Na magicznej plaży Oddicombe nieopodal Torquay.

Poprzednim razem niestety nie udało się osiągnąć założonego celu i ostatnim przystankiem naszego 10-kilometrowego spaceru w żarze letniego słońca było  Anstey’s Cove. Po 14 miesiącach od pamiętnego spaceru wzdłuż brzegu z cudownie mieniącym się błękitem wody wróciliśmy do Torquay.

Korzystając ze słonecznej październikowej pogody tym razem od razu udaliśmy się na przystanek autobusu nr 122, który w ciągu niecałych 20 minut zawiózł nas wprost do parku, z którego roztacza się panorama na Oddicombe Beach. Wzdłuż pokrytego zielenią terenu poustawiane są ławki, by móc nacieszyć się widokami.

Naszym celem jest Babbacombe Cliff Railway, czyli kolejka linowa, która poprowadzona przez stromy klif dociera wprost na plażę. Babbacombe Cliff Railway po raz pierwszy zostało uruchomione 01.04.1926 roku. Od tamtego momentu poza kilkoma wyjątkami, gdzie ze względów bezpieczeństwa przeprowadzano modernizację, kolejka działa bez zarzutu zwożąc i wwożąc wszystkich spragnionych szumu morza.

Idąc lekko pochyłą ulicą w kierunku Babbacombe Cliff Railway, widzimy pierwszy wagonik, który bezszelestnie sunie w stronę plaży. Zbliżamy się do maleńkiego budynku, do którego ustawiła się kolejka. Budynek jest na tyle mały, że mieści się w nim kasa i od razu wejście do wagonika. Za bilet płacimy £2.80 za osobę. Cena obejmuje zjazd i powrót. Podróż zabytkową kolejką na Oddicombe Beach zajmuje około 3 minut, w trakcie których zbliżamy się coraz bardziej do błękitu wyłaniającego się zza drzew.

Wychodzimy z wiekowej kolejki i jesteśmy blisko czerwonych skał opadających wprost do mieniącej się w słońcu wody. Od razu idziemy w ich kierunku, by sfotografować się na tle zatoki. W lutym 2010 r. część czerwonego klifu osunęła się, a przez kilka dni po zdarzeniu woda przy plaży zabarwiona była na różowo.

Kamienista plaża nie pozwala na kopanie w piasku i budowanie licznych złocistych budowli. Zdecydowanie Oddicombe Beach upodobali sobie dorośli. Może to jesień i zdradliwa pogoda sprawiła, że nie było tu zbyt wielu rodzin z małymi dziećmi. Dodatkową atrakcją dla pełnoletnich jest bar i restauracja z bajecznym widokiem i apetycznie wyglądającymi potrawami.

Na górze restauracji są pokoje z tarasami. Nocleg tuż przy Oddicombe Beach, kiedy już wszyscy opuszczą plażę, musi być ciekawym doznaniem. Rozgwieżdżone niebo, księżyc i szum fal roztrzaskujących się o czerwone klify…

Siedząc na schodach, które stykają się z wodą podczas przypływu, obserwowałam jeszcze jedną ciekawą zatokę zwaną Babbacombe, jak do niej dotrzeć opisałam we wpisie: Krótki spacer z Oddicombe Beach do Babbacombe Bay.

P.S. Do przeczytania za tydzień. 🙂

7 komentarze(y) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.