Lanzarote

Wypoczywając na Fuerteventurze, postanowiliśmy wybrać się na sąsiednią wyspę – Lanzarote. Idealna wycieczka na jeden dzień. Przeciwieństwo jasnej i piaszczystej Fuerteventury, z kilkoma koniecznymi do zobaczenia atrakcjami.

César Manrique i jego wpływ na krajobraz wyspy

César Manrique (1919 – 1992) urodzony na Lanzarote artysta, zaangażowany w tworzenie wizerunku Lanzarote. Jako cel postawił sobie stworzenie spójności między przyrodą a twórczością człowieka na wyspie. Przejeżdżając przez wyspę, na pewno zauważymy, że wszystkie budynki są białe z zielonymi lub niebieskimi okiennicami i maksymalnie dwupiętrowe, to właśnie jeden z pomysłów Césara Manrique by wyspa wyglądała spójnie. Na rondach, warto zwrócić uwagę na konstrukcje, które mijamy, bowiem niektóre z nich są dziełem artysty. Ciekawostką jest, iż wszystkie części takiej konstrukcji, kiedy wieje zaczynają się poruszać. Artysta zafascynowany był ruchem, stąd zapewne ruchome elementy tych niecodziennych rzeźb. Jego dziełem jest także dziś bardzo popularna Jameos del Aqua czy restauracja El Diablo w Parku Narodowym Timanfaya. Artysta zginął w wypadku samochodowym w 1992 roku, obecnie na wyspie znajduje się Fundacja Césara Manrique. Podaję stronę fundacji, na której możemy przeczytać o życiu artysty, o fascynacji wyspą, a także znaleźć ciekawe informacje: Fundacja Césara Manrique

Park Narodowy Timanfaya

W 1974 roku na Lanzarote powstał niezwykły Park Narodowy. Stożki wulkaniczne, kratery, zastygła lawa to krajobraz Parku Narodowego Timanfaya. Będąc w tym miejscu, możemy być świadkami różnych pokazów geotermicznych udowadniających, że wulkany nadal nie śpią, a w restauracji El Diablo możemy zjeść posiłek, który jest przyrządzany na nietypowym grillu wykorzystującym ciepło pochodzące z wnętrza wulkanu. Zwiedzanie Parku zajmuje maksymalnie godzinę, objazd po Timanfaya możliwy jest autokarem, który podąża trasą Ruta de los Volcanes. Przy najciekawszych atrakcjach autokar zatrzymuje się, aby można było zrobić zdjęcie lub obejrzeć dany obiekt nie wychodząc z pojazdu. Droga po Parku jest kręta, wąska i jazda nią zapewnia niezapomniane wrażenia.

lanzarote-park

Jameos del Aqua

Warto zobaczyć Jameos del Aqua ze względu na ogrom pracy, jaką włożył w ten projekt Cesar Manrique. Był to pierwszy projekt wykonany przez artystę na wyspie w 1968 roku. Każdy chce zobaczyć to miejsce, więc nie będzie to raczej cichy i spokojny przystanek w podróży. W środku jaskini znajduje się zbiornik wodny wypełniony morską wodą, w której żyją miniaturowe kraby albinosy, znajduje się tu także basen, tarasy widokowe, muzeum wulkaniczne z pokazami multimedialnymi, audytorium w grocie mieszczące sześćset osób, jak również restauracja. Zdjęcie poniżej wykonane z parkingu przed Jameos del Aqua, kierunek przeciwny niż zwiedzany.

lanzarote-jamos-del-aqua

El Golfo

W El Golfo znajduje się jezioro Charco de los Clicos o nietypowym zielonym kolorze. To algi powodują, że woda ma nietypowy kolor. W pobliżu nietypowego jeziorka można znaleźć prawdziwe, małe, zielone skarby – oliwiny. To z nich na wyspie wyrabiana jest biżuteria.

lanzarote-jezioro

Los Hervideros

W Los Hervideros spływająca lawa, stykając się z oceanem zastygła, tworząc klifowe wybrzeże. Formacje, jakie się wytworzyły, spowodowały powstanie niesamowitych jaskiń, w których możemy podziwiać krystalicznie czystą wodę oceanu. Szereg ścieżek, punkty widokowe zachęcają do dłuższego pobytu w tym miejscu. Los Hervideros jest moim ulubionym miejscem na wyspie.

lanzarote-los

La Geria

Rośliny otoczone kamiennym murkiem, który ochrania je od wiatru, posadzone w małym wgłębieniu, by deszcz spływał do winorośli, tworzą niesamowity widok na tle rudo – czarnych wzniesień. Dolina La Geria znana wśród turystów ze względu na wytwarzane tu wino jest bardzo chętnie odwiedzanym zakątkiem na wyspie. Będąc w takiej winnicy, możemy spróbować wytwarzanego z owoców tych niepozornych roślinek wina. Oprócz nietypowych widoków towarzyszących nam podczas podróży, po tym rejonie, warto wstąpić także do Muzeum Wina znajdującego się na wyspie. Możemy w nim zapoznać się z procesem wytwarzania tego popularnego trunku.

lanzarote-winnica

la-geria
Widok na La Geria – dolinę winnic na Lanzarote.

 

25 komentarze(y) Dodaj komentarz
 1. Pomału realizuje jeden z moich życiowych projektów i zwiedzam wszystkie wyspy archipelagu Kanarow , odwiedziłam juz Gran Canarie i byłam zachwycona a we wrześniu wybieram sie na Tenaryfe, Twój wybór rownież siedzi mi w głowie bo nęci mnie ten wulkaniczny klimat i krajobrazy zupełnie inne niż na codzień

  1. Lanzarote to ciekawa wyspa, ogólnie Kanary są świetnym kieunkiem bo każda z wysp jest inna. Na Teneryfie nie byłam, chętnie zajrzę do Ciebie by przeczytać Twoją opinię 🙂

  1. Zależy kto, co lubi dla mnie Gran Canaria jest wyspą opanowaną przez masową trurystykę,choć jesli ucieknie się wgląb wyspy można ją poznać zupełnie z innej strony, a na Lanzarote czuć jeszcze klimat wysp kanaryjskich, nie jest jeszcze aż tak zrobiona pod turystę.

 2. Jak się myli o wyspach to pierwsze do głowy przychodzi zielony obraz dzikiej puszczy z palmami a tu taka pustynia 😉 też piękna oczywicie. Fajne miejsce i ładne zdjecia 😉

 3. Hejka
  Z żonka bylismy tam, fajne miejsca do zwiedzania 🙂
  Podobno ta wyspa była miejscem nagrywania lądowania człowieka na Księżycu 🙂

  1. A na poważnie to kręcili tam sceny rozgrywające się na Księżycu w odcinku Doctora Who „Kill the Moon” 7 odcinek 8 serii (w 2014) . Zreszta nie po raz pierwszy w tym serialu.

   1. Ooo Doctor Who <3 moja ulubiona część to ta z Rose i chyba dziewiątym Doktorem - ta część przypadła mi najbardziej do gustu 🙂 po prostu uwielbiam - a obecne części są trochę przekombinowane - ciekawe co będzie w najnowszej wersji - ale to dopiero przekonamy się w przyszłym roku 🙂 PS nie miałam pojęcia o tym że Kill the Moon było tam kręcone 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *