Polowanie na krokusy. Wiosenny spacer przez Dolinę Chochołowską.

Szafran spiski, krokus, kwiat, którego pragną na wiosnę tysiące.

Krokusy przyciągają każdej wiosny tysiące osób marzących o zdjęciach górskich łąk usłanych fioletowymi dywanami kwiatów. Są pierwszą oznaką długo wyczekiwanej wiosny. Szafran spiski każdej wiosny robi furorę w mediach i jest pokazywany w każdych wiadomościach. Według Wikipedii krokus to:

 „Bylina, geofit. Kwitnie od marca do kwietnia. Bardzo długi kielich kwiatu szafranu spiskiego wyrasta bezpośrednio z ziemi, a zalążnia tkwi w glebie. Podczas dojrzewania nasion szypułka kwiatu rośnie, tak, że nasiona wysuwają się ponad glebę. Przy niekorzystnych warunkach pogodowych kwiaty się zamykają.

 Krokusy kwitną tak wczesną wiosną, że często w czasie ich kwitnienia spada śnieg. Niezapylone kwiaty zwijają się wówczas ciasno w pąki i rozwijają ponownie, gdy stopnieje śnieg. Czasami nawet przebijają śnieg wydzielanym ciepłem i kwitną w śniegu. Zapylone kwiaty po zasypaniu śniegiem marnieją, ale zalążki w zalążni rozwijają się i dojrzewają w nasiona”.

 Ja także pragnęłam ujrzeć łąki pełne krokusów, a w tle ośnieżone szczyty gór. Tydzień przed naszym przyjazdem prognozy były optymistyczne. Wydawało się że warto wziąć zaległy urlop w pracy i udać się na polowanie na krokusy. Do wyprawy przygotowałam się bardzo dobrze. Spisałam wszystkie miejsca, w których najpiękniej wyglądają fioletowe dywany, dokładnie zaplanowałam trasy, kupiłam bilety na nocny pociąg do Zakopanego, zarezerwowałam nocleg i zaraz po świętach Wielkanocnych udaliśmy się na podbój krokusowych dywanów.

Przyjazd do Zakopanego.

Kiedy o poranku nasz pociąg dojeżdżał do Zakopanego, ujrzeliśmy leciutkie jak piórko, spokojnie opadające, białe płatki śniegu. „To po krokusach” – pomyślałam. W Zakopanem mieliśmy zostać cztery dni, by zwiększyć szanse na delektowanie się dywanem krokusów na tle gór. Nic z tego. Warstwa śniegu, jaka wtedy spadła skutecznie zablokowała roślinki, nie dając im szansy na wybicie.

Cała Dolina Chochołowska była zasypana śniegiem. Mimo wszystko i tak było warto pojechać. Śnieg w górach wygląda również atrakcyjnie. Otarłam łzy i zaplanowałam kilka niezbyt forsownych tras pasujących do akurat panujących warunków w górach. Na szczęście pogoda dopisała. Słońce i prawie bezchmurne niebo dodawały uroku górom pokrytym pokaźną warstwą śniegu.

polowanie-na-krokusy-dolina-chocholowska

Przyjemna temperatura, słońce i skrzypiący śnieg pod nogami. Dawno nie widzieliśmy śnieżnych krajobrazów. Ochoczo ruszyliśmy przed siebie, ku Chochołowskiej. Co jakiś czas mijali nas pasjonaci nart biegowych.

polowanie-na-krokusy-dolina-chocholowska-kapliczka

Co jakiś czas pojawiały się kapliczki schowane w skałach, wyrzeźbione w pniach, różniące się zdobieniami. Na pewno są ozdobą górskich szlaków. Warto zwrócić na nie uwagę, w końcu to nasza, polska tradycja.

polowanie-na-krokusy-dolina-chocholowska-w-sniegu

Jeszcze kilka zakrętów i powoli docieramy do schroniska. Słońce świeci coraz mocniej. Lasy na tle śnieżnych szczytów tworzą uroczą scenerię do sesji zdjęciowej.

polowanie-na-krokusy-dolina-chocholowska-wiok-na-gory

Kto by się spodziewał takiej ilości śniegu na wiosnę w górach. Polowanie na krokusy niestety się nie udało, może innym razem?

polowanie-na-krokusy-schronisko-w-dolinie-chocholowskiej

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej powstało w roku 1953, położone jest na wysokości 1146 m n.p.m, 15 kilometrów od Zakopanego. Po trudach brodzenia w śniegu przez najdłuższą dolinę w Tatrach czas na ciepły posiłek, gorącą herbatę i zebranie sił na powrót.

polowanie-na-krokusy-widok-ze-schodow-ze-schroniska-w-dolinie-chocholowskiej

Kiedy jest idealna pora na podziwianie krokusów?

Cóż, gdybym miała taką wiedzę, na pewno udałoby mi się idealnie zaplanować podróż, w której ujrzałabym wszystkie zaplanowane miejsca tonące w krokusach. Zobaczcie poniżej, jak bardzo nieregularnie kwitną krokusy:

03.04.2016
26.04.2015
31.03.2014
15.04.2013
20.03.2012

Daty pochodzą z informacji z Tygodnika Podhalańskiego, w którym są umieszczane informacje o tym, iż kwiaty już zakwitły.

Strony, które pomogą w planowaniu wycieczki na krokusy:

•  Tygodnik Podhalański— informacje o krokusach pojawiają się na stronie Tygodnika Podhalańskiego, warto śledzić tę stronę, jeśli chcesz przybyć w odpowiednim czasie.
Schronisko PTTK — można dzwonić do schroniska i pytać, czy już pojawiły się pierwsze kwiaty, na stronie umieszczona jest też kamera, dzięki której można obserwować aktualną pogodę.
Tatrzański Park Narodowy — tu umieszczane są informacje o grubości pokrywy śnieżnej (na stronie, wchodzimy w: komunikaty turystyczne). Sprawdzamy interesujący nas region, a także czekamy na informację o pierwszych kwiatach.

Podziwiając kwiaty, pamiętaj, by ich nie niszczyć. Krokusy są pod ścisłą ochroną. Nie wolno ich zrywać ani niszczyć. Miej szacunek dla przyrody. Chciałabym trafić na takie ujęcia Tatr jak na poniższym filmie: 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *