Gdzie uciec od zgiełku Rzymu?

W poprzednim wpisie przedstawiłam zabytki, które cieszą się największą popularnością w Rzymie (Najpopularniejsze zabytki Rzymu), tym razem przedstawię obiekty, które są również interesujące, ale zwiedzimy je w miarę spokojnie. Oczywiście tu także spotkamy innych zainteresowanych, jednak nie będzie to uciążliwe zwiedzanie. Wreszcie będzie można nacieszyć się pięknem stolicy Włoch.

Piazza Cavour.

Z zamku św. Anioła jest dość blisko do spokojnego i zielonego Piazza Cavour. Pośród zieleni, na środku placu stoi pomnik hrabiego Cavour. Przy placu usytuowany jest kościół i Teatro Adriano, znany również jako Politeama Adriano lub Cinema Adriano. Nieopodal znajduje się Palazzo di Giustizia, czyli Pałac Sprawiedliwości.

Largo di Torre Argentina.

Na placu znajdują się pozostałości czterech niewielkich świątyń i kilku mniejszych obiektów. Przez niedbałość podczas wykopalisk prowadzonych w 1929 roku chronologia i identyfikacja świątyń jest niepewna. Oznaczono je literami od A do D.

Właśnie tutaj spotkaliśmy dalekiego krewniaka naszego kota. Trochę zdziczała wersja naszego domowego zwierza, leżała spokojnie przy ruinach świątyń rzymskich, i patrzyła na nas swoimi pięknymi kocimi oczami. Nie można zejść w dół, by z bliska podziwiać pozostałości świątyń, ponieważ obecnie jest to schronisko dla kociaków. Jest ich naprawdę sporo.

Wycieczka nad morze.

Na kilka godzin pojechaliśmy z miasta nad morze. Plaże z jasnym piaskiem są osiągalne, trzeba wsiąść w autobus przy stacji kolejowej i można do nich spokojnie dojechać. Ponieważ nie mieliśmy w planach kąpieli, a jedynie spacer brzegiem morza, nie mieliśmy potrzeby dalszej wycieczki komunikacją. Ponieważ plaże przy dworcu są obudowane, grzecznie zapytaliśmy jednego z pracowników, czy możemy wejść przez ich teren, by pospacerować brzegiem morza. Udało się, a my mogliśmy praktycznie sami cieszyć się morskimi klimatami. Na plaży nie wiele się działo, wszakże to jeszcze poza sezonem, ale i tak było cudownie.

Ostia Antica.

Ostia Antica to pozostałości po mieście portowym z czasów Imperium Rzymskiego. Osadę założył Ankus Marcjusz w 620 r. p.n.e., cesarz Klaudiusz rozkazał budowę przystani, Hadrian zlecił budowę kanału, który połączył miasto z Tybrem, a za panowania Marka Aureliusza powstały budynki użyteczności publicznej. Złote czasy miasta nastały po wybudowaniu Via Portuensis, drogi, która połączyła miasto z Rzymem. Niestety, po upadku Cesarstwa Rzymskiego, wspaniałe niegdyś miasto straciło na znaczeniu. Starożytne ruiny zaczęto odkopywać w latach 30 XX wieku z rozkazu Mussoliniego.

Informacje praktyczne: godziny otwarcia, dojazd, bilety.

Ogród różany.

Ogród różany, położony na wzgórzu Awentyn, założono w miejscu, gdzie kiedyś znajdowało się żydowskie cmentarzysko. Gmina żydowska zgodziła się na budowę ogrodu, ale pod warunkiem, by ogród zaprojektowano w kształcie menory, siedmioramiennego świecznika, a przy wejściach by były zamocowane kamienne tablice.

Ogród otwarto w 1951 roku. Ze względu na położenie, ogród podzielono na część górną i dolną. W górnej części ogrodu można zobaczyć gatunki róż z całego świata. To też dobry punkt widokowy na Palatyn. W dolnej części ogrodu sadzone są róże, które biorą udział w konkursie organizowanym corocznie.

Informacje praktyczne: godziny otwarcia, adres.

Ogród Pomarańczy.

Ogród Pomarańczy, Giardino degli Aranci, położony na Awentynie zaprojektowany został w 1932 roku przez Raffaele de Vico. Posadził on drzewa po obu stronach alejki, symetrycznie. Dzięki temu zabiegowi stworzył doskonały punkt widokowy na Rzym z wijącą się rzeką u dołu.

Informacje praktyczne: mapa, godziny otwarcia.

Circo Massimo.

Circo Massimo w czasach starożytnych był największym stadionem. Odbywały się na nim wyścigi rydwanów. „O państwie” to dzieło Cycerona, w którym pierwszy raz został opisany stadion. Według niego właśnie w tym miejscu nastąpiło porwanie Sabinek, jak podaje Wikipedia:

„Cyceron pisze, że Romulus po utworzeniu Rzymu wyznaczył na terenie miasta gaj zwany azylum, w którym każdy przestępca mógł czuć się bezpieczny i nie dosięgła go tam żadna kara. Do miasta napłynęli więc licznie opryszkowie, zabójcy i złodzieje. W efekcie tego w Rzymie chronicznie brak było kobiet. Aby rozwiązać narastający problem, Romulus zorganizował wspaniałą ucztę i igrzyska, na które zaproszono Sabinów – plemię ze środkowej Italii, wraz z żonami. I w tym czasie porwano z domów ich córki, aby pod przymusem wydać je za mąż za Rzymian.

Sabinowie po powrocie do domów odkryli porwanie i postanowili zbrojnie odbić swe córki. Jednak przygotowania do wojny z Rzymem trwały zbyt długo i gdy wreszcie doszło do najazdu, porwane córki miały już dzieci i same wymusiły na zwaśnionych stronach konfliktu zawarcie pokoju i sojuszu. Sabinowie połączyli się więc z Rzymianami, tworząc jedno państwo a Romulus i król Sabinów Tytus Tatius rządzili odtąd wspólnie”.

Informacje praktyczne: lokalizacja, godziny otwarcia.

Zatybrze.

Na Zatybrzu znajdziemy ogród botaniczny, piękne parki, suszące się pranie, klimatyczne zaułki, uroczy plac z fontanną, a także kościół Santa Maria in Trastevere. Santa Maria in Trastevere była pierwszą świątynią poświęconą kultowi Matki Boskiej i jest uważana za pierwszy oficjalnie otwarty obiekt chrześcijański w Rzymie.

Za czasów Nerona Zatybrze zostało doszczętnie spalone. Zamieszkiwali ją ubodzy, a później klasa robotnicza. Od niedawna na Zatybrze zawitali turyści, wcześniej dzielnica żyła własnym rytmem z dala od turystycznego zgiełku Rzymu. Dziś to najdroższa i najmodniejsza dzielnica Rzymu.

Informacje praktyczne: dojazd, co zobaczyć.

Wyspa Tyberyjska.

Wyspa Tyberyjska ma 270 metrów długości, 67 metrów szerokości o powierzchni 1,8 ha. Mimo niewielkich rozmiarów mieści się na niej kilka obiektów takich jak: szpital, dwa kościoły, czy średniowieczny kompleks z wieżą rodziny papieża Bonifacego VIII.

***

Poznaj Włochy, inne wpisy o kraju: kategoria Włochy.

15 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Dziękuję serdecznie za wszystkie wpisy o Rzymie! W grudniu wybieram się po raz pierwszy i tylko na dwa dni więc wykaz najważniejszych zabytków oraz z miejsc z dala od zgiełku miasta będzie jak znalazł. Pozdrawiam!

  2. Kocham Rzym i wcale nie chcę ucieka od jego zgiełku. Ale masz rację, s miejsca, które zwiedza się w spokoju. Zatybrze na pewno do nich należy, oczarowało mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.