6 powodów, dla których warto jechać na Wyspy Kanaryjskie.

6 powodów, dla których warto jechać na Wyspy Kanaryjskie to zbiór przemyśleń z wizyt na Fuerteventurze, Lanzarote i Gran Canarii. Archipelag górzystych wysp rozsianych po Oceanie Atlantyckim wydaje się wymarzonym miejscem do spędzenia wakacji. Położenie wysp sprawia, że nie zabraknie fantastycznych krajobrazów. Plaże ciągnące się kilometrami, bogate zaplecze oferujące sporty wodne, szlaki dla pieszych to propozycje dla lubiących aktywność na wakacjach. Dla miłośników przyrody ważny będzie kontakt z tamtejszą naturą posiadającą wiele endemicznych gatunków. Na Wyspach Kanaryjskich nie można narzekać na nudę.

Różnorodność Wysp Kanaryjskich.

Fuerteventura to wyspa z plażami ciągnącymi się kilometrami, spokojną atmosferą, którą bardzo łatwo się zarazić. Znajdziemy na wyspie sporo sennych miasteczek i pustynnych widoków.

Przeciwieństwem piaszczystej Fuerteventury jest Lanzarote. Krajobraz Lanzarote z czarno-rudymi wzniesieniami, wygasłymi wulkanami przypomina księżycowy krajobraz, surowy i niedostępny. Na Lanzarote dominuje twórczość Césara Manrique.

Gran Canaria nazywana kontynentem w miniaturze oferuje odwiedzającym miasteczka z charakterem, plaże na południu, w tym słynne wydmy w Maspalomas, ogrody botaniczne na północy i górzyste centrum z licznymi szlakami.

Plaże w słońcu skąpane.

Schowane w zacisznych zatokach, długie, piaszczyste, czarne, z dużą ilością formacji skalnych i ukryte. Plaże zachwycają bogactwem wyboru. Plażowanie na Wyspach Kanaryjskich nie musi być nudne. Każdego dnia można wybrać się w inny zakątek wyspy i doświadczyć innych krajobrazów linii brzegowej każdej z wysp.

Wyspy Kanaryjskie i zachody słońca.

Zachody słońca wspominam szczególnie miło na Gran Canarii. Tak się złożyło, że nasz pokój usytuowany był w idealnym miejscu, nie za wysoko nie za nisko, w sam raz, a to, co było minusem w dzień, wieczorami przekształcało się w atut naszego położenia. Co wieczór o ustalonej porze musiałam być na tarasie i obserwować to, co działo się podczas wieczornego spektaklu. Zachody słońca były niesamowite. W oddali Teneryfa, szum oceanu, gdzieś w oddali łódka, cisza i ten widok.

Drogi na Wyspach Kanaryjskich.

Wjeżdżając na tereny górskie, często czeka nas wyprawa powodująca szybszy oddech. Użycie klaksonu na Wyspach Kanaryjskich to podstawa, by przetrwać, wynurzając się zza kolejnego zakrętu. Wąskie, górskie drogi mogą przerażać krętością i wysokością. Zaletą kanaryjskich dróg jest ich jakość.

Wyspy Kanaryjskie i bogactwo sportów (nie tylko) wodnych.

Prawdopodobnie nie ma sportu wodnego, którego nie można by było uprawiać na Wyspach Kanaryjskich. Wyspy są  idealnym miejscem dla osób, które uwielbiają wędkować.

Na Fuerteventurze są organizowane zawody w windsurfingu i kiteboardingu. Gran Canaria to także miejsce idealne dla ludzi kochających sporty wodne, dla chcących przeżyć niezapomniane chwile w przestworzach, możemy wykupić lot nad wydmami Maspalomas, dla fanów wędrówek pieszych, szlaki górskie, dla wspinających się, monolity głównych szczytów wysp. Lanzarote jest stworzone dla amatorów surfingu, windsurfingu i kitesurfingu.

Wyspy Kanaryjskie i ich tradycyjne potrawy.

Z jakich potraw znane są najbardziej Wyspy Szczęśliwe? Każdy, kto był, lub interesował się tematem kulinarnym wysp, wie, że tradycyjną i popularną potrawą są papas arrugadas, czyli ziemniaki w mundurkach. Ich sekretem jest przygotowanie. Gotuje się specjalną odmianę ziemniaka w bardzo mocno słonej wodzie, tak by skórka z ziemniaków była lekko pofałdowana. Tak przygotowane ziemniaki podaje się z sosami. Do wyboru mamy sos zielony zwany: mojo verde, który swój kolor zawdzięcza głównie kolendrze, a drugi, czerwony, pikantny sos mojo rojo (mój faworyt).

Wyspy Kanaryjskie słyną także z: tapas – czyli przeróżnych przekąsek, jamon serrano, czyli tutejszej szynki, serów kozich, zupgofio – tradycyjnej potrawy rodowitych mieszkańców Kanarów, czy z kawy: leche y leche, czyli słodkiego espresso ze zwykłym mlekiem oraz z dodatkiem mleka skondensowanego. Sama słodycz.

***

Inne wpisy o Wyspach Kanaryjskich:

 

7 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Piękne zdjęcia 🙂 Wyspy Kanaryjskie to kolejny punkt na mojej mapie planowanych podróży:)

    Sama uwielbiam podróże, w tym roku odwiedziłam nie tak odegła Portugalię, gdzie również było pięknie:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.