The Library of Birmingham. Najlepszy punkt widokowy na Birmingham.

The Library of Birmingham, czyli biblioteka w Birmingham została otwarta 03.09.2013 r., jest domem dla ponad miliona książek. W bibliotece możemy także napić się kawy, zjeść ciastko, kupić bilety do teatru, udać się z wizytą do sali Szekspira, podziwiać panoramę Birmingham z trzech tarasów widokowych, jak również podziwiać rośliny w tajemniczym ogrodzie.

Biblioteka wyróżnia się swym kształtem na tle miasta. Budynek biblioteki zaprojektowała holenderska pracownia Mecanoo. Cały budynek pokryto koronkowym wzorem. Zastosowanie wzoru w The Library of Birmingham tłumaczy Francine Houben, architektka z pracowni Mecanoo:

„Kółkowy wzór ze stalowej konstrukcji jest naszym hołdem złożonym przemysłowemu dziedzictwu Birmingham, w szczególności kunsztu w przemyśle metalowym, z którego miasto słynie. Zarazem koła niosą pozytywne konotacje, gdyż symbolizują jedność”.

Dziewiąte piętro.

Na samym szczycie znajduje się punkt widokowy oraz zbudowana w wiktoriańskim stylu sala upamiętniająca Williama Szekspira. Punkt widokowy nie jest duży, zaszklony.

Sala poświęcona Szekspirowi jest przytulna. Udostępniono informacje na temat życia pisarza i quiz z pytaniami dotyczącymi życia i twórczości Szekspira.

Warto przed przyjazdem sprawdzić, czy wjazd na dziewiąte piętro biblioteki jest możliwy. Sala wynajmowana jest czasem na różnego rodzaju spotkania i wtedy piętro nie jest udostępniane dla zwiedzających.

Siódme piętro.

Na tym piętrze znajduje się tajemniczy ogród. Na tarasie posadzono przeróżne rośliny. Kiedy usiądziemy na jednej z dostępnych ławek, rzeczywiście możemy mieć poczucie, że znajdujemy się w tajemniczym ogrodzie. Ta część tarasu to idealny punkt widokowy na wieżę BT.

Trzecie piętro.

 

Na trzecim piętrze także znajduje się taras widokowy. Na trzecie piętro można się dostać ruchomymi schodami. Polecam opcję zjazdu ruchomymi schodami, w ten sposób można zobaczyć, jak wygląda biblioteka od środka.

Parter.

Na parterze znajdują się kawiarnie, kilka sklepików, jak również informacja, można także zakupić bilety do teatru. Na parterze jest także wejście do biblioteki dla dzieci.

P.S. Informacje praktyczne pod linkiem: The Library of Birmingham.

***

Inne wpisy z Wielkiej Brytanii znajdziesz w kategorii: Wielka Brytania.

6 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Rzadko zdarza mi się to mówić, ale ta kółkowa konstrukcja wygląda trochę kiczowato. Nie wiem, może na żywo wygląda lepiej. Ogólnie jest to wspaniały pomysł na taką nowoczesną i przede wszystkim otwartą (!) bibliotekę:) Pozdrawiam cieplutko!

    1. Właśnie ta otwartość tej biblioteki najbardziej mi się podoba. Jak przypomnę sobie jakie kontrole i przeszukania trzeba było przechodzić chcąc wejść i wyjść do jednej z warszawskich bibliotek dla studentów to aż nie mam ochoty tam wracać nawet w myślach.Jak widać można stworzyć miejsce przyjazne tym którzy mają ochotę zgłebić wiedzę. I nikt nikomu nie przeszkadza 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.