Praga w jeden dzień. Co warto zobaczyć.

Praga, stolica Czech położona nad Wełtawą, przyciąga co roku miliony turystów. Niektórzy wracają z miasta zawiedzeni jak ja, a niektórzy zachwycają się stolicą Czech. Mimo że miasto nie należy do moich ulubionych, to kilka chwil spędzonych w Pradze wspominam miło. Rejs po Wełtawie, jak również spacer wzdłuż Wełtawy do Mostu Karola o poranku to były najmilsze chwile spędzone w tym mieście. Niestety im dalej w dzień, tym bardziej miałam dosyć zwiedzania stolicy naszych sąsiadów. Wszechobecne tłumy potrafią skutecznie zniechęcić nawet najbardziej pozytywnie nastawionego odwiedzającego. O tym, dlaczego nie polubiłam Miasta Stu Wież, pisałam w poście: Praga. Wyobrażenia a rzeczywistość.

poranek-nad-weltawa

Poranne mgły nad Pragą.

widok-na-prage

Punktów widokowych w mieście jest wiele, nie trzeba ich szukać. Błądząc ulicami, zawsze jakiś znajdziemy. Praga, według mnie, najładniej wygląda, kiedy oglądamy ją z góry.

most

Most Karola jest najsłynniejszym i najczęściej odwiedzanym zabytkiem czeskiej Pragi. Łączy on dzielnice Malá Strana i Staré Město. Jak podaje Wikipedia, Most Karola ma:

„516 m długości i ok. 9,50 m szerokości. Jego 17 łęków spoczywa na 15 filarach. Jest to najstarszy zachowany most kamienny świata o tej rozpiętości przęseł. Początkowo nazywano go Kamiennym lub Praskim Mostem. Nazwa Most Karola przyjęła się dopiero od mniej więcej 1870 roku. Do 1741 roku był jedynym mostem na Wełtawie w mieście. Most jest obecnie otwarty tylko dla ruchu pieszego, choć dawniej kursował po nim tramwaj konny, w latach 1905–1908 tramwaj elektryczny, a do 1965 ruch samochodowy”.

most-karola

Najlepszy czas na spacer Mostem Karola to poranek. Między 07:00 a 08:00 rano mogliśmy podziwiać go niemal w samotności.

na-moscie-karola

zmiana-warty

Zmiana warty.

weltawa

To jeszcze Praga nad ranem, tym razem spojrzenie na drugą stronę miasta.

nastatku

W południe, kiedy mieliśmy dość już otaczającego tłumu, skorzystaliśmy z bardzo przyjemnej opcji, rejsu po Wełtawie. Wełtawa to najdłuższa rzeka w Czechach.

rejs-po-weltawie

hotel

Botel Albatros podobno jest najczęściej wyszukiwanym miejscem noclegowym w Pradze. Nocleg na rzece na pewno jest wyjątkowym doznaniem, a także jest idealną bazą wypadową do najważniejszych zabytków miasta. Strona botelu : Botel Albatros.

kosciol

panorama-praga

w-parku

Ogrody Wallensteina i sztuczna grota z imitacją nacieków skalnych. Im dłużej się przyglądaliśmy, tym więcej widzieliśmy przeróżnych głów z nietypowymi grymasami. Ciekawostką jest to, że widzi się owe głowy, gdy obserwuje się całość, stojąc naprzeciwko tej nietypowej formacji.

brama

Brama Prochowa  ma wysokość 65 metrów. Z tarasu widokowego możemy podziwiać panoramę miasta.

orloj

Najsłynniejszy średniowieczny zegar astronomiczny w Pradze, Orloj.

starowka

Właśnie tak wygląda zwiedzanie rynku po południu. Praga o poranku o wiele bardziej przypadła mi do gustu niż popołudniowe zwiedzanie w tłumie, to jeszcze jeden powód dla którego miasto niestety mnie nie oczarowało.

10 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Uwielbiam Pragę, ale mój zachwyt nad Czechami sięga dużo dalej. Od dłuższego czasu wędruję po Morawach, odkrywac piękne miasta i miasteczka.

    1. O proszę – ja niestety nie mam takiego zacięcia do tego kraju. Choć dla porównania chętnie wybiorę jeszcze w inne miejsce w Czechach.

    1. O proszę cenna rada – jeśli zdarzy mi się być tam raz jeszcze na pewno skorzystam z Twojej podpowiedzi 🙂 Dziękuję 🙂

  2. To prawda zwiedzanie w godzinach szczytu może zniechęcac. Zreszta to dotyczy nie tylko Pragi ale każdego większego miasta. Ja w Pradze polecam replikę wieży Eiffela.

    1. A zasatanawiałam się czy nie pójść w jej kierunku 🙂 Sobota popołudnie to nie najlepszy czas na praski rynek :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *