Street Art w Birmingham

Nie jestem fanką Street Artu. Nie jeżdżę do miast specjalnie, aby go podziwiać. Zawsze takie dzielnice kojarzyły mi się z jakimś ukrytym niebezpieczeństwem. Jednak ciekawość tym razem zwyciężyła. Z samego rana w środku tygodnia, przy słonecznej pogodzie wyruszyłam, by zobaczyć, co oferuje Digbeth – dzielnica Street Artu w Birmingham.

Jak wygląda Digbeth?

Digbeth jest małą dzielnicą, więc można spokojnie pobłądzić w uliczkach, w poszukiwaniu kolejnych malowideł. Nie wszystkie są zachwycające. Można jednak znaleźć perełki, które przyciągają wzrok. Sama dzielnica nie wydaje się szczególnie ładna – opuszczone fabryki, pełno warsztatów samochodowych czy parkingów. Dla tego rodzaju sztuki ta dzielnica jest idealna. Bo przecież, z jakim otoczeniem kojarzy się Street Art?

Gdzie znaleźć Street Art?

Plusem tej dzielnicy jest jej położenie. Graniczy ona bezpośrednio z Centrum miasta. Można w uproszczeniu powiedzieć, że wyznacza ją wielki most, po którym poruszają się pociągi. By trafić na sztukę uliczną, wystarczy zaglądać na:

  • wszystkie parkingi, obok których przechodzimy – czasem naprawdę fajne malowidła są ukryte za zaparkowanymi samochodami – kiedy byłam na jakimś parkingu, chodziłam wzdłuż muru i obserwowałam czy czasem coś mi właśnie nie umknęło.
  • The Custard Factory – ukryte są tu te najładniejsze z najładniejszych, tu wszystko wydaje się sztuką, dotrzeć tu można na dwa sposoby: z głównej ulicy Digbeth High Street, podążając w stronę różowego budynku, lub drugi sposób: krążąc po dzielnicy jak ja, od tylniego wejścia, przez kładkę nad kanałem, idąc w niezbyt sympatycznie wyglądającą jakąś przestrzeń, do której co jakiś czas jakiś przechodzień zmierza.
  • by dotrzeć do: JFK Mural – róg ulic Digbeth High St. i St. Floodgate St., by dotrzeć do biało-czarnego domu kierujemy się na róg ulic: Andover St. i Azeley St., warto poszukać także rogu ulic: New Canal St. i Bordesley St.

Festiwal dla wielbicieli Street Artu

Dla wszystkich, którzy kochają ten rodzaj sztuki mam wspaniałą wiadomość! W Birmingham jest organizowany Festiwal Street Art, w którym biorą udział sławy tego rodzaju sztuki. Podczas festiwalu oprócz graffiti są organizowane warsztaty tańca i muzyki. W tym roku (2016) także odbędzie się ten festiwal (wstęp bezpłatny). Informacje praktyczne znajdziecie pod linkiem: City of Colours

A teraz czas na galerię:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

sztuka-uliczna

birmingham-na-parkingu

digbeth-street-art

brama

dom-birmingham

graffiti-birmingham

malowidla-birmingham

mural-birmingham

murale-w-birmingham

na-budynku

parking-birmingham

na-wejsciu

street-art-birmingham

sztuka-birmingham

custard-factory-ulica

wszystko-to-sztuka-birmingham

ulica-birmingham-digbeth

ulice-birmingham

O innych ciekawych miejscach w Birmingham przeczytasz w poniższych wpisach:

6 komentarze(y) Dodaj komentarz
    1. Masz rację zapewne każde miasto obecnie stara się przystosować jakąś dzielnicę do tego typu sztuki. W Birmingham co roku powstają nowe malowidła – więc jest co oglądać. Niedługo wybiorę się zobaczyć co nowego powstało podczas tegorocznego festiwalu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *