Haridwar. Nad brzegiem Gangesu.

Tam, gdzie Ganges rozlewa się, spływając z gór, a wody świętej rzeki przybierają barwę mleczno-niebieską, dawno temu Wisznu pozostawił po sobie ślad, odcisk stóp na jednym z kamieni. Haridwar, kolorowe, pełne wrzawy miasto, położone 204 km na północ Delhi, co roku przyjmuje miliony odwiedzających pielgrzymów dokonujących rytualnych kąpieli w Gangesie.

Centralnym punktem miasta są Har ki Pauri, największe i najważniejsze ghaty w Haridwarze. Liczne kapliczki, świątynie, stragany z dewocjonaliami, garkuchnie przylegają do Har ki Pauri. Mosty i kładki ciągnące się nad Gangesem przyozdobione kolorowymi ubraniami suszącymi się po rytualnych kąpielach przyciągają wzrok pieszych podążających brzegiem mleczno-błękitnego Gangesu. By zwiększyć bezpieczeństwo pielgrzymów, wzdłuż ghat zainstalowano barierki z łańcuchami, które są świetną asekuracją dla zanurzających się w orzeźwiającej wodzie Gangesu.

W miejscu, gdzie znajduje się Har ki Pauri, należy oddać do przechowalni obuwie (za niewielką opłatą). Wejścia na teren głównych ghat pilnują ochroniarze. Popiół wirujący w powietrzu po spalonych kwiatach w ofierze dla bogów osiada na bardzo śliskim podłożu. Zmieszany z wodą wyniesioną z rzeki tworzy maź, po której niezbyt przyjemnie się chodzi.

Na pobliskim wzgórzu leży świątynia Mansa Devi Temple, do której dostać się można kolejką linową. Ze wzgórza roztacza się panorama na Ganges rozpoczynający wędrówkę przez niziny. Klucząc zaułkami, z pomocą miejscowych docieram do dolnej stacji kolejki. Na miejscu okazuje się, że czas oczekiwania wynosi 1,5 godziny. Niestety, tego, czego brakuje mi podczas wizyty w małym i uroczym Haridwarze jest czas. Mając skromny jego zapas, decyduję się na wjazd skuterem z dwiema innymi dziewczynami. Ostre zakręty a w pewnym momencie pionowy podjazd, powodują skok adrenaliny, ale i całkiem przyjemną ochładzającą podróż do bram świątyni. Po szalonej jeździe witają mnie kręte uliczki bazaru z dewocjonaliami. Kolejka do schodów prowadzących do świątyni ciągnie się już od połowy targowiska. Niestety, ograniczona przez czas, rezygnuję z wejścia na teren świątyni. Schodząc ze wzgórza, udaje mi się wykonać w miejscu nieosłoniętym przez drzewa całkiem miłe dla oka zdjęcie z Gangesem w tle.

Haridwarze mają miejsce dwa wydarzenia, które przyciągają jeszcze większą liczbę pielgrzymów. Pierwszym z nich jest Kumbh Mela, jeden z większych festiwali w Indiach, odbywający się co 12 lat. Drugim festiwalem, który odbywa się co 6 lat, jest Ardh Kumbh. Podczas ich trwania odbywają się medytacje, przedstawienia, wspólne modlitwy, prelekcje, a wieczorami słynne modlitwy Ganga Aarti.

P.S. Do przeczytania za tydzień. 🙂

Inne wpisy o Indiach:

9 komentarze(y) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *