The Library of Birmingham

Biblioteka w Birmingham została otwarta 03.09.2013 r., jest domem dla ponad miliona książek. W bibliotece możemy także napić się kawy, zjeść ciastko, kupić bilety do teatru, udać się z wizytą do sali Szekspira, podziwiać panoramę Birmingham z trzech tarasów widokowych, jak również podziwiać rośliny w tajemniczym ogrodzie.

Biblioteka wyróżnia się swym kształtem na tle miasta. Budynek biblioteki zaprojektowała holenderska pracownia Mecanoo. Cały budynek pokryty jest koronkowym wzorem, który jak tłumaczy Francine Houben, architektka z pracowni Mecanoo:

„Kółkowy wzór ze stalowej konstrukcji jest naszym hołdem złożonym przemysłowemu dziedzictwu Birmingham, w szczególności kunsztu w przemyśle metalowym, z którego miasto słynie. Zarazem koła niosą pozytywne konotacje, gdyż symbolizują jedność.”

Wstęp do wszystkich części biblioteki jest za darmo. Nie musisz zostawiać rzeczy w szafkach, nie musisz przechodzić przez żadną kontrolę i nie musisz mieć żadnego karnetu by wejść. Po prostu wchodzisz. By dostać się na samą górę wybierz windę znajdującą się po prawej stronie wejścia tuż za kawiarnią. Winda dojeżdża na dziewiąte piętro. Oczywiście jeśli lubisz – istnieje opcja wejścia po schodkach. Ja udałam się najpierw windą na samą górę, a później zbiegałam po schodach na niższe pietra.

pietra-biblioteki
Spis pięter i co możemy znaleźć na poszczególnych piętrach biblioteki.
kalorie
Delikatne przypomnienie o schodach przy windzie 😉

Dziewiąte piętro

Na samym szczycie znajduje się punkt widokowy oraz zbudowana w wiktoriańskim stylu sala upamiętniająca Williama Szekspira. Punkt widokowy nie jest duży, zaszklony. Sala poświęcona Szekspirowi także nie jest ogromna, ale ma w sobie niesamowity urok. Możemy w niej dowiedzieć się o życiu Szekspira, możemy nawet sprawdzić wiedzę na jego temat, odpowiadając na pytania zawarte na jednym z plakatów. Warto przed przyjazdem sprawdzić czy wjazd na dziewiąte piętro biblioteki jest możliwy – sala wynajmowana jest czasem na różnego rodzaju spotkania – wtedy to piętro nie jest udostępnione dla zwiedzających.

dziewiate-pietro
Widok z dziewiątego piętra biblioteki.
sala-szekspira
Sala Szekspira.

Siódme piętro

Taras widokowy który znajduje się na siódmym piętrze nie jest oszklony, więc widoczność jak i jakość zdjęć staje się o wiele lepsza. Na tym piętrze znajduje się także tajemniczy ogród. Na tarasie posadzone są przeróżne rośliny, które stwarzają wrażenie dzikości. Kiedy usiądziemy na jednej z dostępnych ławek, rzeczywiście możemy mieć poczucie że znajdujemy się w tajemniczym ogrodzie. Ta część tarasu, to idealny punkt widokowy na wieżę BT.

wieza-bt
Wieża BT – widok z siódmego piętra.

Trzecie piętro

Na trzecim piętrze także znajduje się taras widokowy. Panorama na miasto już nie robi takiego wrażenia jak z wyższych pięter, jednak warto przyjść w to miejsce. Jeśli nie lubisz wind, tradycyjnych schodów, to spokojnie na trzecie piętro możesz dostać się ruchomymi schodami. Polecam opcję zjazdu schodami, a nie wracania się do windy lub do schodów przeciwpożarowych, ponieważ w ten sposób możesz zobaczyć jak wygląda biblioteka od środka. Możesz podziwiać kolorystycznie ułożone książki na regałach, możesz zobaczyć wystrój wnętrz użytecznych.

widok-trzecie-pietro

Parter

Na parterze znajdują się kawiarnie, kilka sklepików, jak również informacja, można także zakupić bilety do teatru. Na parterze jest także wejście do biblioteki dla dzieci.

parter

Jak wygląda biblioteka wewnątrz?

wnetrze-biblioteki

biblioteka

biblioteka-birmingham

zbiory

Wychodząc z biblioteki możemy zobaczyć to:

 

przed-biblioteka

P.S. Informacje praktyczne pod linkiem: Biblioteka w Birmingham

O innych ciekawych miejscach w Birmingham przeczytasz w poniższych wpisach:

6 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Rzadko zdarza mi się to mówić, ale ta kółkowa konstrukcja wygląda trochę kiczowato. Nie wiem, może na żywo wygląda lepiej. Ogólnie jest to wspaniały pomysł na taką nowoczesną i przede wszystkim otwartą (!) bibliotekę:) Pozdrawiam cieplutko!

    1. Właśnie ta otwartość tej biblioteki najbardziej mi się podoba. Jak przypomnę sobie jakie kontrole i przeszukania trzeba było przechodzić chcąc wejść i wyjść do jednej z warszawskich bibliotek dla studentów to aż nie mam ochoty tam wracać nawet w myślach.Jak widać można stworzyć miejsce przyjazne tym którzy mają ochotę zgłebić wiedzę. I nikt nikomu nie przeszkadza 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *