Koloseum

Prawdopodobnie jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków Rzymu. Czy w środku, czy na zewnątrz, jest tu wielu chętnych do oglądania budowli. Koloseum zrobiło na mnie wrażenie, kiedy weszłam do środka. Dopiero wtedy dotarło do mnie, jak ogromna jest to konstrukcja. Wcześniej, czytając, iż obwód wynosi 527 m, wysokość wynosiła 52 m, a trybuny mogły pomieścić 50 tys. widzów, z kolei arena, na której odbywały się walki, miała 3357m2. Podane liczby nie działały na moją wyobraźnię tak, jak powinny.

Historia Koloseum

Za panowania cesarza Wespazjana zaczęto budowę amfiteatru. W miejscu, gdzie miało powstać Koloseum, znajdowało się sztuczne jezioro, stworzone z pomysłu Nerona. Parce nad budowlą trwały dziesięć lat. Inauguracja Amfiteatru Flawiuszów była ogromnym wydarzeniem. Uroczystości związane z otwarciem amfiteatru trwały aż sto dni. Jak na czasy starożytne Koloseum było imponującym arcydziełem, jak podaje Wikipedia:

„Cztery kondygnacje zbudowano jako układ pomieszczeń wydzielonych pomiędzy filarami, ścianami, ze sklepieniami kolebkowymi i krzyżowymi. Umieszczono tam bufety, szatnie, natryski, pomieszczenia dla gladiatorów, klatki dla zwierząt, korytarze. Wokół areny wzniesione było podium. Do Koloseum prowadziło 80 ponumerowanych wejść (zachowały się oznaczenia wejść od nr XXIII do LIV), które zapewniały szybkie (przez ok. 6 minut) opuszczenie widowni przez widzów (jednak taką możliwość mieli tylko widzowie z dolnych i środkowych rzędów). Istniała też możliwość przykrycia całej widowni specjalną osłoną (velarium) w deszczowe lub bardzo słoneczne dni.”

Wnętrze Koloseum wypełniały złote zdobienia, marmury, ale i mieszanka perfum, która miała zniwelować zapach krwi, kurzu i trudu walczących. Budowla jako amfiteatr pełniła funkcję do roku 523. Po zakończeniu krwawych pokazów spadło znaczenie amfiteatru. Średniowiecze i renesans to czasy kiedy ta ogromna budowla stała się kamieniołomem. Trzęsienia ziemi, pożary sprawiły, że konstrukcja Koloseum ucierpiała, ale także zaczęto rozbierać konstrukcję – zaczęło służyć jako źródło materiałów do konstrukcji takich budynków jak: Bazyliki św. Piotra, Pałacu Weneckiego czy mostu Sykstusa, ale także Bazyliki św. Jana na Lateranie. Rok 1744 przyniósł kres wszelkim dewastacjom – papież Benedykt XIV zakazał dalszego rozbioru dawnego amfiteatru, poświęcił budowlę, a także utworzył w nim stację drogi krzyżowej. Tradycja drogi krzyżowej w Wielki Piątek odprawianej w Koloseum przetrwała do obecnych czasów. W 2007 roku Koloseum zostało ogłoszone jako jedno z siedmiu nowych cudów świata.

Zwiedzanie Koloseum

Przed Koloseum mnóstwo turystów, ulicznych sprzedawców, fotografów, dorożek, przedstawiciele wspaniałych czasów budowli także się znajdą, chętnie pozując do zdjęcia za opłatą. Kolejka dość długa, jednak porusza się sprawnie, kas jest dużo, wszystkie otwarte.

Kupując bilet, możemy skorzystać z oferty, dzięki której zwiedzimy także za 12 euro za osobę: Koloseum, Forum Romanum, Palatyn. Bilety ważne są dwa dni, więc nie trzeba spieszyć się ze zwiedzaniem starożytnych budowli.

Ciekawą opcją jest także możliwość zwiedzania Koloseum z przewodnikiem, takich miejsc jak trzecie piętro czy też podziemia – jeśli się zdecydujecie, zapłacicie dodatkowe 9 euro za taką przyjemność. Czas trwania wycieczki to półtorej godziny odbywa się ona codziennie, dostępna w trzech językach: angielskim, hiszpańskim, włoskim, w wyznaczonych godzinach.

koloseum
Wysiadając z metra mamy taki oto widok na starożytną budowlę.

tablica-koloseum

koloseum-od-wewnatrz
Koloseum z zewnatrz, od środka, i przejścia.

w-koloseum

koloseum-od-srodka

koloseum-scena

widok-z-koloseum

widoki-z-koloseum

luk-koloseum

turysci-koloseum

turystow-w-koloseum

koloseum-widok-na

koloseum-z-bliska

 

5 komentarze(y) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *