Kents Cavern w Torquay. Jaskinia w hrabstwie Devon.

Wśród zapierającej dech przyrody hrabstwo Devon kryje w sobie mnóstwo nieodkrytych, spokojnych, złoto-piaszczystych lagun, dramatycznych klifów, średniowiecznych miasteczek.

Podążając szlakiem poprowadzonym tuż nad linią brzegową malowniczego hrabstwa widać tajemnicze wydrążone w skałach jaskinie, tych widzianych ze szlaku nie można zwiedzać, ale odbijając odrobinę w stronę lądu, trafić można na prawdziwą perełkę.

Zwiedzanie jaskini zaczyna się od pokazu multimedialnego, który ma wprowadzić zwiedzających w epokę, w której żyli tu pierwsi ludzie.

Kents Cavern to najstarsza jaskinia odkryta w Wielkiej Brytanii ze śladami osadnictwa prehistorycznego człowieka. Eksploracji jaskini podejmował się niejeden śmiałek. Dzięki napisom pozostawionym na stalagmitach wiadomo, że w 1571 roku przebywał w jaskini Wiliam Petre a w 1688 roku Robert Hedges.

Formacje skalne tworzą różne kształty, niektóre przypominają wyglądem głowę. Mają nawet swoje nazwy. Ta mała, pomarańczowa kulka to dynia. Zabawa dla dzieci, które muszą policzyć, ile dyń było w jaskini. Na koniec zwiedzania, jeśli dobrze policzą, otrzymają drobne upominki.

Pierwszą udokumentowaną działalność wykopaliskową prowadzono w 1824 roku pod wodzą Thomasa Northmore’a, w tym samym czasie wysłano na poszukiwania kapelana, który miał odszukać ślady wierzeń osadników jaskini. Kapelan pod stalagmitami odkrył narzędzia krzemienne, którymi w 1845 roku zainteresowało się Towarzystwo Historii Naturalnej Torquay.

Stalagmity i stalaktyty.

Od tamtej pory zaczęto badać bardzo dokładnie znaleziska. Oprócz narzędzi znaleziono także skamieniały fragment ludzkiej czaszki sprzed 40 tysięcy lat, grot oszczepu wykonanego z rogu renifera. Odkryto także szerokie korytarze i ciekawe formy naciekowe, które potwierdzały wiekowość jaskini i jej osadników.

Nacieki powodują, że brązowy odcień skał wygląda jak czekolada w płynie. Może nie w tym przypadku, ale ta bardziej wilgotna część jaskini wyglądała całkiem smakowicie 😉

W 1903 roku Kents Cavern sprzedano Francisowi Powe’owi. Nowy właściciel trudniący się stolarstwem początkowo jaskinię wykorzystywał jako warsztat stolarski, w którym powstawały domki plażowe stojące na plażach Torquay. Na pomysł przekształcenia Kents Cavern w atrakcję turystyczną wpadł syn stolarza Leslie Powe. Dzięki niemu w jaskini pojawiły się wygodne, równe ścieżki, oświetlenie czy inne obiekty dla zwiedzających pomagające w bezstresowym zwiedzaniu atrakcji.

Ważniejsze formacje były zabezpieczone szybą.

Rodzina nie odsprzedała jaskini i 23.08.2003 roku rodzina Powe obchodziła 100-lecie posiadania Kents Cavern. W 2004 roku otwarto nowe centrum dla odwiedzających, w którym znajduje się restauracja, sklep z pamiątkami, kącik dla dzieci. Jest też mini wystawa z obiektami, które mają przypominać o wykopaliskach sprzed lat.

A ten, oto maleńki najprawdopodobniej ułamany kawałek stalagmitu można dotykać. Dotykając, należy bardzo intensywnie myśleć o swoim życzeniu, które ma się spełnić za sprawą tego małego, wiekowego fragmentu wspaniałej jaskini.

Jaskinię odwiedza 80 000 turystów rocznie. Kents Cavern dostała także dwie nagrody za najlepszą atrakcję turystyczną w rejonie Torquay. Nawiązanie do Kents Cavern znajdziecie też w literaturze, Agatha Christie wykorzystuje Kents Cavern, pod zmienioną nazwą w książce pt. „Mężczyzna w brązowym garniturze”.

Mimo, że nie lubię zwiedzania z przewodnikiem, w przypadku tej jaskini bardzo mi się podobało, w jaki sposób została przedstawiona historia Kents Cavern. Polecam wycieczkę do najstarszej jaskini Wielkiej Brytanii. Godzina spędzona w podziemiach była fantastycznym przeżyciem.

Strona Kents Cavern z informacjami praktycznymi: Kents Cavern.

P.S. Do przeczytania za tydzień. 🙂

10 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Nie lubię jaskiń.
    Ale byłam w kilku i robią wrażenie.
    Piękna.nawet nie wiedziałam,że tam sa jaskinie.
    W Torquay mieszkaja moi dobrzy znajomi,kiedyś do nich zawitam i zapytam o te jaskinię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.