Watykan

Przy okazji wizyty w Rzymie nie sposób nie wybrać się do Watykanu – najmniejszego państwa-miasta na świecie, zajmującego jedynie 0,44 km2. Dzięki traktatom laterańskim, podpisanym 11.02.1929 roku przez Watykan i Włochy, Państwo Kościelne zyskało suwerenność. Władzę sprawuje najwyższa głowa kościoła – papież, który swą rolę powinien pełnić dożywotnio. To malutkie państwo zamieszkuje 800 osób, a połowa z nich ma obywatelstwo watykańskie. Bezpieczeństwa papieża pilnuje Gwardia Szwajcarska.

Bazylika św. Piotra

Bazylika św. Piotra stoi w miejscu gdzie za dawnych czasów odbywał się cyrk Kaliguli, a wielu chrześcijan poniosło śmierć, także w tym miejscu podobno został pochowany św. Piotr. Budowę Bazyliki rozpoczęto w 1506 roku, za sprawą papieża Juliusza II. Same sławy brały udział w budowie: Donato Bramante, Rafael Sangallo, Bernini, Bernardo Rossellino, Michał Anioł, Carlo Maderno. Poświęcona została 18.11.1626 roku. Ma ona 23 tysiące m2, a pomieścić może 54 tys. osoby, wyposażona w 44 ołtarze i 870 kolumn przyciąga swym pięknem i bogactwem turystów z różnych stron świata. Znajdują się w bazylice liczne sarkofagi, grobowce, pochowany jest tu także Jan Paweł II. Za opłatą możemy także wejść na kopułę bazyliki. Pokonując schody, będziemy mogli podziwiać panoramę Wiecznego Miasta. Zaraz po Bazylice Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamuskuro, Bazylika św. Piotra jest największym kościołem chrześcijańskim na świecie.

Kolejka do Bazyliki o poranku jest nieco mniejsza niż popołudniami. Bazylika jest ogromna samo tylko przejście, pobieżne, bez zatrzymywania się  ani wchodzenia gdziekolwiek indziej zajmuje szesnaście minut żwawym tempem, czyli jeśli zatrzymujemy się, oglądamy, czy też mamy ochotę wejść w poboczne korytarze to musimy zarezerwować dużo więcej czasu. W przypadku zwiedzania Bazyliki wiadomo – nie będzie cicho i spokojnie. Jak mniej więcej wygląda samo zwiedzanie Bazyliki w środku? Można swobodnie rozmawiać, można nagrywać wnętrze, można robić zdjęcia, można robić selfie, można… hmm wszystko! Czy lubicie takie klimaty, czy nie sami oceńcie. Uważam że Bazylika św. Piotra jest ogromna, w środku jest piękna, rozbudowana, monumentalna, zdobienia, rzeźby robią wrażenie, ale jeśli dodalibyśmy do tego ciszę, skupienie, bez blasku fleszy, czy nawoływania zwiedzających, to miejsce byłoby niepowtarzalne…

bazylika-św-piotra

Plac św. Piotra

Plac św. Piotra to miejsce spotkań wiernych z papieżem. Odbywają się tu audiencje co środę, wygłaszany jest „Anioł Pański” co niedzielę o 12:00, a także odbywają się na placu inne ważne wydarzenia kościelne. Plac otacza 284 kolumn, a na samej górze kolumnady możemy zobaczyć 140 posągów świętych. Obelisk który stoi na samym środku placu był sprowadzony z Egiptu, podobno był on świadkiem śmierci św. Piotra. Na placu znajdują się także dwie fontanny.  Fontanna po prawej stronie jest starsza o 61 lat od tej po lewej. Na Placu św. Piotra patrzmy także pod nogi – miejsce w którym papież został postrzelony jest oznaczone. Na placu św. Piotra są umieszczone także kolejne stacje Drogi Krzyżowej.

Punkt 12:00 w oknie papieskim – widać już sylwetkę papieża Franciszka. Tłum wiwatuje. Emocje ogromne – szczególnie dla kogoś, kto jest wierzący i zawsze chciał zobaczyć papieża na żywo. Mimo że nic kompletnie nie rozumiałam. Było cudownie. Na koniec gdy papież pozdrawiał różne kraje fajnie było obserwować wiwatujące narodowości. Choć raz  w życiu warto coś takiego przeżyć. Choć nie lubię ścisku, tu mi on zupełnie nie przeszkadzał. Może dlatego że właśnie spełniło się jedno z moich marzeń?

zdjęcia-Watykan

Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska

Kaplicę Sykstyńską znaną przez odbywające się w niej konklawe, ufundował papież Sykstus IV, miała ona posiadać wymiary biblijnej świątyni Salomona (13x40x21m). Pracę nad budową kaplicy zakończono w 1480 roku, natomiast słynne freski zostały stworzone w latach 1481-1483 przez takich twórców jak: Perugino, Pinturicchio, Botticelli, Signorelli i Ghirlandaio. Największe wrażenie niewątpliwie sprawia fresk „Sąd Ostateczny” stworzony przez Michała Anioła. Mistrz swoje dzieło wykańczał przez sześć lat (pracę nad nim zakończył w 1540 roku). Na fresku widocznych jest około 400 postaci, zajmuje on cały ołtarz główny Kaplicy. W kaplicy Sykstyńskiej to nie jest jedyne dzieło Michała Anioła. Na sklepieniu kaplicy możemy podziwiać takie sceny jak: „Stworzenie świata”, „Stworzenie Adama”, „Stworzenie Ewy”, „Wygnanie z raju”, „Dawid ścinający głowę Goliatowi”.

By zwiedzić Muzea Watykańskie czekaliśmy w kolejce dla tych bez biletu patrząc  jak Ci z biletami po prostu wchodzą. Nękani przez sprzedawców „lewych” biletów, nękani przez sprzedawców kijków do selfie, pocztówek i innej maści „rzeczy potrzebnych”, czekaliśmy na swoją kolej. W końcu się udało, jesteśmy w środku – następne moje marzenie będzie spełnione już za chwilę, już za moment – Kaplica Sykstyńska z freskiem  „Stworzenie Adama”. W muzeach Watykańskich jest tyle dzieł, tyle piękna, tyle niesamowitych eksponatów, tyle perełek  że nie sposób nie mówić co chwilę: „Zobacz na to! Spójrz! Widziałeś?”  Wreszcie dotarliśmy. Kaplica przed nami. Wchodzimy i…. mogłabym tu zostać na długi, bardzo długi czas i podziwiać. Raz po raz wyrywał mnie z zachwytu głos strażnika, oznajmiającego „No photo. Silence.”  Chyba już nic nie zrobi na mnie takiego wrażenia, jak to, co było mi dane zobaczyć w Kaplicy Sykstyńskiej. Nie mogąc uwiecznić na zdjęciu wymarzonego fresku, pozostało mi kupić w jednym ze sklepików mieszczących się w Muzeach Watykańskich magnesik na lodówkę ze „Stworzeniem Adama”.

mur-watykan
Mur Watykański.

P.S. Watykan zrobił na Was wrażenie? Co macie zamiar zwiedzić będąc w Watykanie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *