Rzymskie bazyliki

Za dawnych czasów bazyliki pełniły zupełnie inną funkcję niż w czasach dzisiejszych. Na przykład w Rzymie bazylika pełniła funkcję hali targowo-sądowej, usytuowana była na rynku głównym, czyli forum. Bazylikę grecką chrześcijanie przyjęli jako wzór budowanych kościołów. Cechami charakterystycznymi dla bazylik jest układ podłużny z częścią centralną, która jest wyższa od naw bocznych, a te z kolei są przykryte oddzielnymi dachami, a także oddzielone są od siebie elementami nośnymi (ściany, filary, słupy). W czasach późniejszych zaczęto dodawać krypty, chór, sklepienia, kaplice i mnóstwo innych elementów. W Rzymie bazylik, jak i kościołów jest mnóstwo, zapewne tygodnia nie starczyłoby na odwiedzenie ich wszystkich, dlatego w dzisiejszym wpisie zapraszam do pięciu rzymskich bazylik.

Bazylika św. Jana na Lateranie

Wzniesiona przez Konstantyna – pierwszego chrześcijańskiego cesarza. Znajdziemy w niej największe i najstarsze organy w Rzymie, które po nieudanej renowacji już nie działają. Bazylika św. Jana na Lateranie to katedra diecezjalna biskupa Rzymu, zanim papieże przenieśli się z Lateranu na Watykan, pełniła funkcję głównej świątyni chrześcijańskiej. Ciekawostką jest to, iż znajdziemy tu kopię obrazu Czarnej Madonny, a w gotyckim baldachimie przechowywane są czaszki apostołów Piotra i Pawła, a także ukryty jest fragment stołu z ostatniej wieczerzy. W 1980 roku Bazylika św. Pawła za Murami została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

laretan

Bazylika św. Pawła za Murami

Bazylika św. Pawła za Murami, choć bardzo niepozorna z zewnątrz to gdy przekroczymy jej próg, od razu olśniewa nas swoją wielkością, zdobieniami, wykończeniami. Trafiliśmy na moment kiedy nie było żadnej wycieczki w Bazylice, staliśmy i patrzyliśmy na zdobienia, na wizerunki kolejnych papieży, na ołtarz, na wszystko po kolei. Legenda głosi, że jeśli zabraknie miejsca na kolejny portret papieża, nastąpi koniec świata – na szczęście pozostało jeszcze dużo miejsca na portrety. W tej Bazylice mieści się także sarkofag ze szczątkami św. Pawła, a także jest umieszczony kawałek łańcucha, którym był przykuty w rzymskim więzieniu św. Paweł. Jest to druga co do wielkości świątynia w Rzymie.

bazylika-sw-pawla-za-murami

Bazylika Matki Boskiej Zatybrzańskiej

Bazylika znajduje się na Zatybrzu, na Piazza Santa Maria In Trastevere. Przed świątynią znajduje się fontanna, którą uważa się za najstarszą w mieście. Bazylika Matki Boskiej Zatybrzańskiej to pierwsza świątynia, która została poświęcona kultowi Matki Boskiej. Niektóre źródła podają, że był to pierwszy obiekt chrześcijański otwarty na terenie Rzymu.

zatybrze

Bazylika Santa Maria in Cosmedin

W przedsionku znajdują się słynne Usta Prawdy. Bazylika stoi w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się rzymska świątynia Herkulesa. Fragmenty z mozaikowej posadzki bazyliki wykonane są ze złota, ściany zdobią freski, a najważniejszą relikwią jest czaszka św. Walentego.

cosmedin

Bazylika świętej Sabiny na Awentynie 

Będąc w pobliżu ogrodu pomarańczowego, warto przejść się do Bazyliki świętej Sabiny. Panuje tu spokój, cisza, nie znajdziemy w tej bazylice bogatych zdobień. Uroczystości związane ze Środą Popielcową odbywają się w Bazylice świętej Sabiny, uczestniczy w nich papież. Bazylika świętej Sabiny robi wrażenie poprzez swój surowy wygląd. Jak na rzymskie bazyliki jest ona zupełnie inna.

sabina

 

4 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Piekne zdjecia 🙂 Mam nadzieje kiedys odwiedzic Wlochy, tym bardziej ze moj chlopak kiedys mieszkal tam lekko ponad rok i albo udaje, albo mowi w miare dobrze po włosku 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *