Najpopularniejsze zabytki w Paryżu

By pokochać stolicę Francji, należy przemierzać ją nieznanymi i niezadeptanymi ścieżkami przez turystów, tylko wtedy podobno jesteśmy w stanie ją pokochać tak mocno, że będziemy wracać do niej często nie tylko w myślach czy na zdjęciach. Koniecznie też spędzajmy wieczory nad Sekwaną, tylko wtedy poczujemy jak, żyją mieszkańcy. – To opcja dla chętnych, którzy poczują „to coś” do miasta. Poniżej: zabytki, najpopularniejsze trasy wśród tłumu turystów, w którym z kolei największą część stanowią Azjaci. Do dzieła!

Łuk Triumfalny

Kiedy Napoleon zlecał budowę Łuku, miał trzy życzenia: 1. by dominował nad Paryżem, 2. dał wyraz jego zamiłowaniom do Antyku, 3. zapewnił mu nieśmiertelność. Życzenia się spełniły. We wnętrzu tego zabytku mieści się małe muzeum, możemy także wejść na górę, by podziwiać panoramę miasta. Łuk mieści się na środku Placu Charles de Gaulla, tak naprawdę jest to rondo i to całkiem ruchliwe. Na szczęście przejście podziemne prowadzi prosto pod sam Łuk, więc nie trzeba przedzierać się przez jadące samochody. Niektórzy, by zrobić sobie zdjęcie mając Łuk idealnie pośrodku za sobą, wychodzą na środek Alei, gdy światło zmienia się na zielone, a ponieważ zmienia się bardzo szybko, to na środku Alei Pól Elizejskich zawsze znajdzie się gromadka czekająca na zmianę świateł.

łuk-triumfalny

Wieża Eiffla

Wieża o wysokości 81 pięter króluje nad Paryżem, symbol miasta, co jakiś czas młodnieje poprzez nakładanie farby na żelazo, z którego powstała, silne wiatry powodują odchylanie konstrukcji o kilka centymetrów. Jeśli będziecie w Pradze lub Las Vegas możecie spotkać imitację dzieła Eiffla. Wagoniki czerwone i pomarańczowe chętnych wwiozą na sam szczyt Wieży.

Moja banalna podpowiedź na temat zwiedzania, jeśli marzysz o wjeździe na samą górę, nie musisz stać w gigantycznej kolejce po dwie, trzy godziny, możesz o tym pomyśleć wcześniej i kupić bilety przez Internet. Najlepiej, jeśli masz zaplanowany wyjazd i możesz wtedy spokojnie np. trzy miesiące wcześniej kupić bilet. Dlaczego? Ponieważ jest bardzo dużo osób, które marzą o wjeździe na górę i ubywa godzin wjazdu bardzo szybko. Co daje posiadanie takiego biletu? To, że możesz przyjść 5 minut przed planowanym wjazdem.

My byliśmy 30 minut wcześniej. Była spora kolejka z biletem zakupionym przez Internet, ale spokojnie wszyscy są szybko wpuszczani poza kolejnością tych oczekujących bez biletu. Ekspresowe wejście liczy się tylko na dole, jeśli wjeżdżamy na samą górę, to na piętrze gdzie wysiadamy i możemy obejrzeć widoki z tarasu a później wjechać wyżej, już się nie liczy. Natomiast nie można wyrzucać biletu, jeśli zatrzymamy się na tarasie numer 1, później możemy mieć problem, by wjechać na sam szczyt bez biletu. Gdzie kupić? Podaję link: Wieża Eiffla

Dla tych, którzy kochają sport, możesz wejść, wbiec po schodkach, ale to także odpłatna opcja, więc nie wierz tym którzy mówią, że jest to opcja całkowicie darmowa. Biletów z opcją „po schodkach” nie kupisz przez Internet.

wieża-eiffla

Bazylika Sacré-Cœur

Jeśli jedziesz metrem i wysiadasz na stacji i widzisz mieszkańców Paryża czekających na windę, nie popełniaj błędu, i nie mów: „Chodź na piechotę, będzie szybciej” wierz mi na słowo, nie chcesz tego. Chcesz poczekać na windę i wyjechać windą na powierzchnię razem z mieszkańcami, co z tego, że tłum, że będzie ciasno i niewygodnie. Po prostu uwierz, nie chcesz iść schodami. Po pokonaniu wszystkich schodów prowadzących pod Bazylikę czułam, że zgubiłam minimum pięć kilo.

Chyba najbardziej z całego Paryża właśnie ta dzielnica, czyli Montmare podobała mi się najbardziej. Prawdopodobnie dlatego, że właśnie tak sobie wyobrażałam Paryż. Był gwar, klimatyczne uliczki, piękne widoki, atmosfera bardzo radosna, wszystko, czego trzeba. Właśnie te rzeczy prawdopodobnie przyciągają tak wielu turystów do tej dzielnicy. Co do samej Bazyliki to godziny otwarcia i inne ciekawostki znajdziecie na tej stronie:  Informacje odnośnie Bazyliki

bazylika-sacre

Moulin Rouge

Z Bazyliki Sacré-Cœur wybraliśmy się na spacer do Moulin Rouge. Minęliśmy Plac Pigalle – i nie ma tam kasztanów :D i dotarliśmy do budynku z czerwonym wiatrakiem na dachu. Moulin Rouge znany jest głównie z kankana. Obecnie także odbywają się tu przedstawienia, jednak ceny według mnie są zawrotne. Dlatego pozostaje zrobić sobie fotkę z Moulin Rouge w tle. Jeśli chcesz sprawdzić, czy są może jakieś promocje lub poczytać o historii tego miejsca odwiedź stronę: Informacje o Moulin Rouge

moulin-rouge

Luwr

Louvre podzielony jest na trzy sekcje, które są dostosowane do układu przestrzennego zamku. Wchodząc do Luwru pod szklaną kopułą, znajdujemy się w Hallu Napoleona, czyli tam, gdzie płacimy, odbieramy mapki, które dostępne są także w języku polskim. Z Hallu możemy przejść do kolejnych sekcji: Sully, Denon i Richelieu. Luwr udostępnia broszury w różnych językach dlatego, jeśli chcesz zaplanować swój pobyt w muzeum, możesz pobrać ją ze strony oficjalnej muzeum. Znajdziemy w niej godziny otwarcia, podział na sekcje i inne przydatne informacje dla ułatwienia podaję link: Broszura Luwr język polski. Polecam także sprawdzenie na stronie internetowej innych przydatnych informacji dla zwiedzających, link: Informacje strona główna Luwr.

luwr

Katedra Notre Dame

Najbardziej znany gotycki zabytek Paryża budowany był przez prawie 200 lat. Robi wrażenie. Mieliśmy okazję obejrzeć Katedrę z zewnątrz, od wewnątrz, a także byliśmy w podziemiach. Niestety na wieżę nie udało nam się wejść, jednak istnieje możliwość, by podziwiać panoramę miasta po pokonaniu ponad 300 schodów. By poznać historię tej niezwykłej budowli, a także dowiedzieć się o praktycznych informacjach podaję link, gdzie można uzyskać trochę więcej szczegółów: Notre Dame praktycznie.

katedra

Kościół du Dôme w Pałacu Inwalidów

To właśnie w tym miejscu spoczywa Napoleon, w czerwonym sarkofagu, w krypcie widzianej od góry. Należy przyjrzeć się dokładnie, ponieważ każdy element otaczający sarkofag, ma ukryte znaczenie. Godziny otwarcia znajdziesz pod linkiem: Kościół Inwalidów

kościół-du-dome

Ogród Luksemburski

To był nasz ostatni zwiedzony obiekt na terenie Paryża, dający wytchnienie, możliwość ustawienia swojego krzesełka gdzie się zapragnie i odpoczynek. Można tu robić wiele rzeczy, ale najlepiej usiąść i obserwować, a to małe stateczki pływające po wodzie, a to podziwiać piękną architekturę lub po prostu przyjść, usiąść i nic nie robić. Luz po prostu.

ogród-luksemburski

Zamek Vincennes

Pochodzi ze średniowiecza, jako jedyny w Paryżu zamek z tej epoki. Właśnie tu narodziło się trzech królów Francji: Ludwik X, Filip V i Karol IV, tu także odbyły się ceremonie ślubne króla Filipa III oraz Filipa IV. W XVII wieku zamek był oficjalną siedzibą królów Francji, natomiast w 1682 roku ze względu na mało reprezentacyjny wygląd dwór przeniesiono do Wersalu, a fortecę zaadaptowano na więzienie. XIX wiek to czas przebudowy, zamek zyskał nowe otoczenie nazywane Laskiem Vincennes. Park ten stał się największym w Paryżu terenem zielonym, w którym możemy znaleźć jeziorka, ścieżki, ogród botaniczny, jak również wysepkę, a także ciekawą grotę. Pod tym linkiem znajdują się informacje praktyczne dla chcących odwiedzić to wspaniałe miejsce: Praktyczne informacje Zamek de Vincennes

zamek-vincennes

La Défense

Polecam ten obszar Paryża, chociaż mogłabym wstawić cokolwiek innego, ale przy tak dużej ilości zabytków do zwiedzenia warto zobaczyć coś odmiennego, bez długiej historii, coś, co widać dokładnie z daleka i przyciąga wzrok swoimi szklanymi bryłami, coś, co przypomina o tym, że niedługo wracamy do pracy. A co na urlopie przecież też można się po stresować.

La-Défense

….i można by tak wstawić jeszcze z kilkanaście obiektów, ale tak sobie myślę, że te są takie najciekawsze, coś zobaczymy, czegoś się dowiemy, może nawet się nauczymy. A co z ludźmi, którzy nie poczuli tej magii miasta, między którymi a miastem nie zaiskrzyło? Hmm… ja wymyśliłam super alternatywę zawczasu, szukając jakiejś fajnej rozrywki blisko, a jednak daleko…. przeglądając czeluście Internetu, trafiłam na coś tak wspaniałego, jak pociągi Eurostar i zrobiłam to, zarezerwowałam bilety na trasie Paryż – Londyn. Szczerze to była najlepsza na szybko podróż do europejskiej stolicy (wpis o Podróży do Londynu ). Na szczęście bilety były na promocji, a ta przygoda upewniła Nas tylko w tym że paryski szyk nie jest dla Nas.

 

11 komentarze(y) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *