Książki o Islandii.

Książki o Islandii, to wpis, który powstał po powrocie z Islandii, chcąc przedłużyć pobyt na tej niezwykłej wyspie, sięgnęłam po aktualnie dostępną ofertę książek dotyczących Islandii. Zafascynowana szczególnie różnymi opowieściami usłyszanymi gdzieś w drodze chciałam odkryć tajemniczy świat elfów, trolli, ale i niezwykłych miejsc. Przygodę z literaturą zaczęłam od mitologii, a skończyłam na książkach napisanych przez naszych rodaków. Na szczęście większość książek okazała się na tyle wciągająca, że chętnie w przyszłości do nich wrócę, natomiast do kilku pozycji raczej już nie zajrzę. By nie narzucać wam mojego zdania, postaram się opisać książki obiektywnie, choć przy kilku trudno było ukryć pozytywne emocje. Zapraszam na książki o Islandii.

Mitologia nordycka” Gaiman Neil.

Momentami zabawna, ale jak to w krainie bogów bywa, smutne momenty też się zdarzały. Książka napisana niezwykle ciekawie, mity są wyselekcjonowane i autor opisuje je w wyjątkowo barwny sposób. „Mitologię nordycką” przeczytałam bardzo szybko, bo książka niewątpliwie wciąga, może to ma związek z jej lekkim sfabularyzowaniem, co widać np. w zakończeniu.

„Mity skandynawskie” Roger Lancelyn Green.

Autor w książce “Mity skandynawskie” przedstawił nieco spokojniejszą i uporządkowaną chronologicznie wersję losów świata. Mity w tej wersji nie przedstawiają się już tak radośnie, jak w „Mitologii nordyckiej”, autor rzetelnie przedstawił dzieje bogów, posiłkując się fragmentami obu „Edd”, dostępnymi sagami, balladami czy ludowymi opowieściami. Dzięki tej książce można zrozumieć postępowanie podstępnego Lokiego, poznać okrutny świat bogów, jak i moment końca świata.

„Edda starsza, poetycka i młodsza, prozaiczna”.

Wybitne dzieła literatury średniowiecznej, które są oparciem dla współczesnych przekazów mitologii krajów północy. „Edda Starsza” napisana jest w formie pieśni i dzieli się ją na część mityczną i heroiczną, a „Edda Młodsza” napisana jest prozą. Przed przeczytaniem obu Edd polecam przeczytać nieco bardziej współcześnie napisaną mitologię, by móc odkrywać prawdziwe piękno słów, jakie niesie „Edda starsza, poetycka i młodsza, prozaiczna”. Zdecydowanie książka dla zafascynowanych tematem mitologii, którzy pragną odkryć nieznane fakty z życia bogów i pewne nieścisłości mitycznego świata.

„Sagi islandzkie. Zarys dziejów literatury staronordyckiej” Jakub Morawiec, Łukasz Neubauer. 

Wyróżniamy sagi rodowe, królewskie, współczesne, biskupie, rycerskie, legendarne i opisujące żywoty świętych. Trudny wybór, szczególnie na początku przygody z sagami. I tu z pomocą przychodzi wyżej wymieniona pozycja, która pomoże w podjęciu decyzji, którą z sag na początek wybrać. Książka ta, to swego rodzaju przewodnik po świecie islandzkich sag. Dzięki współpracy z innymi specjalistami z Polski autorzy analizują poszczególne typy sag pod różnymi kątami, ale też streszczają wybrane sagi, dzięki czemu łatwiej odnaleźć się w specyficznym świecie sag.

„A Traveller‘s Guide to Icelandic Folk Tales” Jon R. Hjalmarsson.

Chcąc poznać Islandię, nie tylko doświadczając jej piękna poprzez krajobrazy i przyrodę, warto sięgnąć po książkę „A Traveller‘s Guide to Icelandic Folk Tales”, która pozwoli poznać historię, kulturę i duszę Islandii. Książka podzielona jest na rozdziały dotyczące różnych części Islandii, pod każdą z części znajdziemy opowieści ludowe, historie o elfach, trollach, duchach, czarodziejach czy zwykłych ludziach zamieszkujących dany teren, dzięki książce zapoznamy się z miejscami pełnymi magii. Książka jest doskonałym uzupełnieniem podróży po tym niezwykłym kraju.

„Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii” Berenika Lenard, Piotr Mikołajczak.

Książka, którą zdecydowanie warto przeczytać, zanim wybierzemy się w podróż po Islandii. Autorzy poszukują opuszczonych miejsc na wyspie, ukazują czytelnikowi nieznane oblicze Islandii. Dzięki nim poznajemy historie miejsc, na które w podróży raczej nie zwrócilibyśmy uwagi, wywiady z osobami zamieszkującymi wyspę pozwalają dostrzec to, czego będąc turystami przebywającymi na wyspie tylko przez chwilę, nie udałoby się zobaczyć – prawdziwe, trudne życie na Islandii. „Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii” to najlepszy obecnie reportaż na temat Islandii, a język, którym napisana została książka, sprawia, że przeczytawszy książkę do końca, czuje się niedosyt.

„Rekin i baran. Życie w cieniu islandzkich wulkanów” Marta Biernat, Adam Biernat.

Książka zawiera wiele ciekawych historii, opowieści, zwyczajów, panujących na Islandii. Autorzy zabierają czytelnika w tajemniczy islandzki świat i rozbudzają wyobraźnię przytaczanymi dawanymi wierzeniami, ale też zwyczajami obecnie żyjących Islandczyków. W książce znajduje się wiele ciekawostek na teamt Islandii.

„Lawa, owce i lodowce. Zadziwiająca Islandia” Agnieszka Rezler. 

W książce opisane są przygody rodziny, która pierwszy raz w życiu wybiera się na wakacje bez biura podróży i to w dodatku pierwszy raz na północ. W książce poznajemy ich perypetie i rozterki przed wyjazdem na Islandię, opis zaplanowanej wcześniej trasy dzień po dniu, ale także ich wrażenia z wizyty na Islandii.

„Moja Islandia” Magdalena Anna Węcławiak.

Króciutka książeczka będąca osobistym spojrzeniem na wyspę, na której przyszło żyć autorce. Kwestią, którą porusza autorka co jakiś czas, jest macierzyństwo, kupno mieszkania i jak postrzegają Islandczycy dojazdy do pracy z odległej dzielnicy.

„Zostawić Islandię” Hubert Klimko-Dobrzaniecki.

Autor na Islandii mieszkał około 10 lat i postanowił wydać 128 stronicową książkę, która jest wspomnieniem lat spędzonych na wyspie. W książce mamy do czynienia z obserwacjami na temat wyspiarskiego życia, realiów panujących na wyspie, przyrody, ale też zmian zachodzących w mieście jak choćby wyburzenie kina.

„Islandia. Przewodnik nieturystyczny” praca zbiorowa.

Książka to zbiór różnych artykułów na temat współczesnej Islandii, tematami poruszanymi w „przewodniku” są kultura, polityka, emigracja. Jest to przewodnik po mentalności, obecnych problemach, z którymi borykają się Islandczycy. Książkę „Islandia. Przewodnik nieturystyczny” można ściągnąć legalnie z Internetu za darmo. Książka dla zafascynowanych Islandią pragnących dotrzeć głębiej do świata odległej wyspy.

***

Mam nadzieję, że wpis “Książki o Islandii” rozwiał wątpliwości, po którą pozycję warto sięgnąć i któraś z książek szczególnie was zainteresowała lub pomogłam w podjęciu decyzji, którą książkę warto przeczytać w pierwszej kolejności. Książki o Islandii warto czytać nawet po powrocie by przypomnieć sobie wspaniały czas spędzony na wyspie 🙂 Polecam też literaturę islandzką, lista: Islandia.

Inne wpisy o Islandii:

24 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Islandia jest cudowna, przed podróżą warto poczytać o tej niezwykłej wyspie. Polecam szczególnie “Szepty Kamieni” i “Rekin i baran” – książki rewelacyjne 🙂

 1. Hej bardzo dobra lista, ciesze się, ze nie ma tu – pozycji pod tytułem “Islandzkie zabawki”, nie mam w zwyczaju pryskać jadem, ale jakis czas temu trafiłam na ta ksiązkę i zostałam porażona. Jezyk, styl pomysł na ksiazke… masakra. Sama bardzo polecam Szepty Kamieni i Rekiny i Barany, co do Eddy – uwazałabym bo to podobnie jak i Kalevala czy inne eposy sredniowieczne wcale nie łatwa opowiastka, a cieżka przeprawa, dla nie wprawionych w historyczne zródła czytelników może byc zbyt cięzka.

  pozdrawiam ciepło

 2. Zauważyłam, że Islandia jest ostatnio bardzo popularna. Dużo znajomych z moich kręgów wyjeżdża tam na dłużej lub krócej i jest absolutnie zachwyconych. Ja na razie pozostanę przy ogladaniu zdjęc i czytaniu książek, ale może za jakiś czas się wybiorę 🙂

 3. Chętnie wybrała bym się na Islandię, ale skoro to na razie nie realne, to będzie miło mi o niej poczytać. Dzięki za listę książek.

 4. Dziękuję za wspaniałą listę! Z tematu wierzeń polecam jeszcze Mitologię Germańską, Demonologię Germańską i Bestiariusz Germański. Dużo, dużo dobrego dla miłośników mitów i wierzeń nordyckich 🙂
  Pozdrawiam

 5. Dzieki za te listę. Przygotowuje właśnie plan wyjazdu i bardzo mi się to przyda. Wszystko podane w jednym miejscu, super pomysł.

 6. Przed wyjazdem do Norwegii sporo czytałem o mitologii nordyckiej. Wkrótce mam zamiar wybrać się na Islandię. “Rekin i baran. Życie w cieniu islandzkich wulkanów” mnie zainteresowała, a „Islandia. Przewodnik nieturystyczny” zaraz zaczynam szukać w necie.

 7. Znajomy mieszka na Islandii już z 15 lat, chyba. Jak oglądam zdjęcia stamtąd to zupełnie jakby oglądać inny świat 🙂 ciągle myślę żeby się tam wybrać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.