Priory Park w Dudley

Dudley położone w hrabstwie West Midlands, choć małe to skrywa wiele ciekawych miejsc. Jednym z nich jest Priory Park położony nieopodal Castle Street – czyli głównej ulicy miasta.

Dawny zakon w Dudley

W Parku znajdują się ruiny dawnego zakonu, który działał według tradycji opactwa Cluny, we Francji. Mnisi, którzy wstępowali do zakonu, często wywodzili się z arystokracji. Ich obowiązkami były różnego rodzaju prace, podporządkowane obrządkom związanym z nabożeństwami. Mnisi mieli także zakaz jedzenia jeleni, które występowały licznie w okolicy, a należały do barona Dudley Gervase Panganell’a. Klasztor otoczony był fosą. Wody otaczające klasztor były zaopatrzone w ryby, które mnisi mogli wyławiać i spożywać. Przez niemal 400 lat zakonnicy prowadzili w tym miejscu skromne życie.

Dalsze losy klasztoru

W 1530 roku zakon został zamknięty przez króla Henryka VIII, później został przejęty przez sir John’a Dudley w 1540 roku. Klasztor popadł w ruinę. Obiekt w późniejszych latach pełnił funkcję magazynów, czy małych fabryk, fosy otaczające niegdyś wspaniały klasztor osuszono. Niestety obiekt nie obronił się także przed falą mieszkańców, szukających materiałów do budowy własnych domów. I tak zabytek został doszczętnie splądrowany, i w większości zniszczony. Na początku dziewiętnastego wieku, miejsce, w którym kiedyś żyli mnisi, wyglądało dokładnie tak samo, jak obecnie.

W 1926 roku Rada Dudley County Borough zakupiła Dudley Priory, włączając ją w plany rozwoju nowej dzielnicy mieszkalnej, jako terenu parkowego znanego jako Priory Park. Po przeprowadzeniu prac archeologicznych, z odnalezionych płytek stworzono nadziemne mozaiki.

 

Park został otwarty w 1932 roku. Obecnie na terenie parku oprócz pozostałości po klasztorze możemy znaleźć: staw z liliami wodnymi, taras z drewnianą rzeźbą, plac zabaw, ogród różany, korty tenisowe, natomiast w Priory Hall mieści się Urząd Stanu Cywilnego, (cały park jest także idealnym miejscem do sesji ślubne), możemy także obejrzeć stałą wystawę dotyczącą historii Priory Park. W parku są organizowane także przeróżne wydarzenia, kalendarz z najbliższymi można znaleźć pod linkiem: Priory Park.

priory-park
Jedno z wejść które przetrwało do dziś.
zabytkowe-mozaiki-priory-park
Płytki odkryte podczas prac archeologicznych.
mozaiki
Na mozaikach znajdziemy nazwy dawnych pomieszczeń, dzięki czemu łatwiej odwzorujemy układ pomieszczeń. Klasztor składał się z: świetlicy – w której mnisi spotykali się w określonych porach dnia, był też kościół, kaplica, refektarz, a także posiadali miejsce specjalnie wydzielone by czytać nowe rozdziały reguł św. Benedykta, czy zdyscyplinować bardziej niesfornych mnichów.

klasztor-priory-park

jak-kiedys-wygladal-klasztor
Tak właśnie wyglądało to miejsce w latach świetności.
prace-mnichow
Warto patrzeć pod nogi. Naziemne ilustracje przedstawiają prace wykonywane przez mnichów.

schronienie -priory-park

ogrod-rozany-priory-park
Ogród różany.
priory-hall
Priory Hall pełniący obecnie funkcję Urzędu Stanu Cywilnego.
widok-na-park
Widok na dalszą część parku.
zamek-z-priory-park
W oddali widać zamek w Dudley.
mapa dudley-priory park
Dojazd z centrum Birmingham do Dudley autobusem o numerze 74 – najpierw jedzie do West Bromwich, a później (bez przesiadki) rusza dalej w kierunku Dudley. Z Dworca autobusowego w Dudley należy podążyć za wysiadającymi – tak dotrzemy do głównej ulicy w mieście, następnie skręcamy w Priory Road która doprowadzi nas do parku.
9 komentarze(y) Dodaj komentarz
 1. Witaj Marysiu.
  Ostatnio zaczytuję się w ksiażkach Ch. Gortnera i jestem na etapie historii rodu Tudorów, a Dudley był z Tudorami bardzo blisko zwiazany.
  Uwielbiam angielskie, stare parki oraz zamczyska.
  Twoje zdjęcia piękne.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  1. Witaj Marynia,o Dudley wspomnę jeszcze parę razy ponieważ jest to bardzo ciekawe miejsce. Masz rację parki i zamki są wspaniałe. Pozdrawiam 🙂

 2. W takim miejscu brac slub to marzenie!!! Może też jestem w slubnym nastroju, bo własnie jestem w trakcie organizacji własnego wesela itd. Ale to miejsce jest naprawdę sliczne! Idealne własnie na slub lub sesję, czy romantyczny spacer. Zakochałam się <3 Pozdrawiam cieplutko!

  1. Widać nie udało się splądrować klasztoru aż tak doszczętnie – na szczęście coś przetrwało 🙂 Dzięki czemu możemy sobie wyobrazić jak pięknie tam kiedyś było.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *