Najpopularniejsze zabytki Rzymu. Co warto zwiedzić i zobaczyć w Rzymie?

Rzym zwany Wiecznym Miastem leży w środkowej części półwyspu Apenińskiego nad rzeką Tyber. Rzym położony jest na siedmiu wzgórzach, Awentynie, Palatynie, Kwirynale, WiminaleCeliusie, Eskwilinie, Kapitolu. Miasto ma przydomek największego muzeum na wolnym powietrzu i posiada wszystko, czego oczekuje się od turystycznej metropolii: najwyższej klasy zabytki, wysoko rozwiniętą strefę artystyczną i kulturalną, nocne rozrywki. To wszystko skąpane w rozsławionej atmosferze dolce vita. W mieście, które ma tak bogatą historię trudno wybrać zaledwie garstkę zabytków, dlatego w tym wpisie, postaram się skupić na najbardziej znanych zabytkach Wiecznego Miasta. Oto one, przed wami, najpopularniejsze zabytki Rzymu.

Koloseum.

Obwód budowli to 527 metrów, obecna wysokość zabytku to 48,5 m. Trybuny mogły pomieścić 50 tysięcy widzów, a arena, na której toczyły się walki, miała 3357 m². Koloseum budowano przez 10 lat. Kiedy otwarto Koloseum dla publiczności, pokazy siły gladiatorów odbywały się przez kolejnych sto dni. Zdobienia i liczne dodatki nie przetrwały do obecnych czasów. Po trzęsieniu ziemi w XIII –XIV wieku z Koloseum odpadł marmur, a materiały użyte do budowy zabytku zaczęto wykorzystywać przy budowie innych zabytków Rzymu.

Koloseum, informacje praktyczne: bilety, godziny otwarcia.

Kapitol.

Najstarsza legenda Rzymu o Romulusie i Remusie, związana jest ze Wzgórzem Kapitolińskim. W tym miejscu wilczyca znalazła koszyk, w którym znajdowały się dzieci. Pełną wersję mitu można znaleźć na: O tym, jak powstał Rzym. Z tym miejscem wiąże się jeszcze jedna legenda, o tym, jak Rzym uratowały gęsi kapitolińskie, przez ich gęganie udało się zawczasu odeprzeć atak nieprzyjaciela.

Kapitol, informacje praktyczne: godziny otwarcia, bilety do muzeum.

Pantheon.

Początkowo świątynia była wybudowana ku chwale bóstw: Słońcu, Księżycowi, Wenus, Saturnowi, Jowiszowi, Merkuremu, Marsowi. Pantheon, który dziś możemy oglądać, był odbudowany, ponieważ pierwsza konstrukcja spłonęła. Po odbudowie Pantheon służył jako twierdza, a od 609 roku został świątynią katolicką, Santa Maria ad Martyres. W Pantheonie znajduje się grobowiec pierwszego króla zjednoczonych Włoch, Wiktora Emanuela II i królowej Małgorzaty.

Pantheon, informacje praktyczne: godziny otwarcia.

Piazza Navona.

Na Piazza Navona wybudowane są trzy fontanny: Maura, Neptuna, Czterech Rzek. Kiedyś to miejsce służyło jako basen dla mieszkańców Rzymu. Obecnie znajdziemy tu mnóstwo punktów gastronomicznych mieszczących się w barokowych budynkach.

Piazza Navona, informacje praktyczne: opis zabytków na placu.

Campo de’Fiori.

campo-di-fiori-rzym

„W Rzymie na Campo de’Fiori
Kosze oliwek i cytryn,
Bruk opryskany winem
I odłamkami kwiatów.
Różowe owoce morza
Sypią na stoły przekupnie,
Naręcza ciemnych winogron
Padają na puch brzoskwini”.

Czesław Miłosz „Campo de’Fiori”

Kwiaty, przyprawy, owoce, warzywa, makarony, sosy i inne artykuły spożywcze opanowują Campo de’Fiori o poranku. Trudno uwierzyć, że w miejscu, gdzie obecnie znajduje się plac, wznosiła się świątynia Wenus, wchodząca w skład pierwszego murowanego teatru w mieście (teatr Pompejusza).

Na środku placu spośród straganów wyłania się pomnik filozofa Giordana Bruna. 17 lutego 1600 roku na tym małym placu został spalony filozof za herezję, ponieważ popierał heliocentryczną teorię wszechświata. Jednak nie był on jedynym, który został stracony na placu. Campo de’ Fiori kiedyś było miejscem publicznych egzekucji czy zgromadzeń. Dopiero od połowy XIX wieku odbywa się tu targ.

Campo de’Fiori, informacje praktyczne: lokalizacja i krótka historia.

Fontana di Trevi.

Wrzucenie monety do najsłynniejszej rzymskiej fontanny gwarantuje powrót do Rzymu, tak głosi legenda. Inni dodają, że do fontanny powinien być wrzucony jak największy nominał, wtedy tę obietnicę łatwiej będzie zrealizować.

Zbudowana w XVIII wieku przez Nicolę Salviego na zlecenie papieża Klemensa XII. Ma 26 metrów wysokości i 20 metrów szerokości, przylega do jednej ze ścian pałacu. Tematem przewodnim fontanny jest morze, w centralnym jej punkcie znajduje się pomnik Neptuna w rydwanie, a po jego bokach postawiono posągi, które są alegoriami Obfitości (lewa strona) i Zdrowia (prawa strona).

Jest jeszcze wazon. Po prawej stronie. Opowieść głosi, że architekt nękany przez miejscowego golibrodę, miał dość udzielanych przez niego rad i widok na plac budowy zasłonił mu, stawiając właśnie wazon.

Fontana di Trevi, informacje praktyczne:lokalizacja, historia.

Piazza di Spagna.

schody-hiszpanskie-rzym

Piazza di Spagna, czyli Plac Hiszpański nazwę zawdzięcza mieszczącej się w przeszłości Ambasady Królestwa Hiszpanii przy Stolicy Apostolskiej. Dawniej, ze względu na liczne symbole chrześcijaństwa Piazza di Spagna był uważany za najbardziej chrześcijański plac w Rzymie. Nad placem wznosi się XVI-wieczny kościół Najświętszej Trójcy. Obecnie Plac Hiszpański to miejsce, gdzie rozrywki i kultury nie zabraknie, a latem na 137-stopniowych schodach odbywają się pokazy mody.

Piazza di Spagna, informacje praktyczne: mapa.

Piazza del Popolo.

piazza-del-popo-rzym

Duży plac, na którym wybudowano dwa bliźniacze kościoły, miejsce, w którym zbiegają się trzy główne ulice miasta: Via del Corso, Via del Babuino, Via Ripetta, również w tym miejscu znajdziemy egipski obelisk i cztery fontanny. Schody natomiast zaprowadzą nas do Villa Borghese, parku zajmującego 85 ha.

Piazza del Popolo, informacje praktyczne: mapa, zabytki.

Usta Prawdy.

usta-prawdy-rzym

„Rzymskie wakacje” spowodowały, że musiałam zobaczyć  Usta Prawdy. Z medalionem, którego wiek szacuje się na około 2000 lat, wiąże się legenda, która wyjaśnia, czemu usta przestały działać:

„Kobietę oskarżono słusznie o zdradę i zaprowadzono przed kamienne oblicze. Zanim jednak dama włożyła rękę do ust, jej kochanek, przebrany za nędzarza i udający niespełna rozumu, rzucił się na nią i pocałował ją. Wtedy kobieta wsunęła dłoń do Ust Prawdy i powiedziała: „Przysięgam, że nikt prócz mojego męża i tego żebraka nigdy mnie nie całował”. Była to oczywiście prawda i Usta Prawdy nie mogły udowodnić kobiecie jej zdrady”.

Usta Prawdy, informacje praktyczne: cena biletu, godziny otwarcia.

P.S. Jeśli nie lubisz miejsc, w których panuje ścisk, tłum, i zamieszanie polecam wpis o spokojniejszych miejscach w Rzymie: Gdzie uciec od zgiełku Rzymu?

***

Poznaj Włochy, inne wpisy o kraju:

 

 

8 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Byłam kiedyś w Rzymie na wycieczce szkolnej. Pamiętam jak się zdziwiłam ,że fontanna Trevi jest usytuowana na maleńkim placu, na zdjęciach wygląda to inaczej. Ale ogólnie Rzym jest piękny :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.