Poole, małe portowe miasteczko w Dorset.

Poole słynne było już w XII wieku za sprawą handlu wełną, a do jego rozwoju przyczyniły się także powiązania handlowe z Ameryką Północną. W XVIII wieku Poole stało się jednym z najbardziej ruchliwych portów w Wielkiej Brytanii. Niestety, w XIX wieku miasto powoli traciło swą pozycję jednego z ważniejszych portów na rzecz rozwijających się portów w Liverpoolu, Southampton i Plymouth. Budowa stacji kolejowej w centrum w 1872 roku zapoczątkowała nowy rozdział w historii miasta.

Dorset słynące z bajecznych krajobrazów i atrakcyjnych ciągnących się kilometrami plaż zaczęło odwiedzać w XIX wieku coraz więcej urlopowiczów. Zapotrzebowania przybywających w te rejony sprawiły, że okoliczne miejscowości zaczęły rozrastać się i scalać. Poole udało się zachować jednak swój niepowtarzalny portowy klimat i dzięki produkowanym towarom kwitł handel z Bournemouth.

Podczas II wojny światowej Poole odgrywało istotną rolę, przez co znaczna część miasta ucierpiała podczas bombardowań, a także w powojennym upadku gospodarczym miasta. Przebudową i odnową miasta zaczęto interesować się w latach ’50 i ’60 XX wieku. Zaczęto budować nowoczesne mieszkania, a obiekty użyteczności publicznej także zagościły w planie zagospodarowania miasta. Niestety wiele budynków świadczących o bogatej historii portowego miasta zostało zburzonych. By ratować pozostałe budynki, w 1975 roku utworzono obszar ochronny dla najbardziej godnych uwagi zabytków.

Poole obecnie to miejscowość turystyczna, która wabi portem, historią, centrum sztuki latarniczej i pobliskimi plażami. Dzięki niepowtarzalnemu położeniu jest obszarem o międzynarodowym znaczeniu dla ochrony przyrody i zostało wyznaczone jako miejsce specjalnego zainteresowania naukowego. Poole jest także bramą do wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wybrzeża Jurajskiego z niezwykłymi formacjami skalnymi, z najdłuższymi szlakami pieszymi oferującymi wspaniałe widoki na tereny chronione.

Poole Quay.

Poole Quay to najpopularniejsza część miasta. Zabytkowe domy, które udało się uratować, przeplatają się z nowoczesnymi budynkami mieszkalnymi, barami, lodziarniami, sklepami z pamiątkami. Rosnące palmy wzdłuż promenady przypominają, że to cieplejsza część wyspy kusząca słońcem i pogodą.

Do godnych uwagi zabytków w tej części miasta należy Customs House wybudowany w 1814 roku, niedaleko znajdują się też Town Cellars, magazyny zbudowane w XV wieku na fundamentach XIV-wiecznego kamiennego budynku. Scaplen’Court pochodzi także ze średniowiecza. Poole Pottery z kolei został przebudowany na blok mieszkalny.

Spacerując wzdłuż wybrzeża, natknąć się można na pomnik pioniera harcerstwa Roberta Badena-Powella. W 1907 roku zorganizował pierwszy obóz skautów na sąsiedniej wyspie Brownsea.

Kawałek dalej znajduje się samotnie stojący czerwony budynek, w którym mieści się Poole Old Lifeboat Museum, czynne od kwietnia do grudnia od 10:00 do 16:00. Opłaty za wstęp nie są pobierane. W muzeum znajduje się łódź ratunkowa, a także sklep z pamiątkami i przedmiotami o tematyce żeglarskiej.

Rejsy z Poole Quay do Brownsea Island.

Od godziny 10:00 z Poole Quay na pobliską wyspę Brownsea kursują żółte łodzie.  Wyspa jest rezerwatem przyrody z bogatą florą i fauną. Najpopularniejszym zwierzątkiem wyspy jest zagrożona wyginięciem wiewiórka czerwona. W Wielkiej Brytanii największym zagrożeniem dla wiewiórek czerwonych są wiewiórki szare, które przejęły kontrolę nad parkami Wielkiej Brytanii.

Za przybycie do Brownsea Island pobierana jest opłata. Na wyspie nie można poruszać się na rowerach, ani zabierać psów.

Stare miasto w Poole.

Tabliczki prowadzące z zajezdni autobusowej w kierunku starego miasta kuszą obietnicą klimatycznej sieci historycznych budynków skoncentrowanych w wąskich uliczkach miasta. Niestety, jak już wspomniałam, z dawnej zabudowy miasta niewiele zostało. Stare miasto w Poole to samotnie stojący budynek na dość małym placu, gdzie niewiele się dzieje.

Poole’s Guildhall, bo o nim mowa, został wybudowany w 1761 roku i wyposażony był w salę sądową i biura dla rady miejskiej. W latach 1819-1821 budynek stał się kościołem parafialnym, a podczas II wojny światowej pełnił rolę stołówki i sali zebrań dla żołnierzy amerykańskich przed inwazją na Francję. Wybudowane podczas II wojny światowej prysznice i urządzenia sanitarne do lat ’60 XX wieku sprawiły, że Poole’s Guildhall spełniał rolę publicznej łaźni. W latach 1971-1991 budynek służył jako muzeum miejskie. Przez kolejne 16 lat zabytkowy budynek został zapomniany i nie odgrywał żadnej ważnej funkcji. Po gruntownym remoncie Guildhall w czerwcu 2007 roku został otwarty jako Urząd Stanu Cywilnego.

Poole, choć niewielkie i pozbawione większej liczby zabytków warto odwiedzić ze względu na atmosferę miasta. Przechadzając się główną ulicą Poole uważajcie, bo może was zaskoczyć pociąg przejeżdżający przez główną ulicę. By lepiej poznać Poole i okolice, wyznaczone są szlaki piesze, link z dostępnymi trasami: Spacery i szlaki w Poole.

Inne wpisy z Dorset:

P.S. Do przeczytania za tydzień :)

16 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Pierwszy raz słyszę o tym miasteczku. Najbardziej zaciekawił mnie pomnik Roberta Baden-Powella. Sama byłam przez wiele lat w harcerstwie i jest mi to postać bardzo dobrze znana 🙂 Ten pomnik chciałabym zobaczyć.

    1. Brownsea Island by w takim razie także Cię zainteresowała, ponieważ tam właśnie odbyło się pierwsze spotkanie 🙂

  2. Nigdy o tym miejscu nie słyszała, ale pewnie dlatego, że jak napisałaś – lata świetności ma za sobą. Jednak i tak bardzo spodobał mi się ten klimat, a w szczególności budynki. Coś pięknego. 🙂

    1. Z London Waterloo do Bournemouth kursują bezpośrednie pociągi, z Bournemouth do Poole możesz dojechać autobusem lub pociągiem. Jazda loaklnym autobusem zajmie około 40 minut w zależności od natężenia ruchu, natomiast pociąg z z Bournemouth do Poole jedzie około 12 minut. Możesz też bezpośrednio z London Victoria dojechać autokarem do Poole. Podróż trwa od 2h50min.

  3. angielskie miasteczka mają coś w sobie. a wiewiórka szara faktycznie jest często spotykana, ja co prawda w UK byłam tylko kilka dni, ale żadnej czerwonej nie widziałam. za zabytkami jakoś nieszczególnie przepadam, wolę naturę, dlatego chętnie odwiedziłabym wyspę Brownsea a po miasteczku się przespacerowała, żeby poczuć jego nadmorski klimat.:)

    1. Bardzo żałuję że Brownsea Island nie udało mi się zobaczyć, ale jest to do nadrobienia, bo kilka interesujących miejsc w Dorset chętnie bym jeszcze odkryła 🙂

  4. W sumie to lubie Poole,czesto tam zagladamy bo ciagle cos tam sie dzieje. Ponadto to lato bylo na Wyspie naprawde wyjatkowe i takze skorzystalam z kilku propozycji rejsowych. Brownsea Island jest naprawde przepiekna – polecam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.