Fotogaleria z wyprawy do Old Harry Rocks.

Old Harry Rocks to trzy kredowe formacje położone na końcu Wybrzeża Jurajskiego. Swój kształt zawdzięczają procesowi, w którym powietrze i woda są wtłaczane w małe pęknięcia siłą morza, co powoduje powiększanie pęknięć. Dzięki powiększaniu pęknięć powstają jaskinie, które następnie przekształcają się w łuki. Ostatnim etapem tworzenia się tego miejsca było załamanie się szczytów łuków. I tak powstały samotne trzy skały wystające wprost z wody, zwane Old Harry Rocks.

Z powstaniem Old Harry Rocks wiążą się także trzy legendy. Pierwsza z nich głosi że za dawnych czasów na wybrzeżu sypiał diabeł („Stary Harry”), stąd nazwa niezwykłych formacji skalnych. Druga legenda nawiązuje do pirata z Poole o imieniu Harry Paye. Jego statek miał schować się w skałach w oczekiwaniu na handlarzy. Trzecia legenda głosi, że najazd wikingów z IX wieku został powstrzymany przez burzę i że jeden z utopionych, hrabia Harold, zamienił się w słup kredy.

Z Studland do Old Harry Rocks prowadzi szlak pieszy. Łatwy, trawiasty szlak o długości 1,6 mili nie powinien sprawiać trudności w dotarciu do formacji skalnych. Cały spacer trwa około dwóch godzin. Przemierzanie szlaku przy sprzyjającej pogodzie dostarcza niezapomnianych widoków na niezwykłe wybrzeże Jurajskie. Dokładny opis spaceru znajduje się na tej stronie: Szlak pieszy.

Inną możliwość dotarcia do tej formacji skalnej stwarza bardzo rzadkie zjawisko zwane „supermoon”. Kiedy księżyc jest w pełni lub nowiu powoduje silne wiosenne pływy, odsłaniając dno morskie. Wtedy właśnie z Studland Bay do Old Harry Rocks można przespacerować się  po dnie morskim. Opcja ta skierowana jest zdecydowanie dla lubiących adrenalinę o bardzo dobrej kondycji fizycznej. Przy tym zjawisku, czasu na podziwianie skał z bliska jest niewiele. Trzeba także uważać ponieważ pływy są intensywne i następują szybko.

Drugą bezpieczną opcją w dotarciu tutaj jest spacer z Swanage, hałaśliwej miejscowości z plażą i zabytkowym pociągiem, który zabiera chętnych w podróż po Dorset. Od stacji kolejowej w Swanage do Old Harry Rocks jest  3,5 mili. Formacje Old Harry Rocks widać z wybrzeża miejscowości. W samym Swanage nie brakuje atrakcji m.in. organizowane są dni Piratów, można nurkować, a do przystani dobijają łodzie z turystami, którzy chcą przyjrzeć się od strony wody niezwykłym formacjom skalnym.

Old Harry Rocks można zobaczyć z bliska również z pokładu statku, który podpływa dość blisko do tego miejsca. Małe statki odpływają z Poole do Swanage, po drodze mijając Old Harry Rocks. To również dobry sposób na poznanie wyjątkowego wybrzeża z innej strony, poznanie innych również interesujących miejsc znajdujących się w obrębie niezwykłego Wybrzeża Jurajskiego.

Nieważne, który sposób wybierzecie w dotarciu do Old Harry Rocks, widziane na żywo przy słonecznej pogodzie pozostawiają miłe wspomnienia ze wspaniałych tras widokowych.

P.S. Do przeczytania za tydzień 🙂

17 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Lubię stare legendy…pokazują skłonność do odwiecznego snucia wyobrażeń i kreatywność człowieka w wymyślaniu historii… Statyczne zdjęcia tych białych skał na niebieskim tle wody działają nie tylko na wyobraźnię, ale wywołują nostalgiczny spokój…tęsknotę za podróżą, żeglugą…

    1. Na żywo wrażenie jest jeszcze lepsze. Woda i słońce i ruchome cienie zapraszają do wymyślania własnych historii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *