Seven Sisters z Sussex.

Seven Sisters to kredowe klify położone nad brzegami błękitnych wód English Channel w hrabstwie Sussex między miastami Seaford i Eastbourne. W czasach prehistorycznych kreda wypychana przez wodę osadzała się na skałach. Kiedy woda obniżyła się, kredowe klify ukazały się w całości. Obecnie, klify stopniowo ulegają erozji i to jej zawdzięczają swój śnieżnobiały wygląd. Erozja przyczyniła się także do powstania ósmego klifu.

Każdy z klifów ma swoją nazwę i są to: Haven Brow, Short Brow, Rough Brow, Brass Point, Flagstaff Point, Flat Hill, Baily’s Hill i Went Hill Brow, gdzie „brow” oznacza »wzgórze«. Spadki między klifami także mają swoje nazwy i są to: Short Bottom, Limekiln Bottom,Rough Bottom,Gap Bottom,  Flagstaff Bottom,  Flathill     Bottom. Spacerując po Seven Sisters, możemy cieszyć się ciszą, spokojem i sielskimi widokami. Jest kilka charakterystycznych punktów na szlaku prowadzącym przez klify. Przy każdym z nich znaleźć można płatny parking wydzielony tuż przy drodze prowadzącej wzdłuż klifów.

Ciekawostką jest, że białe klify są częścią South Downs w East Sussex, w jego skład wchodzą nie tylko wspomniane Seven Sisters. Bardzo często zwiedzający zaczynają przygodę z kredowym wybrzeżem od nienależącego do popularnej siódemki (właściwie już ósemki) klifów, Beachy Head. Jest on najbardziej charakterystycznym i jednocześnie najwyższym klifem (162 m) na wybrzeżu. Tuż przy Beachy Head znajduje się bar, duży parking wraz z toaletami i sklepem z pamiątkami. Z najwyższego klifu można zobaczyć panoramę Eastbourne, niedaleko znajduje się także RAF Bomber Command Memorial i słynna Beachy Head Lighthouse, która w 1902 roku zastąpiła wygaszoną latarnię Belle Tour. Beachy Head Lighthouse wzbogaca klifowy krajobraz, dodaje mu dramatyzmu i jest jego charakterystycznym punktem na trasie zwiedzania kredowego wybrzeża.

Belle Tour stojąca w pewnej odległości od klifu Beachy Head, muskana wiatrem usytuowana jest wśród soczystej zieleni traw. Nie da się jej przegapić.

Rozglądając się po okolicy z miejsca, gdzie Belle Tour się znajduje mamy znakomity widok na młodszą Beachy Head Lighthouse, na rozbijające się o nią fale i śnieżnobiałą ścianę najwyższego klifu. Warto odwiedzić okolice obu latarni.

Seven Sisters zaczynają się od Birling Gap, jest to miejsce należące do National Trust. Znajduje się tu duży parking, sklep z pamiątkami i najważniejszy punkt – schody prowadzące na plażę pod klifami. Jeśli są odpowiednie warunki pogodowe, można udać się na spacer wzdłuż klifów, jeśli pogoda nie sprzyja, fale mogą być naprawdę wysokie.

Z Birling Gap prosta droga wiedzie do najlepszego punktu widokowego — na plażę Cuckmere Haven. To z tej trasy pochodzi najwięcej zdjęć klifów Seven Sisters, które znaleźć można w Internecie. Idąc na plażę Cuckmere Haven, dostrzegamy, że klify są otoczone zielonymi użytkami i bagnami, na których schronienie znalazło wiele gatunków ptaków. Klify z Sussex zachwycają piękną scenerią i dziewiczym wybrzeżem. Zapewne dlatego chętnie wykorzystują w swych produkcjach białe klify filmowcy. I tak Seven Sisters możemy zobaczyć w takich filmach, jak: „Robin Hood: Książę Złodziei” oraz „Pokuta”.

Seven Sisters, to nie jedyne białe klify w Wielkiej Brytanii, równie popularne są klify w Dover witające wszystkich przybijających do portu w Dover, ale o nich możecie przeczytać we wpisie: Białe klify w Dover.

P.S. Do przeczytania za tydzień. 🙂

7 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Super sprawa – dwie latarnie w pakiecie. Belle Tout wprawdzie przerobili na stylowy pensjonat ale Beachy Head nadal pełni służbę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *