Szlak Orlich Gniazd. 7 najciekawszych zamków.

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska kryje w sobie liczne zabytki, naturalne piękno, niesamowitą dawkę historii i legend. Wiedzie nią szlak „Orlich Gniazd”, zróżnicowany, spokojny, pełen ciekawych krajobrazów. Szlak przebiega nie tylko przez zamki, ale również przez rezerwaty przyrody. Przez sto sześćdziesiąt kilometrów możemy cieszyć się przyrodą, zamkami i zabytkowymi kościołami. Zapraszam cię na szlak „Orlich Gniazd”.

Zamek Ogrodzieniec.

Zamek Ogrodzieniec leży na Górze Zamkowej, najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, należy do „Orlich Gniazd”, wybudowany przez ród Włodków Sulimczyków. Fani „Janosika” czy „Zemsty” zapewne kojarzą zamek z ekranu. W 1984 roku Iron Maiden nagrywał właśnie na zamku wstawkę filmową. Warownia cieszy się popularnością, zwiedzany licznie przez wycieczki szkolne, przez wielbicieli zamkowych zakamarków. W otoczeniu murów odbywają się przeróżne imprezy, m.in. Wampiriada. Organizowane są też niedzielne pokazy rycerskie i wakacje z duchami.

Informacje praktyczne: Zamek Ogrodzieniec.

Zamek Olsztyn.

Rozległe ruiny zamku, malownicze skałki Jury Krakowsko-Częstochowskiej zapraszają do zamku. Na zboczach zamkowych możemy spotkać owieczki, które dbają o murawę. Uwielbiam legendy dotyczące zamków, choć może i nieprawdziwe to jednak dodają tajemniczości miejscom. Na stronie internetowej zamku możemy przed przyjazdem poczytać o legendach: Zamek Olsztyn.

Zamek Bobolice.

Około 1350-1352 roku z rozkazu Kazimierza III Wielkiego został wybudowany zamek w Bobolicach. Pełnił on funkcję obroną i tym samym należał do „Orlich Gniazd”. Zamek w Bobolicach nie raz zmieniał właściciela, przez pewien czas był nawet zbójecką twierdzą, jednak Władysław Jagiełło, włączając twierdzę do dóbr królewskich, zakończył z rozbójniczą historię zamku. Niestety, podczas „potopu szwedzkiego” forteca bardzo ucierpiała, w późniejszych czasach popadła w całkowitą ruinę, do tego stopnia, że gdy Jan III Sobieski, podążając na odsiecz wiedeńską, zatrzymał się w Bobolicach, orszak musiał nocować w namiotach.

W XIX wieku w podziemiach twierdzy znaleziono skarb. Poszukiwacze skarbów wątłą już konstrukcję zamku zniszczyli jeszcze bardziej, a żeby tego było mało, mury zamku posłużyły przy budowie drogi Bobolice-Mirów. Ratunkiem dla twierdzy okazała się rodzina Laseckich, która w XX wieku podjęła się trudnego zadania, zrekonstruowali obiekt. Dziś zamek nie przypomina dawnych ruin. Z jego pomieszczeń możemy podziwiać panoramę okolicy, a także cieszyć się różnorodnością skałek typowych dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Informacje praktyczne: Zamek Bobolice.

Zamek Mirów.

Zamek w Mirowie został wybudowany z rozkazu Kazimierza Wielkiego. Na miejscu, gdzie kiedyś stała drewniano-ziemna konstrukcja powstał kamienny zamek, który także ucierpiał podczas potopu szwedzkiego. O zamek w Mirowie walczy rodzina, Laseckich, by zyskał znów swój dawny niepowtarzalny blask. Zamek będzie otwarty dla zwiedzających, jednak na razie niestety można go oglądać tylko z zewnątrz. Podczas prac archeologicznych odkryto różnego rodzaju przedmioty żelazne, ale również dzięki pracy archeologów wiadomo, jak ta warownia wyglądała w czasach świetności.

Zamek w Mirowie jest też chętnie wykorzystywany do produkcji filmowych. Kręcono tu teledysk do Meridy walecznej”, czy też odcinek „Pana Samochodzika, zamek możemy podziwiać również w takich produkcjach jak: „Przyjaciel wesołego diabła” czy „Nad rzeką, której nie ma”. Okolice zamku to również ulubiona okolica wspinaczy, miłośników jazdy konnej, rowerzystów, czy uwielbiających spacery.

Zamek Pieskowa Skała.

Na zamku odbywają się „Dni kultury staropolskiej na zamku w Pieskowej Skale”, które mają na celu popularyzację sztuki i kultury epoki, w której zamek przeżywał swoją świetność. Wybierając się na święto ogrodów, możemy także podziwiać przy zamkowe ogrody. Obok Pieskowej Skały znajduje się popularna formacja skalna „Maczuga Herkulesa”.

Informacje praktyczne: Zamek Pieskowa Skała.

Zamek Smoleń.

Wybudowany w XIV wieku na wzniesieniu. Wielokrotnie rozbudowywany, ze studnią głęboką na 200 metrów wykutą jak podaje legenda przez tatarskich jeńców. Twierdza była położona poza głównymi szlakami, przez co powoli zaczęto opuszczać warownię. W 1655 roku Szwedzi ograbili i podpalili zamek. Inna legenda głosi, że zamek posiada sieć ukrytych tuneli, tymczasem otoczenie zamkowe tworzą liczne jaskinie, które mogłyby służyć za wejścia do takowych tuneli.

Zamek Ojców.

Malowniczo położony zamek wśród drzew, przytulony do skał, ścieżka prowadząca do bramy zamku nadaje mu uroku. Niestety jak w przypadku innych warowni z zamku w Ojcowie także niewiele zostało. Zwiedzając to miejsce, możemy oglądać resztki murów obronnych, części mieszkalne, i bramę wjazdową. Warto jednak wejść do zamku dla panoramy, jaka roztacza się na Dolinę Prądnika.

Informacje praktyczne: Zamek Ojców.

O Dolinie Prądnika możesz przeczytać na: Dolina Prądnika.

15 komentarze(y) Dodaj komentarz
 1. Mamy w Polsce tyle pięknych miejsc! Na weekendowy wypad nie trzeba szukać odległych miejsc za granicą, mamy tyle pięknych krajobrazów tuż obok 🙂

  1. Oczywiście że tak! Polska jest pełna pięknych miejsc 🙂 Trzeba tylko przewertować mapę i wybrać interesujący nas rejon 🙂

 2. Bardzo lubię te rejony i dość często je odwiedzam. Rok temu przepedałowaliśmy południową część Jury, w tym roku eksplorowaliśmy rowerowo okolice Częstochowy. Także Twój wpis jest mi bardzo bliski. To idealne miejsce dla każdego – doskonałe i świetnie oznakowane ścieżki rowerowe, bardzo fajne campingi, przepiękne krajobrazy i mnóstwo atrakcji dla całych rodzin.

  1. Bardzo aktywny odpoczynek – ale takie właśnie są najlepsze 🙂 Najwięcej najfajniejszych wspomnień mam właśnie kiedy aktywnie wypoczywam 🙂 Jura to świetne miejsce na aktywny wypoczynek 🙂

 3. Dal mnie Jura jest najpiękniejszym rejonem w Polsce. Rodzice zabierali mnie tam w dzieciństwie i chociaż dawno nie jestem dzieckiem, to nadal tam jeżdżę 🙂 Ze względu na całe pola poziomek Jura jest warta odwiedzin na przełomie czerwca i lipca. Co odbudowy, a własciwie zbudowania od nowa zamku w Bobolicach, mam mieszane uczucia. Poprzednia ruina była niezwykle malownicza, niepowtarzalna, teraz to jest zwykły zamek, jakich dziesiatki widuje się na całym swiecie…

  1. O poziomkach nie miałam pojęcia – świetna sprawa 🙂 Zamek w Bobolicach – tak słyszałam właśnie że pomysł odbudowy bardzo się nie podobał nie tylko mieszkańcom. Mimo wszystko robi on wrażenie – kiedy wyłania się pośród drzew 🙂

  1. Wspaniałe miejsce na spacery 🙂 Szczególnie jeśli możesz powiązać je ze wspomnieniami związanymi z najbliższymi. Na pewno te miejsca wywyołują dodakowe bicie serca gdy je widzisz <3 Daleko nie musieliście jeździć po piękne widoki 🙂 Uwielbiam Jurę 🙂

 4. Zamek Ogrodzieniec i Pieskowa Skała sa piękne 🙂 Byłam tam co prawda tak dawno temu, że aż wstyd, że nie powtórzyłam tej wycieczki, ale zawsze wspominam te kilka dni w podróży bardzo dobrze. To było w kilka miesięcy potem jak na ekranach kin pojawiła się “Zemsta” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.