Fotogaleria z wyprawy do Old Harry Rocks.

Old Harry Rocks to trzy kredowe formacje położone na końcu Wybrzeża Jurajskiego. Swój kształt zawdzięczają procesowi, w którym powietrze i woda są wtłaczane w małe pęknięcia siłą morza, co powoduje powiększanie pęknięć. Dzięki powiększaniu pęknięć powstają jaskinie, które następnie przekształcają się w łuki. Ostatnim etapem tworzenia się tego miejsca było załamanie się szczytów łuków. I tak powstały samotne trzy skały wystające wprost z wody.

Z powstaniem formacji wiążą się także trzy legendy. Pierwsza z nich głosi że za dawnych czasów na wybrzeżu sypiał diabeł zwany „Old Harry” (stąd nazwa). Druga legenda nawiązuje do pirata z Poole o imieniu Harry Paye. Jego statek miał schować się w skałach w oczekiwaniu na handlarzy. Trzecia legenda głosi, że najazd wikingów z IX wieku został powstrzymany przez burzę i że jeden z utopionych, hrabia Harold, zamienił się w słup kredy.

Z Studland do Old Harry Rocks prowadzi szlak pieszy. Łatwy, trawiasty szlak o długości 1,6 mili nie powinien sprawiać trudności w dotarciu do skał. Cały spacer trwa około dwóch godzin. Przemierzanie szlaku przy sprzyjającej pogodzie dostarcza niezapomnianych widoków na niezwykłe wybrzeże Jurajskie. Dokładny opis spaceru znajduje się na tej stronie: Szlak pieszy.

Inną możliwość dotarcia stwarza bardzo rzadkie zjawisko zwane „supermoon”. Kiedy księżyc jest w pełni lub nowiu powoduje silne wiosenne pływy, odsłaniając dno morskie. Wtedy właśnie z Studland Bay do Old Harry Rocks można przespacerować się  po dnie morskim. Opcja ta skierowana jest zdecydowanie dla lubiących adrenalinę o bardzo dobrej kondycji fizycznej. Przy tym zjawisku, czasu na podziwianie skał z bliska jest niewiele. Trzeba także uważać ponieważ pływy są intensywne i następują szybko.

Drugą bezpieczną opcją w dotarciu do słynnych skał jest spacer z Swanage, hałaśliwej miejscowości z plażą i zabytkowym pociągiem, który zabiera chętnych w podróż po Dorset. Od stacji kolejowej w Swanage do Old Harry Rocks jest  3,5 mili. Formacje widać z wybrzeża miejscowości. W samym Swanage nie brakuje atrakcji m.in. organizowane są dni Piratów, można nurkować, a do przystani dobijają łodzie z turystami, którzy chcą podziwiać filary skalne od strony wody.

Old Harry Rocks można zobaczyć z bliska również z pokładu statku, który podpływa dość blisko do tego miejsca. Małe statki odpływają z Poole do Swanage, po drodze mijając wyjątkowe Wybrzeże Jurajskie.

Nieważne, który sposób wybierzecie w dotarciu do Old Harry Rocks, widziane na żywo przy słonecznej pogodzie pozostawiają miłe wspomnienia ze wspaniałych tras widokowych.

Inne wpisy z Dorset:

17 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Lubię stare legendy…pokazują skłonność do odwiecznego snucia wyobrażeń i kreatywność człowieka w wymyślaniu historii… Statyczne zdjęcia tych białych skał na niebieskim tle wody działają nie tylko na wyobraźnię, ale wywołują nostalgiczny spokój…tęsknotę za podróżą, żeglugą…

    1. Na żywo wrażenie jest jeszcze lepsze. Woda i słońce i ruchome cienie zapraszają do wymyślania własnych historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.