Priory Park w Dudley.

Dudley położone w West Midlands, choć małe, skrywa wiele ciekawych miejsc. Jednym z nich jest Priory Park w Dudley, położony nieopodal Castle Street, głównej ulicy miasta.

Dawny zakon w Dudley.

W Parku znajdują się ruiny dawnego zakonu, który działał według tradycji opactwa Cluny, we Francji. Mnisi, którzy wstępowali do zakonu, często wywodzili się z arystokracji. Codzinne prace, zakonnicy podporządkowywali obrządkom związanym z nabożeństwami. Mnisi mieli także zakaz jedzenia jeleni, które występowały licznie w okolicy, a należały do barona Dudley Gervase Paganell’a.

Klasztor otaczała fosa. W wodach otaczających klasztor roiło się od ryb.  Mnisi wyławiali je i spożywali. Przez niemal 400 lat zakonnicy prowadzili w tym miejscu skromne życie.

Dalsze losy klasztoru.

W 1530 roku zakon został zamknięty przez króla Henryka VIII, później został przejęty przez sir John’a Dudley w 1540 roku. Klasztor popadł w ruinę. Obiekt w późniejszych latach pełnił funkcję magazynów, czy małych fabryk, fosy otaczające niegdyś wspaniały klasztor osuszono.

Obiekt nie obronił się także przed falą mieszkańców, szukających materiałów do budowy własnych domów. I tak zabytek doszczętnie splądrowano, i zniszczono.

Na początku dziewiętnastego wieku, miejsce, w którym kiedyś żyli mnisi, wyglądało dokładnie tak samo, jak obecnie. W 1926 roku Rada Dudley, County Borough, zakupiła Dudley Priory, włączając ją w plany rozwoju nowej dzielnicy mieszkalnej, jako terenu parkowego znanego jako Priory Park. Po przeprowadzeniu prac archeologicznych, z odnalezionych płytek stworzono nadziemne mozaiki. Park otwarto w 1932 roku.

Co oferuje Priory Park w Dudley obecnie? 

Obecnie na terenie parku oprócz pozostałości po klasztorze możemy znaleźć: staw z liliami wodnymi, taras z drewnianą rzeźbą, plac zabaw, ogród różany, korty tenisowe, natomiast w Priory Hall mieści się Urząd Stanu Cywilnego, (cały park jest dobrym miejscem do sesji ślubnej), możemy także obejrzeć stałą wystawę dotyczącą historii Priory Park.

W parku są organizowane także przeróżne wydarzenia, kalendarz z najbliższymi można znaleźć pod linkiem: Priory Park.

9 komentarze(y) Dodaj komentarz
 1. Witaj Marysiu.
  Ostatnio zaczytuję się w ksiażkach Ch. Gortnera i jestem na etapie historii rodu Tudorów, a Dudley był z Tudorami bardzo blisko zwiazany.
  Uwielbiam angielskie, stare parki oraz zamczyska.
  Twoje zdjęcia piękne.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  1. Witaj Marynia,o Dudley wspomnę jeszcze parę razy ponieważ jest to bardzo ciekawe miejsce. Masz rację parki i zamki są wspaniałe. Pozdrawiam 🙂

 2. W takim miejscu brac slub to marzenie!!! Może też jestem w slubnym nastroju, bo własnie jestem w trakcie organizacji własnego wesela itd. Ale to miejsce jest naprawdę sliczne! Idealne własnie na slub lub sesję, czy romantyczny spacer. Zakochałam się <3 Pozdrawiam cieplutko!

  1. Widać nie udało się splądrować klasztoru aż tak doszczętnie – na szczęście coś przetrwało 🙂 Dzięki czemu możemy sobie wyobrazić jak pięknie tam kiedyś było.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.