Lanzarote. Atrakcje, które warto zobaczyć.

Wypoczywając na Fuerteventurze, postanowiliśmy wybrać się na sąsiednią wyspę, Lanzarote. Była to idealna wycieczka na jeden dzień. Lanzarote to przeciwieństwo jasnej i piaszczystej Fuerteventury, z kilkoma koniecznymi do zobaczenia atrakcjami.

César Manrique i jego wpływ na krajobraz wyspy.

César Manrique (1919 – 1992) urodzony na Lanzarote artysta, zaangażowany w tworzenie wizerunku Lanzarote. Jako cel postawił sobie stworzenie spójności między przyrodą a twórczością człowieka na wyspie. Przejeżdżając przez wyspę, na pewno zauważymy, że wszystkie budynki są białe z zielonymi lub niebieskimi okiennicami i maksymalnie dwupiętrowe, to właśnie jeden z pomysłów Césara Manrique by wyspa wyglądała spójnie.

Na rondach, warto zwrócić uwagę na konstrukcje, które mijamy. Niektóre z nich są dziełem artysty. Wszystkie części  konstrukcji stworzonej przez Césara Manrique zaczynają się ruszać kiedy zaczyna wiać. Artysta zafascynowany był ruchem, stąd zapewne ruchome elementy tych niecodziennych rzeźb.

Dziełem Césara Manrique jest Jameos del Agua i restauracja El Diablo w Timanfaya National Park.

Artysta zginął w wypadku samochodowym w 1992 roku, obecnie na wyspie znajduje się Fundacja Césara Manrique. Podaję stronę fundacji, na której możemy przeczytać o życiu artysty, o fascynacji wyspą, a także znaleźć inne ciekawe informacje: Fundacja Césara Manrique.

Timanfaya National Park.

W 1974 roku na Lanzarote powstał niezwykły Park Narodowy. Stożki wulkaniczne, kratery, zastygła lawa to krajobraz Parku Narodowego Timanfaya. Będąc w tym miejscu, możemy być świadkami różnych pokazów geotermicznych udowadniających, że wulkany nadal nie śpią. W restauracji El Diablo możemy zjeść posiłek, który jest przyrządzany na nietypowym grillu wykorzystującym ciepło pochodzące z wnętrza wulkanu.

Zwiedzanie Parku zajmuje maksymalnie godzinę, objazd po Timanfaya możliwy jest autokarem, który podąża trasą Ruta de los Volcanes. Przy najciekawszych atrakcjach autokar zatrzymuje się. Można wtedy zrobić zdjęcie nie wychodząc z pojazdu. Droga po Parku jest kręta, wąska i jazda nią zapewnia niezapomniane wrażenia.

Jameos del Agua.

Warto zobaczyć Jameos del Agua ze względu na ogrom pracy, jaką włożył w ten projekt Cesar Manrique. Był to pierwszy projekt wykonany przez artystę na wyspie w 1968 roku.

W środku jaskini znajduje się zbiornik wodny wypełniony morską wodą, w której żyją miniaturowe kraby albinosy. Na terenie jaskini znajduje się basen, tarasy widokowe, muzeum wulkaniczne z pokazami multimedialnymi, audytorium w grocie mieszczące sześćset osób i  restauracja. Godziny otwarcia, ceny biletów: Jameos del Agua.

El Golfo.

W El Golfo znajduje się jezioro Charco de los Clicos o nietypowym zielonym kolorze. To algi powodują, że woda ma nietypowy kolor. W pobliżu nietypowego jeziorka można znaleźć prawdziwe, małe, zielone skarby, oliwiny. To z nich na wyspie wyrabiana jest biżuteria.

Los Hervideros.

W Los Hervideros spływająca lawa, stykając się z oceanem zastygła, tworząc klifowe wybrzeże. Formacje, jakie się wytworzyły, spowodowały powstanie niesamowitych jaskiń, w których możemy podziwiać krystalicznie czystą wodę oceanu. Szereg ścieżek, punkty widokowe zachęcają do dłuższego pobytu w tym miejscu. Los Hervideros jest moim ulubionym miejscem na wyspie.

La Geria.

Rośliny otoczone kamiennym murkiem, który ochrania je od wiatru, posadzone w małym wgłębieniu, by deszcz spływał do winorośli, tworzą niesamowity widok na tle rudo – czarnych wzniesień. Dolina La Geria znana wśród turystów ze względu na wytwarzane tu wino jest bardzo chętnie odwiedzanym zakątkiem na wyspie. Będąc w winnicy, możemy spróbować wytwarzanego z owoców tych niepozornych roślinek wina. Strona do jednej z winnic: La Geria.

***

Inne wpisy o Wyspach Kanaryjskich:

25 komentarze(y) Dodaj komentarz
 1. Pomału realizuje jeden z moich życiowych projektów i zwiedzam wszystkie wyspy archipelagu Kanarow , odwiedziłam juz Gran Canarie i byłam zachwycona a we wrześniu wybieram sie na Tenaryfe, Twój wybór rownież siedzi mi w głowie bo nęci mnie ten wulkaniczny klimat i krajobrazy zupełnie inne niż na codzień

  1. Lanzarote to ciekawa wyspa, ogólnie Kanary są świetnym kieunkiem bo każda z wysp jest inna. Na Teneryfie nie byłam, chętnie zajrzę do Ciebie by przeczytać Twoją opinię 🙂

 2. Z Wysp Kanaryjskich najchętniej wybrałabym się na Teneryfę lub Gran Canarię. Na Lanzarote wg. mnie nic szczególnego nie ma.

  1. Zależy kto, co lubi dla mnie Gran Canaria jest wyspą opanowaną przez masową trurystykę,choć jesli ucieknie się wgląb wyspy można ją poznać zupełnie z innej strony, a na Lanzarote czuć jeszcze klimat wysp kanaryjskich, nie jest jeszcze aż tak zrobiona pod turystę.

 3. Jak się myli o wyspach to pierwsze do głowy przychodzi zielony obraz dzikiej puszczy z palmami a tu taka pustynia 😉 też piękna oczywicie. Fajne miejsce i ładne zdjecia 😉

 4. Hejka
  Z żonka bylismy tam, fajne miejsca do zwiedzania 🙂
  Podobno ta wyspa była miejscem nagrywania lądowania człowieka na Księżycu 🙂

  1. A na poważnie to kręcili tam sceny rozgrywające się na Księżycu w odcinku Doctora Who “Kill the Moon” 7 odcinek 8 serii (w 2014) . Zreszta nie po raz pierwszy w tym serialu.

   1. Ooo Doctor Who <3 moja ulubiona część to ta z Rose i chyba dziewiątym Doktorem - ta część przypadła mi najbardziej do gustu 🙂 po prostu uwielbiam - a obecne części są trochę przekombinowane - ciekawe co będzie w najnowszej wersji - ale to dopiero przekonamy się w przyszłym roku 🙂 PS nie miałam pojęcia o tym że Kill the Moon było tam kręcone 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.