Za co lubię Wyspy Kanaryjskie?

Byłam na trzech Wyspach Kanaryjskich: Fuerteventurze, Lanzarote i Gran Canarii, jednak urzekły mnie do tego stopnia, że chętnie pojadę na pozostałe wyspy. Najbardziej z niepoznanych jeszcze wysp, fascynuje mnie El Hierro. Na pewno ją odwiedzę. Dlaczego chciałabym poznać resztę archipelagu? Poniżej postaram się odpowiedzieć na pytanie: za co lubię te wyspy i dlaczego chciałabym na nie wrócić.

Różnorodność

Każda z wysp jest inna. Każda ma coś innego do zaoferowania dla zwiedzających. Każda ma coś, czym może zaskoczyć podróżującego. Lubisz piękne plaże, romantyczne spacery? Fuerteventura będzie idealna. Najlepsza z wysp na odpoczynek od codzienności. Luz, który na niej panuje, bardzo szybko nam się udzielił, ale uwaga – osoby lubiące intensywne zwiedzanie lub szaleństwa do białego rana nie będą zachwycone wyspą – Fuerteventura to krajobrazy i naturalne piękno. Przeciwieństwem piaszczystej Fuerteventury jest Lanzarote – czarno-rude wzniesienia, opanowana przez twórczość Césara Manrique, z winnicami innymi niż te kontynentalne, a przede wszystkim ta wyspa, to raj dla osób kochających wulkany. Gran Canaria – barwna, różnorodna wyspa z małymi, ale jakże niezwykłymi miasteczkami, z wydmami Maspalomas.

różnorodność

Plaże

Na każdej z wysp znaleźliśmy niepowtarzalne plaże. Schowane w zatokach, długie, piaszczyste plaże ciągnące się kilometrami, czarne plaże, które z kontaktem z błękitem oceanu tworzyły niesamowitą scenerię. Na każdej z wysp plaże po prostu należy odwiedzić. Są zachwycające.

plaża

Zachody  Słońca

Wschody i zachody Słońca na wyspach zapadną nam w pamięci na długi czas. Zachody Słońca wspominam szczególnie na Gran Canarii. Tak się złożyło, że nasz pokój usytuowany był w idealnym miejscu, nie za wysoko nie za nisko, w sam raz, a to, co było minusem w dzień, wieczorami przekształcało się w atut naszego położenia. Co wieczór o ustalonej porze musiałam być na tarasie i obserwować to, co działo się podczas wieczornego spektaklu. Zachody Słońca były niesamowite. W oddali Teneryfa, szum oceanu, gdzieś w oddali łódka, cisza i ten widok… mmmm….

zachody słonca

Drogi

Jedziemy autostradą, jest fajnie, miło, przyjemnie, mknie się szybciutko do celu, lecz wjeżdżając w tereny górskie, często czeka nas wyprawa powodująca szybszy oddech, użycie klaksonu to podstawa, by przetrwać, wynurzając się zza kolejnego zakrętu. Wąskie górskie drogi, raczej nie są dla osób z lękiem wysokości. Czego się jednak nie zrobi dla pięknych widoków? Kanaryjskie drogi mają jeszcze jedną wspólną cechę – są naprawdę dobrej jakości.

drogi

Aktywność na wyspach

Prawdopodobnie nie ma sportu wodnego, którego nie można by było uprawiać na Wyspach Kanaryjskich. Na Fuerteventurze są organizowane zawody w windsurfingu i kiteboardingu. Gran Canaria to także miejsce idealne dla ludzi kochających sporty wodne, dla chcących przeżyć niezapomniane chwile w przestworzach, możemy wykupić lot nad wydmami Maspalomas, dla fanów wędrówek pieszych, szlaki górskie, dla wspinających się, monolity głównych szczytów wysp. Lanzarote to także raj dla surfingu, windsurfingu i kitesurfingu. Wyspy Kanaryjskie są także idealnym miejscem dla osób, które uwielbiają wędkować. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

aktywnosc

Tradycyjne potrawy

Z jakich potraw znane są najbardziej Wyspy Szczęśliwe? Każdy, kto był, lub interesował się tematem kulinarnym wysp, wie, że tradycyjną i popularną potrawą są papas arrugadas, czyli ziemniaki w mundurkach. Ich sekretem jest przygotowanie. Gotuje się specjalną odmianę ziemniaka w bardzo mocno słonej wodzie, tak by skórka z ziemniaków była lekko pofałdowana. Tak przygotowane ziemniaki podaje się z sosami. Do wyboru mamy sos zielony zwany: mojo verde, który swój kolor zawdzięcza głównie kolendrze, a drugi, czerwony, pikantny sos mojo rojo (mój faworyt).

Wyspy Kanaryjskie słyną także z: tapas – czyli przeróżnych przekąsek, jamon serrano, czyli tutejszej szynki, serów kozich, zup, gofio – tradycyjnej potrawy rodowitych mieszkańców Kanarów, czy z kawy: leche y leche, czyli słodkiego espresso ze zwykłym mlekiem oraz z dodatkiem mleka skondensowanego. Sama słodycz.

 

potrawy

7 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Piękne zdjęcia 🙂 Wyspy Kanaryjskie to kolejny punkt na mojej mapie planowanych podróży:)

    Sama uwielbiam podróże, w tym roku odwiedziłam nie tak odegła Portugalię, gdzie również było pięknie:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *