Llandudno. Wycieczka na szczyt Great Orme.

O poranku na promenadzie w Llandudno  panuje spokój, co jakiś czas mijają nas biegacze, właściciele psów i osoby spragnione kontaktu z morzem, widoczkami i słońcem. Kojący szum morza wycisza, a jego idealnie gładka błękitna tafla podkreśla sylwetkę dwóch wzgórz znajdujących się po przeciwnych stronach długiej promenady w Llandudno.

Widok na Little Orme.

Great Orme i Little Orme są znakami rozpoznawczymi Llandudno. Little Orme jest wspaniałym miejscem, by przemierzając szlak pieszo doświadczyć dzikości walijskiego wybrzeża i nostalgicznych widoków. Najpopularniejszym miejscem na Little Orme jest Angel Bay, zatoka z czarnym piaskiem i falami rozbijającymi się o strome, wapienne brzegi Little Orme. Little Orme to wzgórze dla lubiących samotne, piesze wędrówki. Nie rozwinęła się na nim baza turystyczna, w przeciwieństwie do Great Orme.

Dla nas bezchmurne niebo jest wskazówką, by od razu udać się na Great Orme. 207-metrowe wzgórze wynurzające się z morza, z którego roztacza się wspaniała panorama na okolicę, jest popularnym celem wycieczek, ze względu na wszelkie udogodnienia stworzone po to, by dotrzeć na jego szczyt.

Ta mała, drewniana budka to Camera Obscura.

Grand Hotel, zawieszony na zboczu wzgórza jest naszym pierwszym punktem orientacyjnym, tuż przy nim rozpoczyna się ścieżka dla pieszych pnąca się ku ogrodom Happy Valley. Umieszczona na końcu ścieżki Camera Obscura pozwala podziwiać pocztówkowe widoki roztaczające się na Llandudno, zatokę po drugiej stronie miasta i na pojawiające się w oddali góry Snowdonii.

Kawałek dalej za małą drewnianą budką, w której mieści się Camera Obscura, znajduje się stacja najdłuższej kolejki linowej w Wielkiej Brytanii. Z racji wczesnej pory jesteśmy pierwszymi odważnymi turystkami chętnymi do podróży zabytkowymi, kolorowymi wagonikami.

Dla równowagi siadamy po przeciwnych stronach wagonika. Pan z obsługi zamyka za nami drzwiczki, czeka kilka sekund, by zachować odpowiednią odległość od poprzedniego wagonika i w najmniej spodziewanej chwili popycha nasz wagonik ku Great Orme.

Ujście rzeki Conwy podczas odpływu.

Jesteśmy w górze, podziwiamy zapierające dech w piersiach widoki na Zatokę Llandudno, Little Orme, ujście rzeki Conwy i Morze Irlandzkie. A to wszystko przy akompaniamencie delikatnego wiatru, który buja naszym wagonikiem, dodatkową atrakcją dla osób z lękiem wysokości jest to, że w wagonikach nie ma okien. Spokojna podróż czerwonymi, żółtymi, pomarańczowymi i jasnoniebieskimi wagonikami po stalowej linie o długości jednego kilometra zajmuje około 10 minut.

Kolejka działa od kwietnia do października, jej kursowanie jest uzależnione od pogody. Informacje o cenach i godzinach otwarcia pod linkiem: Llandudno Cable Car.

Na Great Orme kursują zabytkowe tramwaje z centrum Llandudno, The Great Orme Tramway. Budowa linii rozpoczęła się w 1901 roku. Pierwszą część trasy otwarto dla pasażerów 31 lipca 1902 roku, druga część trasy została oddana do użytku rok później. Podróż tramwajem dzieli się na dwa etapy. Wsiadając na stacji w Llandudno, wagonik dociera do stacji znajdującej się w połowie drogi (Halfway Station), tam trzeba się przesiąść do następnego wagonika, który zabierze nas na szczyt Great Orme.

Kolejnym sposobem na dostanie się na szczyt Great Orme jest wjazd samochodem. Opłata za przejazd jednokierunkową Marine Drive wokół cypla Great Orme wynosi dla minibusa £5.50, dla samochodu osobowego £3.00, dla motocykli £1.50, a sezonowe pozwolenie na nieograniczoną liczbę wjazdów wynosi £20.00. Podane ceny są z 2018 roku.

Po Marine Drive mogą poruszać się tylko samochody o wadze do 9 ton. By dostać się na szczyt Great Orme, należy podążać drogą St. Tudnos Road wzdłuż Marine Drive. Płacąc za przejazd Marine Drive, parking na szczycie jest darmowy. Przejażdżka Marine Drive pozwala cieszyć się spektakularnymi widokami, jest wiele zatoczek stworzonych po to, by zaparkować i cieszyć się widokami. Marine Drive można pokonać też pieszo, bez żadnych opłat.

Na szczycie Summit Complex  jest górną stacją kolejki linowej Great Orme. W przeszłości mieściła się w budynku stacja semaforowa, z której przesyłano wiadomości między Holyhead i Liverpoolem, w niecałą minutę. Z biegiem czasu zastosowano nowsze metody komunikacji, a stację przeniesiono do latarni morskiej. Stacja zakończyła działalność w 1861 roku. W XIX wieku w Llandudno zaczęła rozwijać się turystyka, wielu odwiedzających miasto zaglądało do starej stacji semaforowej, by podziwiać panoramę. Stacja została przebudowana w mały hotel, znajdujący się tuż przy polu golfowym. Podczas II wojny światowej RAF zbudował na Great Orme stację radiolokacyjną. W 1961 roku kompleks został przejęty przez Radę Miejską Llandudno. Obecnie w kompleksie mieści się kawiarnia, sklep z pamiątkami, stacja kolejki linowej i plac zabaw.

Po wyjściu z Summit Complex słychać owieczki, które pasą się na całym cyplu Great Orme. Zieleń, błękit wody i małe białe punkty, będące owcami towarzyszą nam przez cały pobyt na szczycie Great Orme. W oddali widać farmę, która powstała w miejscu, gdzie kiedyś było pole golfowe. Obecnie na szczycie Great Orme powstał Great Orme Country Park, czyli rezerwat chroniący unikatową faunę i florę Great Orme. Dwa lata temu organizowany był konkurs na najlepszego farmera, który przywróci gospodarstwu dawny blask, przeczytajcie więcej na: Great Orme w Walii.

Tuż obok parkingu znajduje się półkolista ściana kamieniołomu The Bishop’s Quarry. Znaleziono w niej wiele starożytnych skamieniałości. Nie pobiera się opłaty za wstęp, ale też nie można chodzić po blokach skalnych ani w żaden sposób ich niszczyć.

Niedaleko stacji Halfway Station, znajduje się The Great Orme Bronze Age Mines, czyli kopalnie miedzi, które odkryto w 1987 roku. Do zwiedzania udostępniono szereg podziemnych tuneli, ścieżki wokół wykopów na powierzchni, kopalnię odkrywkową, i głęboki, wiktoriański szyb kopalni.

Saint Tudno’Church i przyległy cmentarz znajdują się na zboczu wzgórza, tuż przy drodze Marine Drive. Cmentarz nadal jest w użytku, a w każdą niedzielę rano odbywa się msza. W pobliżu Saint Tudno’Church znajdują się tajemnicze, duże, starożytne kamienie, a także niewyjaśniona, wyłożona kamieniami aleja zwana Hwylfa’r Ceirw, prowadząca w kierunku Cilfin Ceirw.

Na szczycie Great Orme znajduje się też stok narciarski, jeden z najdłuższych torów saneczkowych w Wielkiej Brytanii. Na cyplu znajdziecie również wspomnianą wcześniej latarnię morską, zbudowaną w 1862 roku, będącą w użyciu do 1985 roku. Obecnie latarnia przylega do pensjonatu typu B&B. Na zboczu Great Orme polecam odpoczynek w cieniu drzew w pięknym ogrodzie Happy Valley z niezapomnianymi widokami na Morze Irlandzkie.

Wybierając się na Great Orme, byłam przekonana, że godzina na podziwianie widoków będzie wystarczająca, och jakże się myliłam. Można zostać tam nawet cały dzień i się nie nudzić. Na pewno nie skreślajcie tego miejsca z listy miejsc, które warto odwiedzić, będąc w Llandudno. Oferuje nie tylko fenomenalne widoki, ale i wiele wspaniałych atrakcji.

Inne wpisy z okolic Llandudno: 

28 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Cudna kraina! Fajne w UK jest też to, że jest tyle możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu- wiele szlaków, atrakcji, ścieżek do punktów widokowych. W Walii mnie jeszcze nie było, choć oczarowały mnie zdjęcia że Snowdonii 😉 mam nadzieję, że kiedyś się tam pojawię!

    1. Ja sie zakochalam w Walii i snowdonii dokladnie w samym sercu to byl moja pierwsza przygoda..kocham to miejsce polecam barmount cudowne widoki .Llandudno conwy.wczoraj wrocilismy .i juz planuje nowa przygode..pozdrawiam .

  2. Czy tam naprawdę jest tak spokojnie jak na Twoich zdjęciach, czy to tylko takie złudzenie? Ma wrażenie, że to ostoja ciszy i relaksu, a przecież, jak piszesz znajdują się tam wszelkie potrzebne turystom infranstruktury… Ciekawe, jak udało się połączyć obydwa te aspekty?

    1. Udało się zachować spokój miejsca. Great Orme jest spore/rozległe więc nie trudno o miejsce w którym można się zrelaksować i odpocząć od tłumu. Nie brakuje też szlaków, którymi można samotnie podążać.

  3. Piękne widoki. Choć poznałam nieco przyrody w UK, to ciągle trudno mi się do niej przekonać. Chyba najbardziej cenię pod tym względem Szkocję.

  4. Te piękne krajobrazy pchnęły mnie do przeszukania Internetu w poszukiwaniu informacji o hostorii tego miejsca 🙂 Chętnie zobaczyłabym na własne oczy kurort w porze posezonowej! Może kiedyś się uda 🙂

    1. Na pewno jest mniej ludzi, choć akurat to była Majówka kiedy byłyśmy ale nie narzekałyśmy na szczególne tłumy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *