Najpopularniejsze zabytki w Paryżu.

Najpopularniejsze zabytki w Paryżu to mini przewodnik dla tych, którzy mają ograniczony czas, by zwiedzić stolicę Francji. Natomiast by pokochać Paryż, należy przemierzać go nieznanymi i niezadeptanymi ścieżkami przez turystów, tylko wtedy podobno jesteśmy w stanie polubić miasto tak bardzo, że będziemy wracać do niego często nie tylko w myślach czy na zdjęciach. Spędzajmy wieczory nad Sekwaną, wtedy poczujemy jak, żyją mieszkańcy. To opcja dla chętnych, którzy poczują „to coś” do miasta. W tym wpisie skupię się na zabytkach i najpopularniejszych trasach wśród turystów.

Arc de Triomphe de l’Étoile.

Kiedy Napoleon zlecał budowę Łuku, miał trzy życzenia:

1. by dominował nad Paryżem,

2. dał wyraz jego zamiłowaniom do Antyku,

3. zapewnił mu nieśmiertelność.

We wnętrzu tego zabytku mieści się małe muzeum, możemy także wejść na górę, by podziwiać panoramę miasta. Łuk mieści się na środku placu Charlesa de Gaulle’a, tak naprawdę jest to rondo i to całkiem ruchliwe. Na szczęście przejście podziemne prowadzi prosto pod sam Łuk, więc nie trzeba przedzierać się przez jadące samochody.

Niektórzy, by zrobić sobie zdjęcie mając Łuk idealnie pośrodku za sobą, wychodzą na środek Alei, gdy światło zmienia się na zielone, a ponieważ zmienia się bardzo szybko, to na środku Alei Pól Elizejskich zawsze znajdzie się gromadka czekająca na zmianę świateł. Informacje praktyczne odnośnie zwiedzania: Paris Arc de Triomphe.

Eiffel Tower.

Wieża o wysokości 81 pięter króluje nad Paryżem, symbol miasta. Co jakiś czas młodnieje poprzez nakładanie farby na żelazo, z którego powstała. Silne wiatry powodują odchylanie konstrukcji o kilka centymetrów. Jeśli będziecie w Pradze lub Las Vegas możecie spotkać imitację dzieła Eiffla. Czerwone i pomarańczowe wagoniki chętnych wwiozą na sam szczyt wieży.

Moja banalna podpowiedź na temat zwiedzania, jeśli marzysz o wjeździe na samą górę, nie musisz stać w gigantycznej kolejce po dwie, trzy godziny, możesz o tym pomyśleć wcześniej i kupić bilety przez Internet. Najlepiej, jeśli masz zaplanowany wyjazd i możesz wtedy spokojnie np. trzy miesiące wcześniej kupić bilet. Dlaczego? Ponieważ jest bardzo dużo osób, które marzą o wjeździe na górę i ubywa godzin wjazdu bardzo szybko. Co daje posiadanie takiego biletu? To, że możesz przyjść 5 minut przed planowanym wjazdem.

My byliśmy 30 minut wcześniej. Była spora kolejka z biletem zakupionym przez Internet. Wszyscy byli szybko wpuszczani poza kolejnością tych oczekujących na kupno biletu. Ekspresowe wejście liczy się tylko na dole. Nie można wyrzucać biletu, ponieważ jeśli zatrzymamy się na tarasie numer 1, później możemy mieć problem, by wjechać na sam szczyt bez biletu. Gdzie kupić bilety? Podaję link: Tour Eiffel.

Dla tych, którzy kochają sport, istnieje opcja wejścia po schodach.

Sacré-Cœur Basilica.

Jeśli wysiadasz z metra i widzisz mieszkańców Paryża czekających na windę, nie popełniaj błędu, i nie mów: Chodź na piechotę, będzie szybciej” wierz mi na słowo, nie chcesz tego. Chcesz poczekać na windę i wyjechać windą na powierzchnię razem z mieszkańcami, co z tego, że tłum, że będzie ciasno i niewygodnie. Po prostu uwierz, nie chcesz iść schodami. Po pokonaniu wszystkich schodów prowadzących pod Bazylikę czułam, że zgubiłam minimum pięć kilo.

Z całego Paryża Montmartre podobało mi się najbardziej. Prawdopodobnie dlatego, że właśnie tak sobie wyobrażałam Paryż. Był gwar, klimatyczne uliczki, piękne widoki, bardzo radosna atmosfera, wszystko, czego trzeba. Właśnie te rzeczy prawdopodobnie przyciągają tak wielu turystów do tej dzielnicy. Co do samej Bazyliki to godziny otwarcia i inne ciekawostki znajdziecie na tej stronie: Sacre Coeur Montmartre.

Moulin Rouge.

Z Bazyliki Sacré-Cœur wybraliśmy się na spacer do Moulin Rouge. Minęliśmy Plac Pigalle i dotarliśmy do budynku z czerwonym wiatrakiem na dachu. Moulin Rouge znany jest głównie z kankana. Obecnie także odbywają się tu przedstawienia, jednak ceny według mnie są zawrotne. Dlatego pozostaje zrobić sobie fotkę z Moulin Rouge w tle. Jeśli chcesz sprawdzić, czy są może jakieś promocje lub poczytać o historii tego miejsca odwiedź stronę: Moulin Rouge.

Louvre Museum.

Louvre podzielony jest na trzy sekcje, które są dostosowane do układu przestrzennego zamku. Wchodząc do Louvre pod szklaną kopułą, znajdujemy się w Hallu Napoleona, czyli tam, gdzie płacimy, odbieramy mapki, które dostępne są także w języku polskim. Z Hallu możemy przejść do kolejnych sekcji: SullyDenon i Richelieu.

Louvre udostępnia broszury w różnych językach dlatego, jeśli chcesz zaplanować swój pobyt w muzeum, możesz pobrać ją ze strony oficjalnej muzeum. Znajdziemy w niej godziny otwarcia, podział na sekcje i inne przydatne informacje dla ułatwienia podaję link: Broszura Louvre język polski. Polecam także sprawdzenie na stronie internetowej innych przydatnych informacji dla zwiedzających, link: Informacje strona główna Louvre.

Cathédrale Notre-Dame de Paris.

Najbardziej znany gotycki zabytek Paryża budowany był przez prawie 200 lat. Mieliśmy okazję obejrzeć Katedrę z zewnątrz, od wewnątrz, a także byliśmy w podziemiach. Niestety na wieżę nie udało nam się wejść, jednak istnieje możliwość, by podziwiać panoramę miasta po pokonaniu ponad 300 schodów. By poznać historię tej niezwykłej budowli, a także dowiedzieć się o praktycznych informacjach podaję link, gdzie można uzyskać trochę więcej szczegółów: Notre Dame de Paris.

Dôme des Invalides.

To właśnie w tym miejscu spoczywa Napoleon, w czerwonym sarkofagu, w krypcie widzianej od góry. Należy przyjrzeć się dokładnie, ponieważ każdy element otaczający sarkofag, posiada ukryte znaczenie. Godziny otwarcia znajdziesz pod linkiem: Dome des Invalides, tomb of Napoleon.

Jardin du Luxembourg.

To był nasz ostatni zwiedzony obiekt na terenie Paryża, dający wytchnienie, możliwość ustawienia swojego krzesełka gdzie się zapragnie i odpoczynek. Można tu robić wiele rzeczy, ale najlepiej usiąść i obserwować, a to małe stateczki pływające po wodzie, a to podziwiać piękną architekturę lub po prostu przyjść, usiąść i nic nie robić. Po prostu luz.

Château de Vincennes.

Pochodzi ze średniowiecza, jako jedyny w Paryżu zamek z tej epoki. Właśnie tu narodziło się trzech królów Francji: Ludwik X, Filip V i Karol IV, tu także odbyły się ceremonie ślubne króla Filipa III oraz Filipa IV. W XVII wieku zamek był oficjalną siedzibą królów Francji. W 1682 roku ze względu na mało reprezentacyjny wygląd dwór przeniesiono do Wersalu, a fortecę zaadaptowano na więzienie. XIX wiek to czas przebudowy, zamek zyskał nowe otoczenie nazywane Laskiem Vincennes. Park ten stał się największym w Paryżu terenem zielonym, w którym możemy znaleźć jeziorka, ścieżki, ogród botaniczny, jak również wysepkę, a także ciekawą grotę. Pod tym linkiem znajdują się informacje praktyczne dla chcących odwiedzić to wspaniałe miejsce: Praktyczne informacje Zamek de Vincennes.

***

A co z ludźmi, którzy nie poczuli tej magii miasta, między którymi a miastem nie zaiskrzyło? Wymyśliłam super alternatywę zawczasu, szukając jakiejś fajnej rozrywki blisko, a jednak daleko. Przeglądając Internet, trafiłam na coś tak wspaniałego, jak pociągi Eurostar i zarezerwowałam bilety na trasie Paryż — Londyn. To była najlepsza, organizowana na szybko podróż do europejskiej stolicy (wpis: Londyn w 7 godzin. ). Na szczęście bilety były na promocji. Londyńska przygoda upewniła nas w przekonaniu że paryski szyk nie jest dla nas.

11 komentarze(y) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.