Rusinowa Polana. Najlepszy punkt widokowy na Tatry.

Rusinowa Polana to cel dzisiejszej wycieczki. Droga z Zakopanego kręta, dostarczająca niezapomnianych widoków na Tatry. Wysiadamy przy parkingu Wierch Poroniec. Ruszamy w trasę, na Rusinową Polanę, skąd możemy podziwiać najlepszą panoramę na Tatry Bielskie i Wysokie.

Wiosna, topniejący śnieg, lód zalegający na szlaku, słońce w górze, wędrówka przyjemna, aczkolwiek męcząca. Brodzimy w ten sposób do samej polany, co raz spoglądając na wyłaniające się góry. Na szlaku jest jeszcze wycieczka kilkunastoosobowa. Niestety mają za nic informacje zawarte na tablicy informacyjnej. Głośnym dyskusją nie ma końca. Mijamy ich szybko by cieszyć się widokami w samotności.

Kiedy zmęczeni docieramy do polany, nie dowierzamy w to, ile osób już jest na polanie. Wszystkie ławki, wystające głazy już zajęte. Znajdujemy kawałek przestrzeni dla siebie. Odpoczywamy. Cieszymy się widokiem rozpościerającym się przed nami.

Kiedy śnieg stopnieje, a trawa się zazieleni, odbywa się na Rusinowej Polanie kulturowy wypas owiec, w bacówce dostępne są wtedy przepyszne sery wytwarzane z mleka owczego, bundz, bryndza i oscypki.

Nieopodal znajduje się również kaplica Matki Bożej Jaworzyńskiej, Królowej Tatr, z symbolicznym cmentarzem, także rzeka Poroniec ma niedaleko swoje źródła. W lecie na pewno byśmy przespacerowali się do tych wszystkich wspaniałych miejsc, jak również udalibyśmy się na Gęsią Szyję, by podziwiać z niej widoki, jednak kiedy topniejący śnieg, a także lodowe resztki zalegają na szlaku, jest mało bezpiecznie, dlatego nie decydujemy się na dalszą wędrówkę. Rusinowa Polana to najlepszy punkt widokowy na ośnieżone szczyty Tatr.

Na parking schodzimy szlakiem łączącym się z drogą prowadzącą nad Morskie Oko. Zejście nie jest komfortowe. Utrzymanie równowagi staje się coraz trudniejsze, poprzez tworzące się na szlakach małe rzeki. Udaje się nam bezpiecznie zejść i jesteśmy na dole. Przemoczeni, ale szczęśliwi wsiadamy do busa. Wracamy do hotelu by przebrać się w suche ciuchy. Później udajemy się na zasłużony odpoczynek do zakopiańskiego Aqua Parku.

Informacje praktyczne: Rusinowa Polana.

5 komentarze(y) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.