Jak wyemigrować do Wielkiej Brytanii.

Decyzja podjęta. Chcesz zamieszkać w innym państwie. Jesteś gotowy na nowe doświadczenia, czujesz odrobinę niepewności, ale masz świadomość, że jeśli nie teraz to kiedy. Przechodziłam przez różne stadia rozwoju mojej radości związanej z przeprowadzką. Idealizowałam ją, cieszyłam się, ale i czułam strach przed nowym. W Wielkiej Brytanii nikt na nas nie czekał, nie mieliśmy rodziny, przyjaciół mieszkających na wyspie. Byliśmy zdani tylko na siebie i na własne decyzje. Przeczytałam wszystkie dostępne artykuły w Internecie na temat przeprowadzki do Wielkiej Brytanii. Niektóre okazały się radami, które można włożyć między bajki, a inne pomogły w realizacji celu. Obecnie po niecałych dwóch latach po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii mogę napisać, że czuję, że nasze życie się ustabilizowało, pewne rzeczy już nie zaskakują a do pewnych sytuacji, czy rzeczy się przyzwyczaiłam. Jedno jest pewne początki życia w innym państwie to jak przejażdżka na roller coaster.

Drogi przyszły mieszkańcu Wielkiej Brytanii!

Każda w życiu ważna decyzja niech będzie świadomym postanowieniem. Aby Ci się powiodło, a decyzja, którą podjąłeś, nie okazała się najgorszą w Twoim życiu, najlepiej zacząć przygotowania wcześniej. O sukcesie będzie decydowało to, jak się do tego wyjazdu przygotujesz.

Przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii.

Zainwestuj czas w naukę języka angielskiego. Nawet jeśli opanowałeś angielski w bardzo dobrym stopniu, to aby oswoić się z tutejszym akcentem, oglądaj filmy typowo angielskie, lub programy o problemach występujących w Wielkiej Brytanii, gdzie Brytyjczycy opowiadają o swoich przeżyciach, mogą to być np. brytyjskie reality show. Wyspowy akcent na początku może przerazić niejednego językowego znawcę.

Jeśli angielski nie jest twoją mocną stroną, przyłóż się do nauki słówek, oglądaj wszystkie wymienione wyżej produkcje filmowe z tłumaczeniem. Większa ilość opanowanego słownictwa równa się lepsze zrozumienie mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Pieniądze. Wiadomo lepiej mieć więcej niż mniej. Jeśli dopiero przyjeżdżasz i na spokojnie chcesz poszukać pracy, zapas gotówki będzie niezbędny. Swoją drogą podziwiam ludzi, którzy przyjechali z £200 w kieszeni bez znajomości języka, bez miejsca noclegowego i dali sobie świetnie radę. Niestety ja miałabym problem, będąc w takiej sytuacji, więc im więcej masz oszczędności, tym lepiej dla Twojego zdrowia psychicznego.

Pozamykaj wszystkie bieżące sprawy w kraju. Opłać z góry rachunki (jeśli wyjeżdżasz na jakiś czas) lub rozwiąż umowy (jeśli wyjeżdżasz na stałe). Przekalkuluj, co bardziej się opłaca. To gwarantuje Ci spokojną głowę na miejscu i możliwość skupienia się tylko na sprawach związanych z aklimatyzacją w nowym kraju zamieszkania.

Przetłumacz potrzebne dokumenty. CV i referencje z poprzednich miejsc pracy będą pomocne przy szukaniu nowej pracy na brytyjskim rynku pracy. Te dwa dokumenty polecam przetłumaczyć. Kursy, szkolenia, dyplomy ukończenia szkół mogą się przydać, jeśli jesteś specjalistą w danej dziedzinie. Jednak podstawowymi dokumentami, które warto przetłumaczyć CV i referencje z poprzednich miejsc pracy.

Paszport dla zwierzaka. Jeśli masz zamiar wyprowadzić się ze zwierzakiem, zadbaj o to, aby bez stresu przekroczyć granicę. Idź do weterynarza – wyrób paszport, zrób wymagane badania, wybierz najlepszy sposób transportu zwierzaka, tak by przebiegł bez zbędnego stresu. Wyjeżdżając do Wielkiej Brytanii z domowym zwierzakiem, tylko wybrane lotniska są w stanie obsłużyć pasażerów z kotem czy psem, to się tyczy także przejść promowych. Koniecznie sprawdź ich lokalizacje. Te formalności możesz załatwić, będąc w kraju, a futrzanego pupila przywieź wtedy, gdy już znajdziesz dla siebie lokum, zaoszczędzisz zwierzakowi dodatkowy stres związany z licznymi przeprowadzkami.

Ważne decyzje: kiedy jechać i które miasto wybrać.

Najgorszym momentem, kiedy możesz wybrać się na poszukiwania pracy, jest koniec grudnia, styczeń, luty i marzec. My przyjechaliśmy we wrześniu – ten miesiąc jest problematyczny pod względem poszukiwań mieszkania. Agencje nieruchomości przygotowują oferty pod wynajem dla studentów. Dla poszukiwacza lokum może być ciężko znaleźć coś w fajnej dzielnicy blisko uniwersytetu, jednak jest jeszcze mnóstwo innych dzielnic, w których można coś wynająć niekoniecznie w pobliżu uniwersytetu.

Przemyśl, w którym mieście chcesz zamieszkać. Wybierz miasto, w którym jest dużo ofert pracy dopasowanych do Twoich umiejętności, które nie działa sezonowo, w którym jest mniejsza konkurencja na rynku pracy. Idealne miasto to takie, w którym bez problemu się utrzymasz, zaoszczędzisz i wydasz mniej na czynsz.

Kwestie związane z mieszkaniem możesz prześledzić na popularnych serwisach dotyczących wynajmu i sprzedaży nieruchomości w Wielkiej Brytanii, a oferty pracy obserwuj na portalach internetowych dotyczących rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Linki do tych stron znajdziesz na końcu wpisu.

Kiedy już wiesz, w którym mieście chcesz zamieszkać, zarezerwuj bilety lotnicze, jeśli trzeba to także dojazd z lotniska do miasta, które wybrałeś. Zarezerwuj pokój w hotelu na pierwsze dni pobytu lub miejscu, które sobie wcześniej upatrzyłeś do tego celu. Będzie to Twoja baza wypadowa na poszukiwania idealnego miejsca do zamieszkania.

W nowym kraju. Sprawy formalne w Wielkiej Brytanii.

Szukaj, a znajdziesz, czyli poszukiwania mieszania w Anglii.

Szukanie domu zacznij od… kupna karty do telefonu i doładowania.

Opcje wynajmu są różne:

 • Można wynajmować pokój, dzieląc mieszkanie z innymi współlokatorami.
 • Można wynajmować bezpośrednio od tzw. Landlorda, czyli osoby prywatnej całe mieszkanie, kawalerkę czy dom, bez konieczności dzielenia mieszkania z innymi osobami.
 • Można poszukiwać agencji, która wynajmie nam od razu całe mieszkanie, kawalerkę czy dom, bez konieczności dzielenia mieszkania z innymi osobami.
 • Można skorzystać z obecnie popularnego serwisu Airbnb, jednak przy przeprowadzce nie brałam go pod uwagę.

Każdy jest inny, każdy ma swoje potrzeby dotyczące idealnego mieszkania. Musisz zastanowić się która opcja jest dla Ciebie najlepsza. Wynajmując bezpośrednio od osoby prywatnej, zadbaj o podpisanie umowy. Wynajmując od agencji, umowę podpiszesz, ale licz się z dodatkowymi opłatami za sam fakt podpisania umowy. Decydując się na samodzielny wynajem, do czynszu będzie trzeba doliczyć rachunki za media.

Jeśli nie masz historii mieszkaniowej w Anglii, możesz mieć problem z wynajmem przez agencję, jednak istotną kwestią może być propozycja zapłaty z góry za wynajem np. za pół roku. Inaczej sprawa wygląda z pokojem do wynajęcia – prościej znaleźć, a opcja dzielenia z innymi mieszkania jest w Wielkiej Brytanii popularna. Jest to najtańsza opcja wynajmu. Wybór należy do Ciebie.

Decydując się na wynajem, zapytaj:

 • Co jest w cenie wynajmu zawarte (rachunki).
 • Gdzie znajdują się włączniki gazu, prądu.
 • Jak wygląda sprawa z Council Tax, czy sam opłacasz, czy też za Ciebie już wynajmujący to robi.
 • Czy mieszkanie będzie umeblowane, czy też nie.
 • Co z abonamentem za telewizję.
 • W jakie dni są opróżniane kosze na śmiecie.
 • Jeśli masz zwierzaka, to czy możesz ze zwierzakiem mieszkać i czy jest związana z tym dodatkowa opłata np. wyższy depozyt.

Sprawdź także szczelność okien, obejrzyj dokładnie każdy kąt, czy nie ma żadnych przykrych niespodzianek. Zapytaj osoby mieszkające obok jak się mieszka w okolicy, czy nie ma problemów z domem, czy nie czekają na ciebie dodatkowe niespodzianki. Istotna jest też komunikacja miejska, jeśli chcesz poruszać się po mieście transportem miejskim, sprawdź rozkład jazdy.

Formalności w Anglii: NIN, konto bankowe.

Masz już wymarzone lokum, teraz potrzebne będzie potwierdzenie adresu i National Insurance Number. By umówić się na spotkanie w sprawie National Insurance Number, dzwonisz na infolinię do Job Center Plus. Przygotuj swoje dane, będziesz o nie pytany (imię, nazwisko, adres, numer telefonu, data urodzenia, od kiedy jesteś w Anglii, i do czego jest Ci potrzebny ten numer). Po paru dniach przychodzi na podany przez ciebie adres list z Job Centre Plus, z potwierdzeniem spotkania. Ten list może być twoim potwierdzeniem adresu. Dzięki niemu masz szansę założyć konto w banku.

Uwaga: niektóre banki nie uznają podpisanej umowy o wynajem mieszkania jako potwierdzenie adresu, nie uznają także listu z Job Center Plus za potwierdzenie adresu. Gdy w banku umawiasz się na spotkanie w sprawie założenia konta, dopytaj czy taki dokument może być traktowany jako potwierdzenie adresu. Inaczej kiedy pójdziesz na spotkanie, stracisz czas, ponieważ okaże się, że bank nie uwzględnia wyżej wymienionych dokumentów jako potwierdzenia adresu. Czemu? Ponieważ dla niektórych banków potwierdzeniem adresu są tylko opłacone rachunki z twoimi danymi. I dlatego ważne jest, by przy wynajmie mieszkania podpisać umowę na siebie (w przypadku małżeństw, par zadbajcie o to, by każde z was było w umowie wymienione).

Przykład z życia. Chcieliśmy podpisać umowę o Internet – nie mogliśmy, ponieważ nie mieliśmy jeszcze wyrobionego konta bankowego, gotówka nie była argumentem. W jednym z istniejących na rynku banku chcieliśmy założyć konto – niestety wymagali opłaconego rachunku jako potwierdzenia adresu. Jednak udało się znaleźć bank, który podpisał z nami umowę i otworzył nam konto. Mogliśmy podpisać umowę na Internet.

Czas na spotkanie w Job Centre Plus.

Przyjdź pół godziny wcześniej, jeśli przyjdziesz za późno, możesz mieć problem z rejestracją. Weź ze sobą te dokumenty, które są wymienione w liście, jednak jeśli nie masz jakiegoś, nie martw się. Ważne, żeby mieć paszport i dowód osobisty.

Jak długo trwa spotkanie? Zależy, na kogo trafisz. My trafiliśmy na panią, która bardzo szybko rozprawiała się z kolejnymi zainteresowanymi, ale zauważyliśmy, że niektórzy urzędnicy bardzo przykładali się do swoich zadań i takie niewinne spotkanie zamieniło się w długą wizytę w urzędzie. Otrzymasz od urzędnika tymczasowy numer NIN, a później pocztą przyjdzie do Ciebie list z właściwym numerem.

Czy rejestracja jako bezrobotny w zwykłym Job Centre (nie mylić z Job Centre Plus) do czegoś jest potrzebna?

Urzędy te, nie działają jak nasze polskie Urzędy Pracy. W Anglii działają na zasadzie wizyt u dietetyka. Co dwa tygodnie lub co miesiąc chodzisz na wyznaczone spotkania i się chwalisz efektami swojej diety. Mniej więcej właśnie tak wyglądają spotkania w Job Centre – co jakiś czas chodzisz z książeczką z wypisanymi miejscami, gdzie złożyłeś CV i czy dostałeś odpowiedź, i czemu nie przyjąłeś oferty, jeśli chcieli Cię zatrudnić itp.

Urzędnicy Job Center są jak nasi dietetycy: podpowiedzą, sprawdzą, ale nie zrobią za Ciebie tego, czym tak naprawdę Ty sam musisz się zająć. Jeśli lubisz i potrzebujesz tego typu motywacji, by znaleźć pracę, Job Centre jest dla Ciebie, jeśli nie musisz mieć nad sobą kontroli – szukaj pracy sam.

Rejestracja w agencjach pracy.

Po spotkaniu w Job Centre Plus, kiedy otrzymasz tymczasowy numer National Insurance Number, możesz szukać pracy. Nie ma limitu na ilość agencji, do których możesz się zapisać. W agencji przydadzą się:

 • paszport,
 • dowód osobisty,
 • adres,
 • numer telefonu,
 • karta, na której widnieje numer konta,
 • adres naszego banku,
 • numer NIN – tymczasowy lub już stały.

W niektórych agencjach wraz z dokumentami do wypełnienia dostaje się testy z matematyki lub testy dotyczące bezpieczeństwa i czytania tekstu ze zrozumieniem po angielsku. Istnieją agencje typowo polskie, przy rejestracji wypełniasz odpowiednie kwestionariusze.

Kiedy już pracujesz, są pobierane z Twojej wypłaty kwoty (zależne od ilości zarobionych pieniędzy) za przelew. Agencje tłumaczą, że pieniądze pobierają firmy wykonujące przelewy na nasze konto.
Zbieraj każdy payslip (czyli dokument z potwierdzeniem ile zarobiłeś w danym tygodniu), który otrzymujesz za pracę.

Jeśli szukasz pracy gdziekolwiek, przejdź się przez miasto. Czasem na witrynach sklepowych wywieszone są ogłoszenia o stanowiskach, na które w danym momencie firmy szukają pracowników.

Sposoby na znalezienie pracy biurowej.

Doświadczenie zdobyte w Polsce przyda się podczas poszukiwań pracy biurowej w Wielkiej Brytanii. Nie zapomnij wziąć przetłumaczonego CV i referencji od poprzedniego pracodawcy w języku angielskim.

CV w Wielkiej Brytanii różni się od tego wysyłanego w Polsce. Przede wszystkim nie dodaje się do CV zdjęcia, na wstępie musisz opisać siebie w kilku zdaniach, podając swoje mocne strony tzw. personal profile. Reszta już jest podobna do tego, co znamy z Polski, historia zawodowa, szkolenia, kursy, ukończone szkoły i informacje dodatkowe takie jak prawo jazdy, znajomość języków.

Pracy biurowej możesz szukać przez tutejsze portale, podobne do polskiego pracuj.pl. Często agencje umieszczają na portalach oferty pracy, ale zdarza się, że można trafić bezpośrednio do firmy poszukującej pracowników.

Schemat pytań w agencjach jest ten sam. Pytają o doświadczenie zawodowe, ile lat pracowałeś w poprzedniej firmie, dlaczego przyjechałeś do Wielkiej Brytanii, dlaczego odszedłeś z poprzedniej firmy, jak wysokiego wynagrodzenia oczekujesz, ile zarabiałeś w przedniej firmie, od kiedy możesz zacząć pracę, jak zamierzasz dojeżdżać do firmy i wiele innych. Po telefonie zazwyczaj konsultanci mówią, że podadzą CV do pracodawcy i skontaktują się z tobą, wysyłając maila.

Rozmowy o pracę mogą być przeprowadzane etapowo, zależy jakiego stanowiska pracy szukasz. Możesz być poproszony też np. o przygotowanie prezentacji. Rozmowy mogą odbyć się w siedzibie firmy, przez Skype czy telefon. Ważne jest, by na rozmowie o pracę wyglądać elegancko, być pewnym siebie i przedstawić swoją kandydaturę w taki sposób by firma wiedziała, że warto cię zatrudnić. Tu nie ma miejsca na słowo „może”, „chyba”, „mam nadzieję”. Musisz wiedzieć, czego chcesz i zainteresować swoją kandydaturą pracodawcę.

Szukając pracy w biurze, nie zrażaj się. Wysyłaj, dzwoń, rozmawiaj, chodź na rozmowy. Zanim znajdziesz pracę, wyślesz kilkadziesiąt CV i odbierzesz jeszcze więcej telefonów od agencji. Po 10 telefonie będziesz już znał wszystkie agencyjne pytania i będziesz wiedział czego się spodziewać. W poszukiwaniu pracy wymagana jest determinacja. Nie poddawaj się!

Linki, które mogą się przydać:

🙂 …bo życie na emigracji może być fajne:

 

P.S. Najważniejsza sprawa na koniec: pamiętaj o przejściówkach do kontaktu!!! 😉

Powodzenia!

P.S. Wszystkie zdjęcia użyte w tym wpisie pochodzą z Pixabay.

 

27 komentarze(y) Dodaj komentarz
 1. I ja wyjechałam do UK. Fakt, na “chwilę” – bo tylko 4 miesiące mieszkałam na Wyspach. Jednak, życie tam i tak musiałam rozpocząć – za coś przecież musiałam żyć 😀

  1. Każdy jakoś musi zacząć, a początki zawsze są trudne nawet jeśli podchodzi się do nich z entuzjazmem. 🙂

 2. To chyba najbardziej wyczerpujący temat emigracji poradnik, z jakim kiedykolwiek się spotkałam! Kawał dobrej roboty 🙂 Jeśli będę rozważać wyjazd w te strony, już wiem, gdzie wrócić po niezbędne informacje.

  1. Hahaha:D Jakby nie było przeprowadzka do innego kraju to ważna decyzja, musiało być wszystko zorganizowane i przemyślane 🙂 😀

 3. Nie planuję wyjazdu na wyspy. Mam za sobą studia w Danii i Kanadzie, dlatego wystarczy mi już tych przeprowadzek po świecie. Ale gdybym miała taki zamiar to ten wpis byłby idealnym przewodnikiem jak nie zwariować, jak krok po kroku zrobić wszystko jak należy. Wiele pracy i mnóstwo przydatnych informacji. Myślę, że tym postem pomożesz wielu osobom 🙂

 4. Ukłony za bardzo obszerny i przydatny post. To taka fajna ściąga. My myślimy o przeprowadzce gdzieś gdzie jest ciepło i pięknie… celujemy raczej w Azje. Wydaje mi się jednak, że większość opisanych przez Ciebie punktów sprawdzi się w każdym kraju. No może tylko przejściówki są inne 😃

  1. Azja egzotycznie i na pewno ciekawie, chetnie bym przeczytała wpis o tym jak zacząć emigracyjną przygodę własnie tam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *