy okazji wizyty w Rzymie nie sposób nie wybrać się do Watykanu. Watykan, najmniejsze państwo-miasto na świecie, zajmuje jedynie 0,44 km². Dzięki traktatom laterańskim, podpisanym 11.02.1929 roku przez Watykan i Włochy, Państwo Kościelne zyskało suwerenność. Władzę sprawuje najwyższa głowa kościoła, papież, który swą rolę powinien pełnić dożywotnio. To malutkie państwo zamieszkuje 800 osób, a połowa z nich ma obywatelstwo watykańskie. Bezpieczeństwa papieża pilnuje Gwardia Szwajcarska.

Watykan. Bazylika św. Piotra.

Bazylika św. Piotra stoi w miejscu, gdzie za dawnych czasów odbywał się cyrk Kaliguli. Wielu chrześcijan poniosło w tym miejscu śmierć. Podobno w miejscu gdzie stoi Bazylika spoczywa ciało św. Piotra. Budowę Bazyliki rozpoczęto w 1506 roku, za sprawą papieża Juliusza II. Same sławy brały udział w budowie: Donato Bramante, Rafael Sangallo, Bernini, Bernardo Rossellino, Michał Anioł, Carlo Maderno. Poświęcenie budynku odbyło się w 18.11.1626 roku. Bazylika ma 23 tysiące m², a pomieścić może 54 tys. osoby, wyposażona w 44 ołtarze i 870 kolumn przyciąga swym pięknem i bogactwem turystów z różnych stron świata. W bazylice znajdziemy liczne sarkofagi, grobowce, w tym grób Jana Pawła II. Za opłatą dostaniemy się na najlepszy punkt widokowy, kopułę bazyliki. Pokonując schody, będziemy mogli podziwiać panoramę Wiecznego Miasta. Zaraz po Bazylice Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro, Bazylika św. Piotra jest największym kościołem chrześcijańskim na świecie.

Jak mniej więcej wygląda samo zwiedzanie Bazyliki w środku?

Bazylika jest ogromna. Pobieżne, żwawe przejście bez zatrzymywania się, wchodzenia do kapliczek, zajmuje szesnaście minut.  Podczas zwiedzania Bazyliki nie będzie cicho i spokojnie.Można swobodnie rozmawiać, można nagrywać wnętrze, można robić zdjęcia, można robić selfie, można… hmm wszystko! Czy lubicie takie klimaty, czy nie sami oceńcie. Bazylika św. Piotra jest ogromna. Wnętrza Bazyliki są piękne. Misterne zdobienia i rzeźby robią wrażenie. Gdyby dookoła panowała cisza, spokój, bez fleszy, nawoływania zwiedzających, to miejsce byłoby niepowtarzalne.

Watykan. Plac św. Piotra.

Plac św. Piotra to miejsce spotkań wiernych z papieżem. Audiencje odbywają się co środę. „Anioł Pański” wygłaszany jest w każdą niedzielę o 12:00. Na Placu św. Piotra mają miejsce inne ważne wydarzenia kościelne.

Plac otacza 284 kolumn, a na samej górze kolumnady możemy zobaczyć 140 posągów świętych. Obelisk, który stoi na samym środku placu, był sprowadzony z Egiptu, podobno był on świadkiem śmierci św. Piotra. Na placu znajdują się dwie fontanny. Fontanna po prawej stronie jest starsza o 61 lat od tej po lewej. Miejsce, w którym papież został postrzelony, zostało oznaczone. Warto patrzeć pod nogi. Kolejne stacje Drogi Krzyżowej ustawione są w różnych miejscach placu.

Punkt 12:00 w oknie papieskim. Widać już sylwetkę papieża Franciszka. Tłum wiwatuje. Emocje ogromne, szczególnie dla kogoś, kto jest wierzący i zawsze chciał zobaczyć papieża na żywo. Cieszyłam się że mogę uczestniczyć w modlitwie. Kiedy modlitwa dobiegła końca, papież pozdrawiał różne nardowości. Obserwowanie reakcji ludzi na papieskie pozdrowienia było bezcennym doświadczeniem. Choć raz w życiu warto pojawić się na Placu św. Piotra i wysłuchać modlitwy prowadzonej przez papieża. Spełniło się jedno z moich marzeń.

Kaplica Sykstyńska.

Kaplicę Sykstyńską znaną przez odbywające się w niej konklawe, ufundował papież Sykstus IV, miała ona mieć wymiary biblijnej świątyni Salomona (13x40x21m). Pracę nad budową kaplicy zakończono w 1480 roku, natomiast słynne freski zostały stworzone w latach 1481-1483 przez takich twórców jak: Perugino, Pinturicchio, Botticelli, Signorelli i Ghirlandaio.

Największe wrażenie niewątpliwie sprawia fresk „Sąd Ostateczny” stworzony przez Michała Anioła. Mistrz swoje dzieło wykańczał przez sześć lat (pracę nad nim zakończył w 1540 roku). Na fresku widocznych jest około 400 postaci, zajmuje on cały ołtarz główny Kaplicy. W kaplicy Sykstyńskiej to nie jest jedyne dzieło Michała Anioła. Na sklepieniu kaplicy możemy podziwiać takie sceny jak: „Stworzenie świata”, „Stworzenie Adama”, „Stworzenie Ewy”, „Wygnanie z raju”, „Dawid ścinający głowę Goliatowi”.

Muzea Watykańskie.

By zwiedzić Muzea Watykańskie, czekaliśmy w kolejce dla tych bez biletu. Nękani przez sprzedawców „lewych” biletów, nękani przez sprzedawców kijków do selfie, pocztówek i innej maści „rzeczy potrzebnych”, czekaliśmy na swoją kolej. W końcu udało się. Jesteśmy w środku. Następne marzenie będzie spełnione, już za chwilę, już za moment będę w Kaplicy Sykstyńskiej i ujrzę słynny fresk „Stworzenie Adama”. W muzeach Watykańskich jest tyle dzieł, tyle piękna, tyle niesamowitych eksponatów, tyle perełek, że nie sposób nie mówić co chwilę: „Zobacz na to! Spójrz! Widziałeś?”

Dotarliśmy. Kaplica przed nami. Wchodzimy. Mogłabym tu zostać na długi, bardzo długi czas i podziwiać. Raz po raz wyrywał mnie z zachwytu głos strażnika, oznajmiającego „No photoSilence. Chyba już nic nie zrobi na mnie takiego wrażenia, jak to, co było mi dane zobaczyć w Kaplicy Sykstyńskiej. Nie mogąc uwiecznić na zdjęciu wymarzonego fresku, pozostało mi kupić w jednym ze sklepików mieszczących się w Muzeach Watykańskich magnesik na lodówkę ze „Stworzeniem Adama”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.