Krótka historia Corfe Castle.

Historia Corfe Castle, którą krótko opiszę, rozpoczęła się prawie 1000 lat temu. Corfe Castle należy do jednych z pierwszych zamków wybudowanych z kamienia. Budowę zamku sfinansował Wilhelm Zdobywca, który w latach 1066 – 1087 na terenie Wielkiej Brytanii zlecił budowę 36 kamiennych zamków.

Corfe Castle wyróżniało położenie, ponieważ niewiele fortec budowano wtedy na wzniesieniach. Dalsze przebudowy sprawiły, że zamek w 1105 roku miał opinię trudnego do zdobycia.

Do 1572 roku zamek pozostawał w rękach monarchii. W późniejszych latach zmieniał właścicieli, którzy nie zmieniali znacznie jego wyglądu. Rok 1635 był dla przyszłości zamku znaczący. Właścicielem fortecy stał się wtedy sir John Bankes.

7 lat później wybuchła angielska wojna domowa. Bankes przebywając w tym czasie wraz z królem w Oxfordzie, nakazał obronę zamku przed przeciwnikami monarchy. Być może decyzja była spowodowana tym, że na zamku przebywała jego żona lady Mary Bankes, która bardzo aktywnie nakłaniała mieszkańców wioski do obrony przed wrogiem. Dzięki pomocy wysłanej przez króla zamek został uratowany. Niestety nie na długo.

Poprzez układ pułkownika Pitmana z dowódcą parlamentarzystów pułkownikiem Binghamem, udało się przeciwnikom króla jednak zdobyć zamek. Lady Mary Bankes wraz z dziećmi opuściła bezpiecznie fortecę, a posłowie podjęli decyzję o zburzeniu zamku.

Rodzina Bankesów po latach odzyskała swoją własność, jednak zdecydowali, że przekażą Corfe Castle do National Trust. Dzięki tej decyzji możemy zwiedzać ruiny zamku. Należy do zabytków klasy pierwszej.

W 2006 roku ruiny mogły stwarzać zagrożenie dla zwiedzających, National Trust przeprowadził prace konserwatorskie i w 2008 roku ponownie otwarto zamek dla odwiedzających.

Robotnicy budujący warownię stworzyli obóz u podnóża budowli, który z czasem przekształcił się w miejscowość. W 1247 roku osada otrzymała pozwolenie na organizację jarmarków. Cała miejscowość zbudowana jest z lokalnego szarego wapienia PurbeckCorfe składa się z dwóch głównych ulic East Street i West Street, połączonych na północnym krańcu placu. Wokół placu, gdzie jest krzyż upamiętniający Diamentowy Jubileusz królowej Wiktorii z 1897 r., znajdują się sklepy, poczta, kościół i pub.

Więcej informacji o miejscowości i zamku:

Inne wpisy z Dorset:

P. S. Do przeczytania za tydzień 🙂

11 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Wielka Brytania zawsze podobała mi się pod względem historycznym. Bardzo ciekawe miejsce. Kilka lat mieszkałem w UK i miałem okazję trochę pozwiedzać, choć w tym miejscu niestety nie byłem. Fajnie, że można na tym blogu trochę o tym poczytać 🙂

    1. Lubię wszystkie zamkowe ruiny, ta także przypadła mi do gustu. Odrobine poczułam się jakbym była w Polsce na szlaku Orlich Gniazd. Z rejonów, które wspominasz byłam w Nottingham, bardzo przyjemnie tą wizytę wspominam. Sherwood też by mi się podobało 🙂

    1. W Anglii są setki zamków i nawet jeżeli tylko co dziesiąty byłby interesujący to byłoby co zwiedzać przez długi czas 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.