Plaża w Crosby i tajemniczy projekt „Another Place”.

Plaża w Crosby podczas odpływu ma w sobie coś przerażającego. Wszechobecna cisza, brak szumu wody, tajemnicze rzeźby ustawione na plaży powstałej w wyniku odpływu, to właśnie plaża w Crosby.

Plaża w Crosby i projekt „Another Place”.

Antony Gromley, brytyjski rzeźbiarz, jest autorem prac umieszczanych w przestrzeni publicznej na całym świecie. Na plaży w Crosby, niedaleko Liverpoolu, zainstalowano żeliwne odlewy imitujące ludzką sylwetkę. Projekt ten pt. Another Place” jest zainstalowany na stałe na plaży w Crosby.

Wcześniej projekt Antone’go można było spotkać na plażach w: Cuxhaven w Niemczech, Stavanger w Norwegii i De Panne w Belgii. Rzeźby mają 189 cm i ważą 650 kilo. Stoją twarzą w kierunku morza. W zależności od pływów możemy obserwować je z bliska, lub patrzeć jak stopniowo zanurzają się w wodzie. Rzeźby stoją w podobny sposób, jednak ich postawy wyrażają różny stopień napięcia lub relaksu. Cały projekt ma na celu ukazanie związku człowieka z naturą.

Kontrowersje wokół „Another Place”.

Posągi ukazujące nagą męską sylwetkę wzbudzają skrajne emocje. Przeciwnicy projektu uważają, że plaża to nie miejsce na tego typu sztukę. Entuzjaści uważali że rzeźby wpasowały się idealnie w krajobraz, świetnie ukazując związek człowieka z naturą.

Zwolennicy projektu, uważają, że rzeźby przyczyniły się do wzrostu dochodów z lokalnej turystyki, a biolodzy upatrywali szansę na obserwowanie kolonii skorupiaków osiadłych na rzeźbach.

Miłośnicy sportów wodnych zgodnie twierdzili, iż odlewy stwarzają niebezpieczeństwo podczas szaleństw na wodzie. Straż przybrzeżna obawiała się o oglądających posągi. Zagrażać im mogło utonięcie, przez przypływ podczas oglądania projektu z bliska. Ekolodzy uważali, iż zwiększony ruch turystyczny może negatywnie wpłynąć na połów ryb przez ptaki.

Każda z grup miała swoje racje na temat projektu, a władze miały podjąć niełatwą decyzję w sprawie zainstalowania projektu. Początkowo władze lokalne nie wyraziły zgody, by projekt został zainstalowany na stałe, jednak w 2007 roku została udzielona zgoda na umieszczenie na stałe projektu „Another Place” na plaży w Crosby.

Plaża w Crosby. Jak dojechać.

By cieszyć się nadmorskim klimatem, wystarczy wsiąść na stacji Liverpool Central Rail Station do kolejki jadącej w stronę Southport. Po 25 minutach jazdy wysiadamy na małej, uroczej stacji Hall Road Rail Station, i idziemy w prawą stronę, po niecałych 10 minutach jesteśmy na niezwykłej plaży. Podróż można zaplanować na stronie Merseytravel.

14 komentarze(y) Dodaj komentarz
 1. Pierwszy raz widzę taki projekt! Na plażach mogłabym spędzić całe dnie – cicho, szum wody, z dala od tłumów, nawet jak kalosze trzeba zabrać ze sobą 😉
  Ciekawe są te sylwetki, choć jak zakrywa je woda, musi to wyglądać trochę przerażająco.

  1. Z daleka wyglądają jak ludzie stojący w oddali, więc na pewno kiedy jest przypływ musi robić wrażenie widok stojących posągów o które rozbijają się fale 🙂

 2. Zahipnotyzowały mnie te rzeźby. Serio. Nigdy wcześniej o tego typu instalacji nie słyszałam. To jest tak mroczne, że aż fascynujące!!! Ale kompletnie nie widzę tej rzeźby, jakoby przedstawiała związek człowieka z naturą.
  Jakbym kiedyś była blisko Liverpoolu, to na pewno tam podjadę!

  1. Chodzi o to aby pokazać jaki wpływ ma przyroda na nasze ciało, że się zmienia pod względem różnych czynników, które działają na nasze ciała. Myślę że chodzi o to że nasze ciała nie są obojetne na warunki panujące dookoła nas 😉 Przynajmniej ja to tak interpretuję 😉

 3. ciekawy projekt…te rzezby wydaja mi sie tez troche straszne, tak jakby oczekiwaly na wybrzezu na cos, bije z nich jakas nostalgia, smutek… tak mi sie kojarzy gdy widze zdejcia, byc moze w rzeczywistosci wywoluja inne uczucia.

  1. Miałam podobne odczucia gdy oglądałam je z bliska – wieczorem musi być tam atmosfera rodem z filmów grozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.