Seven Sisters z Sussex.

Seven Sisters to kredowe klify położone nad brzegami błękitnych wód English Channel w hrabstwie Sussex między miastami Seaford i Eastbourne. W czasach prehistorycznych kreda wypychana przez wodę osadzała się na skałach. Kiedy woda obniżyła się, kredowe klify ukazały się w całości. Obecnie, klify stopniowo ulegają erozji i to jej zawdzięczają swój śnieżnobiały wygląd. Erozja przyczyniła się także do powstania ósmego klifu.

Każdy z klifów ma swoją nazwę i są to: Haven Brow, Short Brow, Rough Brow, Brass Point, Flagstaff Point, Flat Hill, Baily’s Hill i Went Hill Brow, gdzie „brow” oznacza »wzgórze«. Spadki między klifami także mają swoje nazwy i są to: Short Bottom, Limekiln Bottom,Rough Bottom,Gap Bottom,  Flagstaff Bottom,  Flathill     Bottom. Spacerując po Seven Sisters, możemy cieszyć się ciszą, spokojem i sielskimi widokami. Jest kilka charakterystycznych punktów na szlaku prowadzącym przez klify. Przy każdym z nich znaleźć można płatny parking wydzielony tuż przy drodze prowadzącej wzdłuż klifów.

Ciekawostką jest, że białe klify są częścią South Downs w East Sussex, w jego skład wchodzą nie tylko wspomniane Seven Sisters. Bardzo często zwiedzający zaczynają przygodę z kredowym wybrzeżem od nienależącego do popularnej siódemki (właściwie już ósemki) klifów, Beachy Head. Jest on najbardziej charakterystycznym i jednocześnie najwyższym klifem (162 m) na wybrzeżu. Tuż przy Beachy Head znajduje się bar, duży parking wraz z toaletami i sklepem z pamiątkami. Z najwyższego klifu można zobaczyć panoramę Eastbourne, niedaleko znajduje się także RAF Bomber Command Memorial i słynna Beachy Head Lighthouse, która w 1902 roku zastąpiła wygaszoną latarnię Belle Tour. Beachy Head Lighthouse wzbogaca klifowy krajobraz, dodaje mu dramatyzmu i jest jego charakterystycznym punktem na trasie zwiedzania kredowego wybrzeża.

Belle Tour stojąca w pewnej odległości od klifu Beachy Head, muskana wiatrem usytuowana jest wśród soczystej zieleni traw. Nie da się jej przegapić.

Rozglądając się po okolicy z miejsca, gdzie Belle Tour się znajduje mamy znakomity widok na młodszą Beachy Head Lighthouse, na rozbijające się o nią fale i śnieżnobiałą ścianę najwyższego klifu. Warto odwiedzić okolice obu latarni.

Seven Sisters zaczynają się od Birling Gap, jest to miejsce należące do National Trust. Znajduje się tu duży parking, sklep z pamiątkami i najważniejszy punkt – schody prowadzące na plażę pod klifami. Jeśli są odpowiednie warunki pogodowe, można udać się na spacer plażą wzdłuż klifów, jeśli pogoda nie sprzyja lepiej nie schodzić na dół, fale mogą być naprawdę wysokie.

Z Birling Gap prosta droga wiedzie do najlepszego punktu widokowego — na plażę Cuckmere Haven. To z tej trasy pochodzi najwięcej zdjęć klifów Seven Sisters, które znaleźć można w Internecie. Idąc na plażę Cuckmere Haven, dostrzegamy, że klify są otoczone zielonymi użytkami i bagnami, na których schronienie znalazło wiele gatunków ptaków. Klify z Sussex zachwycają piękną scenerią i dziewiczym wybrzeżem. Zapewne dlatego chętnie wykorzystują w swych produkcjach białe klify filmowcy. I tak Seven Sisters możemy zobaczyć w takich filmach, jak: „Robin Hood: Książę Złodziei” oraz „Pokuta”.

Seven Sisters, to nie jedyne białe klify w Wielkiej Brytanii, równie popularne są klify w Dover witające wszystkich przybijających do portu w Dover, ale o nich możecie przeczytać we wpisie: Białe klify w Dover.

P.S. Do przeczytania za tydzień. 🙂

14 komentarze(y) Dodaj komentarz
    1. Seven Sisters polecam szczególnie na jesień lub zimę, wtedy przyjemnie się zwiedza klify. My byliśmy w grudniu i pogoda jak widać dopisała 🙂

    1. Przepiękny jest! <3 Uwielbiam Norwegię i mam nadzieję że jeszcze kiedyś się tam pojawię i zobaczę wodospad siedmiu sióstr 🙂

    1. Robi wrażenie widok 🙂 Dodać do tego kojący szum wody stykającej się z kamienistą plażą i można patrzeć i słuchać godzinami 🙂

  1. Byliśmy tam. Bardzo ciekawa latarnia morska stojąca w wodzie. Nigdzie indziej nie spotkaliśmy takiego widoku.
    Wielka Brytania zachwyca niepowtarzalnymi krainami.

  2. Super sprawa – dwie latarnie w pakiecie. Belle Tout wprawdzie przerobili na stylowy pensjonat ale Beachy Head nadal pełni służbę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.