Muzea w Amsterdamie. Które wybrać, by poznać lepiej miasto.

W Amsterdamie można zgubić się w gąszczu muzeów, których liczba przyprawia o zawrót głowy. Jeżeli masz problem z wyborem, polecam wycieczkę tematyczną pod kątem muzeów, które pozwolą poznać specyfikę miasta, jego historię, problemy z jakimi musieli borykać się mieszkańcy Amsterdamu na przestrzeni wieków.

Będąc w Amsterdamie, nie sposób ominąć tych najpopularniejszych muzeów, do których ciągną miliony osób. Warto jednak nie tylko podążać za tymi najpopularniejszymi. Te mniejsze, prywatne muzea pozwolą odkryć Amsterdam z innej perspektywy.

1. Amsterdam Museum.

Strona internetowa: https://www.amsterdammuseum.nl/en

Muzeum Amsterdamu jest najlepszym miejscem do poznania bogatej historii miasta. Dzięki wystawom poświęconym najważniejszym wydarzeniom miasta można poznać szczegóły na temat pożarów w XV wieku. Warto również dowiedzieć się o potężnym rozkwicie i popularności miasta w XVII wieku, czy przyjrzeć się z bliska liberalnym ruchom z XX wieku.

Po obejrzeniu wystawy dotyczącej niezwykłej historii Amsterdamu warto udać się w kierunku wystawy poświęconej mieszkańcom miasta. Jakie trudności napotykali mieszkańcy Amsterdamu na przestrzeni wieków, jak radzili sobie z codziennym życiem w mieście kanałów, jak spędzali wolny czas, to wszystko czeka na odkrycie w podziemiach Amsterdam Museum.

W Amsterdam Museum organizowane są także wystawy czasowe poświęcone oczywiście Amsterdamowi. Do stałych rekwizytów należy np. dywan, który nawiązuje do 178 narodowości żyjących w mieście.

2. Het Scheepvaartmuseum. Narodowe Muzeum Morskie.

Strona internetowa: https://www.hetscheepvaartmuseum.nl/

Morze od zawsze było obecne w historii Amsterdamu i miało wpływ na kształtowanie kultury i historii Holendrów. Narodowe Muzeum Morskie może być ciekawym doświadczeniem za sprawą bogactwa interaktywnych wystaw. Dzięki nim wizyta w Morskim Muzeum może być ciekawą przygodą dla dzieci. Muzeum to obfituje w ciekawostki dotyczące historii złotego XVII wieku Zjednoczonych Prowincji Niderlandów. M.in. poznamy smutną historię statku Leusden i dowiemy się co nieco o handlu niewolnikami.

Narodowe Muzeum Morskie prezentuje bogaty zbiór zabytkowych atlasów, modeli statków, czy przyrządów do nawigacji. Tuż obok muzeum zacumowała replika statku „Amsterdam”, który wypływał w rejsy Holandia — Indie. Dodatkową atrakcją dla miłośników historii Amsterdamu będzie wystawa opisująca współczesne funkcjonowanie portu w Amsterdamie.

3. Houseboat Museum. Muzeum Domów na Barkach.

Strona internetowa: https://www.houseboatmuseum.nl/

Domy na barkach ustawione wzdłuż kanałów to niewątpliwie jeden z najbardziej charakterystycznych krajobrazów Amsterdamu. By zagłębić się w tematykę życia na wodzie, jeden z posiadaczy barki postanowił założyć prywatne muzeum, w którym odpowiada na pytania dręczące przyjezdnych na temat życia na falach. 80-metrowe muzeum-mieszkanie powstało na byłym frachtowcu Hendrika Maria” z 1914 roku.

4. Koninklijk Paleis Amsterdam. Pałac Królewski.

Strona internetowa: https://www.paleisamsterdam.nl/en/

Pałac Królewski służy do celów reprezentacyjnych, ale jest udostępniony dla zwiedzających. Pałac Królewski wybudowano w 1665 roku, podczas złotego wieku Amsterdamu. Nowy, jasny budynek z piaskowca na początku pełnił funkcję Ratusza Miejskiego i był największym świeckim budynkiem w Europie. Pałac miał przypominać odwiedzającym kraj o bogactwie Holandii. Przez pewien czas brat Napoleona, Louis Bonaparte mieszkał w pałacu. W 1813 roku po przejęciu budynku przez księcia Williama I Pałac Królewski oddano miastu. Pałac Królewski zgłoszono również jako kandydata na ósmy cud świata.

5. Museum Ons’ Lieve Heer op Solder. Ukryty kościół.

Strona internetowa: https://www.opsolder.nl/en

XVII wiek to czas, kiedy w Amsterdamie dominującą religią stał się protestantyzm, a wyznawcy katolicyzmu musieli zachować dyskrecję w okazywaniu wiary. W tym czasie powstał ukryty kościół, czyli Ons’ Lieve Heer op Solder. Z zewnątrz nie przypominał kościoła, wyglądał jak zwykły budynek mieszkalny. Obecnie jest to jedno z najstarszych muzeów w mieście. Wizyta w Museum Ons’ Lieve Heer op Solder przybliży historię XVII-wiecznego Amsterdamu.

6. Museum Van Loon. Kamienica z VII wieku.

Strona internetowa: https://www.museumvanloon.nl/

Ciekawi życia mieszkańców XVII-wiecznego Amsterdamu możecie udać się do doskonale zachowanej rezydencji przy Keizersgracht 672. Zamieszkująca kamienicę rodzina w 1602 roku postanowiła ufundować w tym miejscu muzeum. Do dziś wnętrze kamienicy zmieniło się nieznacznie. Niezmienione meble, obrazy przybliżają życie amsterdamskich patrycjuszy w złotym wieku. Oprócz doskonale zachowanych wnętrz do dyspozycji zwiedzających jest także ogród i powozownia z zabytkowymi powozami.

7. Rijksmuseum. Muzeum Państwowe.

Strona internetowa: https://www.rijksmuseum.nl/en

Najstarsze muzeum Amsterdamu zwiedza rocznie 2 mln osób. Jest to najchętniej odwiedzana atrakcja w całej Holandii. Siedzibę w obecnym miejscu zajmuje od 1885 roku. Budynek, w którym mieści się Muzeum Państwowe, zaprojektował Pierre Cuypers, którego drugi projekt w Amsterdamie cieszy się niesłabnącą popularnością. To znany wszystkim Dworzec Centralny. Zbiory w Rijksmuseum liczą ponad milion dzieł z lat 1200-2000. Oprócz perełek z dziedziny malarstwa znajdują się tam również zabytkowe meble, rzeźby czy przedmioty związane z historią Holandii.

8. Stedelijk Museum. Muzeum Sztuki Współczesnej.

Strona internetowa: https://www.stedelijk.nl/en

Stedelijk Museum zawiera najcenniejszą w Europie kolekcję dzieł artystów działających we Francji i Holandii w XIX i XX wieku. Dwa piętra poświęcone sztuce współczesnej na pewno zadowolą wielbiciela współczesnej sztuki. Dodatkowo otwarto nowe skrzydło, gdzie obejrzeć można wystawy czasowe poświęcone znanym na całym świecie twórcom.

9. Amsterdam Tulip Museum. Tropem kwiatów Holandii.

Strona internetowa: https://amsterdamtulipmuseum.com/

Cóż się kojarzy z Holandią jak nie tulipan? W wiosennych miesiącach chętnie przybywają wszyscy spragnieni kolorów i zapachów po szarej i mroźnej zimie do małej miejscowości Lisse położonej nieopodal Amsterdamu, by cieszyć się wspaniałymi kwiatowymi rabatami w ogrodach Keukenhof.

Wybierając się w podróż śladem tulipanów w Amsterdamie, można zajrzeć do największego targu kwiatowego Bloemenmarkt. Aby dopełnić kwiatową podróż, warto udać się do małego, prywatnego muzeum Amsterdam Tulip Museum, w którym poznamy historię tych uroczych roślinek, dowiemy się o fenomenie holenderskiego tulipana, ale także będziemy mieć okazję do zapoznania się ze współczesnymi metodami hodowlanymi stosowanymi przy uprawie tulipanów. Przy muzeum działa mały sklepik oferujący sadzonki tulipanów i różne przedmioty z motywami kwiatowymi.

10. Amsterdam Arena. Na sportowo.

Strona internetowa: https://www.johancruijffarena.nl/home-1.htm

Amsterdam ma swoją drużynę piłkarską znaną na całym świecie. Od 1996 roku treningi drużyny AFC Ajax odbywają się na Amsterdam Arena. Stadion tej holenderskiej drużyny piłkarskiej można zwiedzać z przewodnikiem. Klub istnieje od 1900 roku, największy sukces piłkarze wywalczyli w 1972 roku, kiedy zdobyli tzw. potrójną koronę (trzy tytuły mistrzowskie w ciągu jednego sezonu). Arena, na której odbywają się nie tylko mecze, jest otwarta dla zwiedzających, zobaczyć można stadion, miejsce, gdzie odbywają się konferencje prasowe oraz szatnie.

Niezależnie od tego, które muzeum wybierzesz, czeka Cię niezapomniana przygoda wśród zabytkowych eksponatów, przybliżających burzliwe dzieje Amsterdamu. By nie zbankrutować, polecam kartę Amsterdam Pass, dzięki której do większości muzeów można wejść bez dodatkowych opłat. By sprawdzić, czy się opłaca kupić Amsterdam Pass, zajrzyj na stronę: https://www.amsterdampass.com/

 

Inne wpisy o Amsterdamie:

12 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Bardzo porzydatne zestawienie.Szkoda tylko, że maja takie zaporowe ceny 🙁 Brakuje mi w tym zestawieniu cen biletów. Czasem podróżując na budżecie chcemy odwiedzić jakieś muzeum, ale musimy sugerować się ceną wejściówki. Może warto dodać takie info?

    W Amsterdamie jednym z najsłynniejszych muzeów jest bez wątpienia Dom Anny Frank, dla wszystkich, którzy przeczytali jej pamiętnik, niezwykłe przeżycie.

    1. Celowo ominęłam te najpopularniejsze muzea :)Co do cen biletów ponieważ zmieniają się ceny co pewien czas dodałam strony internetowe na których można sprawdzić aktualne godziny otwarcia i ceny biletów. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.