Jeden dzień w Nottingham.

Jadąc do Nottingham, byłam przekonana, że uda nam się zobaczyć wszystkie atrakcje miasta w jeden dzień. Niestety tak się nie da. Nie w tym przypadku. Nottingham oferuje wiele ciekawych miejsc, trudno dokonać wyboru, które miejsca odwiedzić najpierw, a czyste, zadbane ulice miasta nie pomagają w szybkim zwiedzaniu Nottingham. Chciałoby się spacerować pośród zieleni, ceglanych domków bez końca. Od czegoś jednak trzeba zacząć, dlatego na pierwszy raz w mieście wybrałam atrakcje, z których miasto słynie.

Nottingham, miasto Robin Hooda.

Nottingham kojarzy się głównie z Robin Hoodem, wiele osób przyjeżdża, by odwiedzić miejsca związane z najsłynniejszym w Europie rabusiem. Przy głównej ulicy miasta są ustawione tablice opisujące wybrane przygody Robin Hooda, pod zamkiem ustawiona jest rzeźba Robin Hooda, a w zamkowych komnatach poznamy dzieje postaci i miejsca z nią związane nie tylko w najbliższej okolicy, ale w całej Anglii.

Słynny las Sherwood od Nottingham oddalony jest o 23 mile, a w nim zobaczymy ostańca, który podobno pamięta czasy Robin Hooda. Z Nottingham z Victoria Bus Station do lasu Sherwood kursuje autobus. Całą trasę pokonuje w 1,5 godziny. W lesie Sherwood co roku odbywa się Robin Hood Festival. W 2017 roku odbędzie się on w dniach 31.07 – 06.08.

Nottingham, miasto pełne jaskiń.

Nottingham znane jest z jaskiń, szczególnie wizyta w City of Caves będzie ciekawą lekcją i pozwoli na odkrycie ciekawych nowinek związanych z wykorzystaniem systemu korytarzy pod miastem. Jaskinie obecnie wykorzystywane są nie tylko jako atrakcja turystyczna, w Nottingham wiele osób na terenie swoich posiadłości odkryło własne jaskinie, a niektóre puby wykorzystują je w dalszym ciągu. Na temat jaskiń w Nottingham napisałam osobny wpis, jeśli szukasz pomysłu na zwiedzenie miasta pod kątem jaskiń, zapraszam na wpis: Nottingham. Miasto jaskiń.

Zamek w Nottingham.

Zamek w Nottingham góruje nad miastem, dzięki swemu położeniu jest świetnym punktem widokowym. I choć najpiękniejszy nie jest, warto wybrać się, by zobaczyć i odkryć legendę Robin Hooda, zastanowić się nad sztuką współczesną, odkryć historię miasta czy przejść się po uroczym przy zamkowym ogrodzie (więcej informacji na temat zamku znajdziesz pod linkiem: 5 powodów, dla których warto odwiedzić zamek w Nottingham. ).

Dwa najstarsze puby w Anglii.

Budynek Ye Olde Trip to Jerusalem wybudowany jest w miękkiej skale piaskowca. Jaskinie pubu służą jako piwnice do przechowywania alkoholu. Nazwa pubu nawiązuje do odpoczynku w drodze podczas podróży. Pub ugości chętnie wszystkich spragnionych i głodnych podróżników, taką tradycję ma od 1189 roku.

Z pubem związana jest historia tajemniczego drewnianego modelu statku, który znajduje się w jednym z salonów na piętrze pubu. Ludzie, którzy próbowali oczyścić model, ginęli w tajemniczych okolicznościach, dlatego właściciele nie pozwalali oczyszczać modelu przez wiele lat, pozwalając, by gruba warstwa kurzu pokrywała statek.

W holu na piętrze Ye Olde Trip to Jerusalem znajduje się jeszcze jeden ciekawy rekwizyt, który jest już zbyt słaby by, był w dalszym ciągu wykorzystywany przez panie. Antyczne krzesło, bo o nim mowa miało zwiększać szansę na zajście w ciążę. Obecnie możemy podziwiać je na wystawie.

The Bell Inn to drugi najstarszy pub, jaki można odwiedzić w Nottingham. Pierwotnie znajdował się tu klasztor Braci Karmelitów założony w 1276 roku. Jaskinie wyryte ręcznie przez zakonników można zwiedzać obecnie z przewodnikiem, ale rezerwacje wycieczki do piwnic trzeba zgłaszać z wyprzedzeniem. Bell Inn obecnie znajduje się w zabytkowym budynku z 1437 roku i może pochwalić się nagrodą „Pub roku 2013”.

A to już nowsza wersja szybkiej obsługi w podróży. Ktoś chce kawy z budki telefonicznej? 😉

The Old Market Square.

The Old Market Square jest największym placem w Wielkiej Brytanii, tworzącym centrum miasta. Wszelkiego rodzaju imprezy, targi, koncerty czy wystawy odbywają się na The Old Market Square. Na jego terenie znajduje się fontanna, Nottingham Council House a otaczające ulice pełne są zadbanych budynków, w których mieszczą się sklepy i bary, a obok placu mają przystanki tramwaje. Tuż przy placu znajduje się Centrum Informacji Turystycznej.

Miejsca idelane na odpoczynek w Nottingham.

 • Nottingham Castle Wharf Canalside – Zieleń i poprowadzone nad kanałami mosty kuszą, by wybrać się na spacer tuż nad wodą. Spacer kanałami może być też ciekawym punktem na odkrycie zabytków Nottingham z zupełnie innej strony.
 • Wollaton Hall and Park – najbardziej polecany park Nottingham ze stadem jeleni i przepięknym pałacem. Jako miejsce na relaks i spacer po parku miejsce magiczne. Kręcono w nim sceny do filmu „Batman – Mroczny Rycerz”.
 • Green’s Windmill – park i małe muzeum, w którym można obejrzeć proces wytwarzania mąki. W sklepie można zakupić mąkę. Może być kolejnym punktem widokowym na Nottingham z zamkiem w tle.
W całym mieście znajdą się fantastyczne miejsca na odpoczynek. Nottingham to zadbane i bardzo przyjemne miasto 🙂

 

Ps. Udanych wycieczek po Nottingham 🙂 

28 komentarze(y) Dodaj komentarz
 1. .A ja tylko jechałem szybkim pociągiem z Londynu Paddigton do Luton pociągiem który jechał docelowo do Nottingham

 2. Uwielbiam klimat angielskich miasteczek. Kiedyś mieszkałem w Uk w Milton Keynes i trochę się pozwiedzało. Niestety do Nottingham nie dotarłem…

 3. Mieszkam w Nottingham i jak będziesz planować przyjazd to Cię chętnie oprowadzę po moich miejscach relaksu 😀 Marina w Beeston i inne wody czekają 🙂

  1. Jakby był oczyszczony to ja zapytałabym co się stało z tymi wszytskimi ludźmi co go czyścili (?) 😀

 4. Angielskie klimaty są dla mnie bardzo odległe, z drugiej strony nie aż tak egzotyczne, bo UK i New Zealand łączy Królowa Elżbieta. Niemniej jednak kawał świata między nami!

 5. Baardzo klimatycznie wygląda. Szczególnie podoba mi się zamek. Na pewno obfotografowałabym go z każdej strony, bo tak ładnie się prezentuje. Naprawdę Nottingham robi wrażenie! 😀

 6. ja to do tych pubów bym zajrzała i się napiła zimnego piwa…. bardzo polubiłam się z Wielką Brytanią w tym roku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.