O Llandudno słów kilka. Atrakcje, na które warto zwrócić uwagę.

Mała osada górnicza wykorzystująca kopalnie miedzi znajdujące się na cyplu Great Orme oczarowała pewnego architekta do tego stopnia, że postanowił przekonać wszystkich wpływowych ludzi w osadzie do przekształcenia jej w najlepiej prosperujący ośrodek wypoczynkowy w Walii. Było to w 1800 roku a człowiekiem, który pragnął przekształcenia osady, był Owen Williams. Z pomocą wpływowej rodziny Mostynów i lokalnych przedsiębiorców przedsięwzięcie się udało.

Do Llandudno przybywali ludzie pragnący relaksu i odpoczynku od trudów dnia codziennego. Llandudno z każdym rokiem rozwijało się pod kątem turystyki, ściągając coraz więcej przyjezdnych, zaczęto budować molo, zainwestowano w dworzec w Llandudno, który zapewnił łatwiejszy dojazd do kurortu z takich miast jak Manchester, Liverpool i Birmingham. Następnie pojawił się tramwaj Great Orme, dzięki któremu bez wysiłku można było cieszyć się wspaniałą panoramą z Great Orme. Wiktoriańskie Llandudno do dziś jest jednym z najchętniej wybieranych miast północnej Walii, jeśli chodzi o wypoczynek.

Stacja kolejowa w Llandudno.

Dzięki niej Llandudno stało się dostępne dla mieszkańców innych rejonów Wielkiej Brytanii. Stacja wybudowana w 1858 roku miała tylko dwie platformy i mały budynek pomiędzy platformami. W 1892 roku ukończono przebudowę stacji. Stacja zyskała nowe perony, nowy budynek, który możemy podziwiać do dziś, a widoczna brukowana droga była miejscem, gdzie tzw. Hansom Cabs (pewien rodzaj bryczki) miały swój postój. W 2014 roku ukończono modernizację stacji, fasada została przeszklona, powstał parking na wcześniejszych platformach 4 i 5.

Llandudno Pier.

Pierwotnie molo miało 74 metry, ale i tak cieszyło przyjezdnych możliwością obserwacji zatoki z zupełnie innej perspektywy. Obecnie molo ma 700 metrów, kilka wysuniętych w morze punktów, dzięki którym możemy podziwiać góry Snowdonii i wspaniałe zabudowania wzdłuż promenady. Na molo usytuowanych jest mnóstwo sklepików z pamiątkami, jest też kilka miejsc, w których serwowane są przekąski, piwo i inne napoje. Spacer po Llandudno Pier wieczorem może okazać się znacznie przyjemniejszym doświadczeniem niż za dnia.

Promenada.

Długa i szeroka promenada Llandudno to wizytówka miasta. Ciągnie się od Little Orme do Great Orme, wzdłuż promenady poustawiane są ławki, a kilka schodków gwarantuje łatwe i przyjemne zejście na żwirowo-piaszczystą plażę. Promenadę od ulicy oddziela mały murek i gdzieniegdzie małe pasy zielni. Wzdłuż promenady ciągną się hotele. Tuż przy promenadzie znajduje się też Venue Cymru, miejski teatr.

Great Orme Tramway i Great Orme Cable Cars.

…czyli dwa najpopularniejsze sposoby na dostanie się na Great OrmeGreat Orme Tramway stację początkową ma w samym środku miasta, ale trzeba pamiętać, że na stacji pośredniej należy się przesiąść do drugiego tramwaju, który wwozi na szczyt. Przejażdżka Great Orme Tramway zapewnia niezapomnianą frajdę z wjazdu zabytkowymi wagonikami na szczyt Great Orme.

Następnym sposobem na wjazd na szczyt Great Orme jest Great Orme Cable Cars, opcja dla odważniejszych, bo bez okien. Krajobrazy roztaczające się z sunącego nad głowami pieszych wagoniku niezapomniane.

Great Orme i Little Orme.

Bez wątpienia numer jeden wśród atrakcji Llandudno to Great Orme. Bogaty w atrakcje cypel zaprasza wszystkich spragnionych pięknych widoków, długich spacerów i wielbicieli przestrzeni. O Great Orme i Little Orme możecie przeczytać na blogu pod linkiem: Llandudno. Wycieczka na szczyt Great Orme.

Happy Valley Gardens.

Decydując się na wejście na Great Orme o własnych siłach, punktem startowym będzie ogród Happy Valley. Ogród powstał z okazji złotego jubileuszu królowej Wiktorii w 1887 roku. Znajdują się w nim rzeźby, kamienny krąg, kawiarnia. Na terenie Happy Valley wybudowano kolejkę linową na Great Orme. Zdobywając szczyt, dotrzemy do ośrodka narciarskiego. Z Happy Valley Gardens najlepiej też podziwiać pokaz sztucznych ogni z okazji Bonfire Night. Na zboczu ogrodu wyryto wielki napis Llandudno, najlepiej widać go z Llandudno Pier.

West Shore Beach.

Jeśli znudzą was spacery promenadą, byliście już na Great Orme i doświadczyliście innych atrakcji Llandudno, skierujcie się ku drugiej stronie miasta, tam, gdzie panuje spokój, gdzie swe miejsce znaleźli mieszkańcy Llandudno, którzy niekoniecznie pragną tłumu, pamiątek i wszelkich innych dobrodziejstw związanych z turystyką. West Shore Beach jest magiczna, idealny drobny piasek, widok na góry Snowdonii i szlak prowadzący do pobliskiej miejscowości Deganwy (wpis z opisem szlaku: Pomysł na popoludnie w Walii, czyli-5-kilometrowy spacer z Llandudno do Deganwy.)

The Statue of The White Rabbit.

Tuż przy West Shore Beach znajduje się The Statue of The White Rabbit z napisem głoszącym:

Na tym właśnie brzegu, podczas szczęśliwych wędrówek z Alice Liddell, Lewis Carroll został zainspirowany do napisania literackiego skarbu »Alicji w Krainie Czarów«.

Rodzina Alicji przyjeżdżała do Llandudno na wakacje, wybudowali także dom w Llandudno, jednak historia o inspiracji do napisania książki „Alicja w Krainie Czarów” trochę odbiega od tej wersji z Llandudno. Zgadzają się tylko osoby biorące udział w całym wydarzeniu. Tak czy siak, miło że miasto wystawiło pomnik, który zresztą był niszczony kilkukrotnie przez wandali jako pamiątkę wspaniałej książki nie tylko dla dzieci.

Jeśli dacie ponieść się fantazji możecie pokonać szlak Alicji, klikajcie w link, by dowiedzieć się więcej: Alicja w Krainie Czarów.

Inne wpisy z okolic Llandudno: 

11 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Ta nazwa miejscowości jest taka kompletnie niebrytyjska. Bardzo podobała mi się przytoczona przez Ciebie opowieść o tym, jak to Lewis Carroll właśnie tam został zainspirowany do napisania “Alicji w krainie czarów”. Piękna sprawa 🙂

  2. Do tej pory Walia wydawała mi się mało atrakcyjnym miejscem, ale widzę, jak bardzo się myliłam. A “Alicję” uwielbiam od dziecka. Bardzo mi się podobało, pozdrawiam:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *