South West Coast Path, czyli piesza wędrówka z Torquay do Anstey’s Cove.

Zapach opalenizny i beztroski uderza w nas po wyjściu ze stacji kolejowej. Białe domy w otoczeniu palm, długa i szeroka promenada z diabelskim młynem, hotelami, światełkami zawieszonymi tuż nad naszymi głowami, błękitne niebo i wakacyjna atmosfera przypomina mi o urlopowym błogim odpoczynku. Mam wrażenie, że nagle przeniosłam się na południe Europy, bo Wielkiej Brytanii Torquay zupełnie nie przypomina.

Tym razem wakacyjna beztroska nie jest nam pisana. Ruszamy promenadą prosto na szlak prowadzący wzdłuż wybrzeża do popularnej plaży w Oddicombe. Takie przynajmniej były plany. Na mapie wszystko wygląda na proste łatwe i przyjemne do pokonania, a szlak niemal sam prowadzi chętnych do celu. W praktyce szlak czasem gdzieś się gubi, a wtedy pomocna jest mieszanka intuicji, mapy i rozsądnego myślenia. Jakby nie było, widoki są warte każdego wysiłku, a poszukiwanie szlaku to przygoda. Na samym szlaku nie spotkaliśmy wielu osób, niemal w całości był tylko dla nas. 

Szlak prowadzący tuż przy linii brzegowej zachwyca ukrytymi zatokami, wystającymi niespodziewanie z morza wyspami, kolorem wody i widokami. Dla lubiących bardziej jazdę samochodem niż piesze wędrówki mam dobrą wiadomość wystarczy wpisać kod pocztowy danej atrakcji i można dojechać w upragnione miejsce samochodem, ale przecież czego nie robi się dla odrobiny przygody 😉 

Spacer zaczynamy od szerokiej promenady, idziemy w kierunku diabelskiego młyna, by minąć port, i Living Coasts, skręcamy w kierunku hotelu The Imperial Torquay, tuż za nim, wchodzimy na szlak. Na początku trasa nie wygląda zachęcająco, z obu stron otacza ścieżkę dość wysoki mur. Po 10 minutach spaceru ukazują się nam pierwsze bajeczne widoki, błękitne morze, bezchmurne niebo co raz różowe kwiaty porastające wybrzeże.

Hotel, wejście na szlak, początek szlaku nie jest zbyt zachęcający ale warto pójść dalej.

Pierwszy punkt widokowy skierowany jest na London Bridge Arch, czyli naturalnie utworzony łuk, o który rozbijają się fale. Za punktem widokowym trasa już wygląda podobnie, czasem schody, czasem ścieżka prowadzi przez bujną roślinność dającą cień, czasem w pełnym słońcu, nie zmieniają się tylko widoki – nadal bajeczne.

London Bridge Arch a w tle kutry rybackie wyruszające na połów – przynajmniej tak mi się wydaje 😉

Tuż za wyłaniającą się kamienną wieżą dochodzimy do Daddyhole Plain, czyli do niewielkiej polany porośniętej trawą z ławkami, a tak naprawdę jest to jeden z trzech wapiennych płaskowyżów wokół Torquay. Tuż za nią znajduje się parking, a za parkingiem dalsza część szlaku.

Daddyhole Plain widziane z dalszej części szlaku. Daddy była to dawna nazwa diabła w Devon, miejsce zyskało nazwę dzięki zawaleniu się części skały na jaskinię.

Ostro w górę idziemy do punktu widokowego na Meadfoot Beach. Plaża położona tuż przy głównej ulicy nie robi na mnie wrażenia jak małe ukryte w skałach plaże. Schodzimy w dół i idziemy wzdłuż głównej ulicy tuż przy samej plaży. Na końcu Meadfood Beach za parkingiem wchodzimy zgodnie ze znakiem na szlak, który nagle się urywa, idziemy przed siebie, i docieramy do najpiękniejszego miejsca z całego szlaku.

Meadfoot Beach. Z góry widać najlepiej plażę ustyułowaną wzdłuż głównej ulicy. By dojść na szlak trzeba pokonać całą ulicę.

Thatchers Rock Gardens to niezwykłe miejsce z widokiem na wyłaniającą się w tle małą wysepkę Thatchers Rock. Kawałek dalej szlak prowadzi do punktu widokowego na wyspę, by wrócić spowrotem na główną drogę.

Thatchers Rock Gardens, miejsce z fantastycznym widokiem na morze i wyspę. Mieszkając obok tego miejsca często przyjeżdżałabym by popatrzeć w dal. Miejsce jak z filmu 🙂
Widok na Hopes Nose i pobliską zatokę. Przepiękne miejsce, na które można popatrzeć z jednej z licznych ławek na szlaku.

Kolejnym punktem wycieczki jest popularny Hopes Nose, na który prowadzi szlak z licznymi punktami widokowymi. Po zrobieniu kółka wracamy na główną drogę i w tym momencie oznaczenia szlaku gdzieś znikają, ale trzeba iść nadal główną ulicą wzdłuż wybrzeża. Po dłuższym spacerze docieramy do znaku wyłaniającego się dosłownie znikąd. Skręcamy w prawo według oznaczeń i znów jesteśmy na dobrej drodze. Tym razem szlak prowadzi przez większość czasu przez las, od czasu do czasu ukazując piękno wybrzeża Angielskiej Riwiery.

Dalsza część szlaku prowadzi już przez las, nie jest spektakularny to odcinek ale daje wytchnienie od gorąca.

Jesteśmy już wyczerpani 10 km spacerem, który zafundowaliśmy sobie w upalny dzień dlatego Anstey’s Cove jest naszym ostatnim punktem spaceru. Po dotarciu do Anstey’s Cove można udać się do:

  • Kents Cavern, czyli prehistorycznej jaskini,
  • podążyć dalej szlakiem do przepięknej plaży w Oddicombe,
  • lub udać się do Anstey’s Cove na wypoczynek wśród skał i przyjemnie szumiącej wody.

Nieopodal Anstey’s Cove znajduje się przystanek autobusowy, z którego można wrócić w niecałe 5 minut autobusem do centrum Torquay. Następnym razem na pewno wybierzemy się do Oddicombe.

Anstey’s Cove – już sam widok sprawia że chce się tam być 🙂

Nie byłabym sobą, gdybym nie zostawiła Wam pomocnego przy planowaniu linku. Jeśli zainteresowały Was trasy biegnące wzdłuż wybrzeża, możecie wybrać i zaplanować swoją własną trasę na stronie: South West Coast Path.

29 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Every weеkend i used to go to see this websіte, for the reaѕon that i want enjoyment, as this thiѕ web site conations really nice funny іnformation too.

  2. Jak oglądam Twoje zdjęcia to tylko utwierdzam się w przekonaniu, że Wielka Brytania ma do zaoferowania znacznie więcej niż w naszych stareotypowych wizjach z Londynem i królową na czele. Niedawno byłam w Kornwalii i zachwyciły mnie tamtejsze klify i trasy spacerowe wzdłuż wybrzeża. Zaliczony przez Ciebie szlak to bardzo podobny klimat.

    1. Och tak! Pełno tu jest malowniczych tras, które warto odwiedzić 🙂 Świetnie że zdecydowałaś się poznać inne tereny Wielkiej Brytanii po za Londynem 🙂

  3. To się nachodziłaś! 😀 Ale wcale się nie dziwię, że miałaś do tego motywację, bo okolica, sądząc po fantastycznych zdjęciach, jest wprost cudna!

    1. Rozłożenie ławeczek na całym szlaku + co kawałek przepiękne krajobrazy skutkują tym że chetni do obserwacji znajdują się na różnych etapach szlaku i nikt na siebie nie wchodzi (na szczęście). Miejsce fantastyczne i jak najbardziej polecam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.