Rzymskie bazyliki.

Kiedyś bazyliki pełniły zupełnie inną funkcję niż w czasach dzisiejszych. Rzymskie bazyliki pełniły funkcję hal targowo-sądowych, usytuowane były na rynku głównym, czyli forum. Bazylikę grecką chrześcijanie przyjęli jako wzór budowanych kościołów.

Cechami charakterystycznymi dla bazylik jest układ podłużny z częścią centralną, która jest wyższa od naw bocznych, a te z kolei są przykryte oddzielnymi dachami, a także oddzielone są od siebie elementami nośnymi (ściany, filary, słupy). W czasach późniejszych zaczęto dodawać krypty, chór, sklepienia, kaplice i mnóstwo innych elementów.

Rzymskie bazyliki warto odwiedzić, każda z pięciu, przedstawiona we wpisie kiedyś odgrywała istotną rolę w Rzymie. W każdej z nich ukryte są unikatowe pamiątki po czasach ich świetności. Rzymskie bazyliki mogą być odskocznią od gwarnego Rzymu, gdzie zaznasz spokoju i wyciszenia.

Bazylika św. Jana na Lateranie.

Wzniesiona przez Konstantyna, pierwszego chrześcijańskiego cesarza. Znajdziemy w niej największe i najstarsze organy w Rzymie, które po nieudanej renowacji już nie działają. Bazylika św. Jana na Lateranie to katedra diecezjalna biskupa Rzymu. Zanim papieże przenieśli się z Lateranu na Watykan, pełniła funkcję głównej świątyni chrześcijańskiej.

Ciekawostką jest to, iż znajdziemy tu kopię obrazu Czarnej Madonny, a w gotyckim baldachimie przechowywane są czaszki apostołów Piotra i Pawła, a także ukryty jest fragment stołu z ostatniej wieczerzy.

Bazylika św. Pawła za Murami.

Bazylika św. Pawła za Murami, choć bardzo niepozorna z zewnątrz to, gdy przekroczymy jej próg, od razu olśniewa nas swoją wielkością, zdobieniami, wykończeniami. Jej nazwa to nawiązanie do przeszłości. Kiedy ją wybudowano, znajdowała się poza murami miasta.

W górnej części ścian bazyliki widnieją medaliony z podobiznami wszystkich papieży. Legenda głosi, że jeśli zabraknie miejsca na kolejny portret papieża, nastąpi koniec świata. W bazylice mieszczą się sarkofag ze szczątkami św. Pawła i kawałek łańcucha, którym był przykuty w rzymskim więzieniu św. Paweł. Jest to druga co do wielkości świątynia w Rzymie.

Informacje praktyczne: godziny otwarcia, adres.

Bazylika Matki Boskiej Zatybrzańskiej.

Bazylika znajduje się na Zatybrzu, na Piazza Santa Maria In Trastevere. Przed świątynią znajduje się fontanna, którą uważa się za najstarszą w mieście. Bazylika Matki Boskiej Zatybrzańskiej to pierwsza świątynia, która została poświęcona kultowi Matki Boskiej. Niektóre źródła podają, że był to pierwszy obiekt chrześcijański otwarty na terenie Rzymu, na Zatybrzu, założony przez św. Kaliksta.

Informacje praktyczne: godziny otwarcia, adres.

Bazylika Santa Maria in Cosmedin.

W przedsionku znajdują się słynne Usta Prawdy. Bazylika stoi w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się rzymska świątynia Herkulesa. Dawniej kościół był znany jako Santa Maria in Schola Graeca i służył kolonii greckiej osiadłej w Rzymie. Liczne kataklizmy spowodowały, że bazylika była wielokrotnie przebudowywana. Ostatnia przebudowa kościoła miała miejsce w 1964 roku. Fragmenty z mozaikowej posadzki bazyliki wykonane są ze złota, ściany zdobią freski, a najważniejszą relikwią jest czaszka św. Walentego.

Informacje praktyczne: godziny otwracia, adres.

Bazylika świętej Sabiny na Awentynie.

Ziemie, na których postawiono bazylikę, należały do Sabiny, patrycjuszki rzymskiej, która została ścięta w II wieku. W bazylice znajdują się kolumny i schody pochodzące z domu Sabiny.

Budowę bazyliki ukończono za panowania Sykstusa III, a w 1221 roku papież Honoriusz III przekazał bazylikę dla dominikanów. Do tej pory bazylika jest najważniejszym kościołem dominikańskim na świecie. W ogrodzie klasztornym Dominik Guzmán zasadził drzewo pomarańczowe, pierwsze na włoskiej ziemi, które popularne jest do tej pory, za sprawą dziury w murze, przez którą można zobaczyć drzewko, które wyrasta ze szczepionki pochodzącej z drzewa zasadzonego przez Dominika.

Bazylika świętej Sabiny na Awentynie w dalszym ciągu jest jednym z najważniejszych miejsc w Rzymie. Uroczystości związane ze Środą Popielcową odbywają się w Bazylice świętej Sabiny i uczestniczy w nich papież. Bazylikę świętej Sabiny charakteryzuje surowy wygląd.

***

Poznaj Włochy, inne wpisy o kraju:

 

4 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Piekne zdjecia 🙂 Mam nadzieje kiedys odwiedzic Wlochy, tym bardziej ze moj chlopak kiedys mieszkal tam lekko ponad rok i albo udaje, albo mowi w miare dobrze po włosku 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.