Koloseum. Krótka historia zabytku.

Obecnie Koloseum to jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków w Rzymie. Jego obwód to 527 metrów, obecna wysokość to 48,5 m. Trybuny mogły pomieścić 50 tysięcy widzów, a arena, na której toczyły się walki, miała 3357 m². Zabytek budowano przez 10 lat. Kiedy otwarto amfiteatr Flawiuszów dla publiczności, pokazy siły gladiatorów odbywały się przez kolejnych sto dni. Zdobienia i liczne dodatki nie przetrwały do obecnych czasów. Po trzęsieniu ziemi w XIII –XIV wieku z Koloseum odpadł marmur, a materiały użyte do budowy zabytku zaczęto wykorzystywać przy budowie innych zabytków Rzymu.

Historia Koloseum.

Za panowania cesarza Wespazjana zaczęto budowę amfiteatru. W miejscu, gdzie miało powstać Koloseum, znajdowało się sztuczne jezioro, stworzone z pomysłu Nerona. Parce nad budowlą trwały dziesięć lat.

Inauguracja amfiteatru Flawiuszów była ogromnym wydarzeniem. Uroczystości związane z otwarciem amfiteatru trwały aż sto dni. Jak na czasy starożytne Koloseum było imponującym arcydziełem, jak podaje Wikipedia:

„Cztery kondygnacje zbudowano jako układ pomieszczeń wydzielonych pomiędzy filarami, ścianami, ze sklepieniami kolebkowymi i krzyżowymi. Umieszczono tam bufety, szatnie, natryski, pomieszczenia dla gladiatorów, klatki dla zwierząt, korytarze. Wokół areny wzniesione było podium. Do Koloseum prowadziło 80 ponumerowanych wejść (zachowały się oznaczenia wejść od nr XXIII do LIV), które zapewniały szybkie (przez ok. 6 minut) opuszczenie widowni przez widzów (jednak taką możliwość mieli tylko widzowie z dolnych i środkowych rzędów). Istniała też możliwość przykrycia całej widowni specjalną osłoną (velarium) w deszczowe lub bardzo słoneczne dni”.

Wnętrze wypełniały złote zdobienia, marmury, ale i mieszanka perfum, która miała zniwelować zapach krwi, kurzu i trudu walczących. Budowla jako amfiteatr pełniła funkcję do roku 523. Po zakończeniu krwawych pokazów spadło znaczenie amfiteatru.

Średniowiecze i renesans to czasy, kiedy ta ogromna budowla stała się kamieniołomem. Trzęsienia ziemi, pożary sprawiły, że konstrukcja Koloseum ucierpiała, ale także zaczęto rozbierać starożytną budowlę, zaczęło służyć jako źródło materiałów do konstrukcji takich budynków jak: Bazyliki św. Piotra, Pałacu Weneckiego czy mostu Sykstusa, ale także Bazyliki św. Jana na Lateranie.

Rok 1744 przyniósł kres wszelkim dewastacjom amfiteatru Flawiuszów. Papież Benedykt XIV zakazał dalszego rozbioru dawnego amfiteatru, poświęcił budowlę, a także utworzył w nim stację drogi krzyżowej. Tradycja drogi krzyżowej w Wielki Piątek odprawianej w Koloseum przetrwała do obecnych czasów. W 2007 roku Koloseum zostało ogłoszone jako jedno z siedmiu nowych cudów świata.

Zwiedzanie Koloseum.

Przed Koloseum mnóstwo turystów, ulicznych sprzedawców, fotografów, dorożek, aktorzy wcielający się w przedstawicieli wspaniałych czasów budowli także się znajdą, chętnie pozują do zdjęcia za opłatą. Kolejka dość długa, jednak porusza się sprawnie, kas jest dużo, wszystkie otwarte. Kupując bilet, możemy skorzystać z oferty, dzięki której zwiedzimy także za 12 euro za osobę: Koloseum, Forum Romanum, Palatyn. Bilety ważne są dwa dni, więc nie trzeba spieszyć się ze zwiedzaniem starożytnych budowli.

Ciekawą opcją jest także możliwość zwiedzania Koloseum z przewodnikiem, takich miejsc jak trzecie piętro czy też podziemia. Ta opcja to dodatkowe 9 euro. Czas trwania wycieczki to półtorej godziny odbywa się ona codziennie, dostępna w trzech językach: angielskim, hiszpańskim, włoskim, w wyznaczonych godzinach.

Ceny biletów, godziny otwarcia znajdziecie pod linkiem: Koloseum.

***

Poznaj Włochy, inne wpisy o kraju: kategoria Włochy.

5 komentarze(y) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.