Symbole Fuerteventury

W dzisiejszym wpisie kilka charakterystycznych punktów, produktów i zwierząt, z którymi kojarzy się Fuerteventura. Będąc na najstarszej wyspie archipelagu nie trudno ich nie zauważyć. Z czym zatem kojarzy się Fuerteventura?

Wiatraki

Po pierwsze wiatraki. Różne konstrukcje można spotkać na całej wyspie. W miejscowości Antigua znajdziemy odrestaurowany młyn Molino de Antigua, w którym możemy przyjrzeć się nienaruszonej konstrukcji, a także skosztować tradycyjnej potrawy kanaryjskiej, czyli gofio.

wiatraki

Ayos i Guize

Posągi Ayos i Guize, czyli pierwszych przywódców wyspy możemy podziwiać przy jednym z punktów widokowych. Ayos władał królestwem Gandia, a Guize królestwem Maxarota. W 1404 zaatakowani zostali przez francuskiego odkrywcę Jeana de Béthencourta. Ponieważ Fuerteventura była wyspą półpustynną i mało zamieszkaną francuzowi bardzo łatwo przyszło podbicie wyspy, w wyniku czego 1405 roku dwaj władcy przyjęli chrzest. A teraz mniej poważnie: miejscowa legenda głosi, iż odwiedzający wyspę chwytając przywódców wyspy za przyrodzenie, obdarzeni zostaną pełnią szczęścia i powrócą na wyspę… ciekawe kto był twórcą tejże myśli…

ayos-i-guize

Aloes

Z tej roślinki wytwarzane są kosmetyki na wyspie. Zastosowań, działań wpływających korzystnie na cerę, ciało czy choroby jest mnóstwo. Wartościowe kosmetyki możemy dostać praktycznie w każdym sklepie. Wszędzie znajdziemy coś z aloesu.

aloes

Wiewiórki

Tak, wiem, wiewiórki nie są symbolem Fuerteventury, to jaszczurki mają zaszczyt być reprezentacyjnym gatunkiem wyspy. Jednak będąc na wyspie, nie udało mi się zobaczyć jaszczurki, ale za to sporo płochliwych, szybkich i ciekawych wiewiórek, które tylko czekały na jakieś smakołyki. Tak naprawdę są podobno szkodnikami, więc nie mają pozytywnej opinii wśród miejscowych. Jednak jak dla mnie, wyspa nie kojarzy się z jaszczurką, a właśnie z tym miłym zwierzątkiem, także nie pozostaje nic innego jak zdetronizować jaszczurki!

wiewiórki

Kozy i ser

Następnym zwierzątkiem w zestawieniu jest koza. Jest tu bardzo popularnym zwierzęciem, nawet możemy spotkać dzikie stada przemierzające wyspę. Na wyspie popularne są sery kozie, które są bardzo smaczne. Nie mają długich terminów przydatności, może to jest sekretem wspaniałego smaku takiego sera? Podobno kóz na wyspie jest więcej niż mieszkańców.

zdjęcia Symbole Fuerteventury2

Dżem z kaktusa

Dżem z owoców kaktusa jest idealnym dodatkiem do kanaryjskiego sera. Dżem ten to zdecydowanie mój faworyt, słodki, ale nie mdły, po prostu pyszny! Polecam przynajmniej spróbować. Poniżej owoce, z których wytwarza się dżem.

owoce-kaktusa

8 komentarze(y) Dodaj komentarz
    1. Gofio to najłatwiej tłumacząc mąka, (specjalny rodzaj – który przed zmieleniem praży się, dzięki temu uzyskuje brązowy kolor) a która była podstawą w żywieniu rdzennych mieszkańców. Do dziś na Kanarach przetrwała tradycja jej spożywania, jako dodatków do przeróżnych potraw, deserów. Najprostszy deser jaki można zrobić z gofio: Gofio+ciepła woda + cukier/miód+ bakalie – dokładnie mieszamy, ugniatamy aż powstanie kulka ciasta – wtedy formujemy – kroimy i gotowe – smaczne, sycące i niepowtarzalne w smaku. Oczywiście istnieją przeróżne warcjacje dotyczące deserów wyrabianych z gofio.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *