Foki z Norfolk. Plaża w Horsey Gap.

Główną atrakcją w miesiącach zimowych w Norfolk jest możliwość zobaczenia w naturalnym środowisku foki szarej wraz z młodymi osobnikami. Mały parking tuż przy plaży Horsey Gap ledwo mieści coraz większą ilość przybywających samochodów. Na ścieżce prowadzącej w kierunku ulubionego kawałka plaży zajmowanego przez foki jest dość tłoczno. Nie brakuje rodzin z dziećmi i fotografów szukających dogodnych miejsc na obserwację dzikich zwierząt.

Na plażach Horsey Gap i Blakeney Point w Norfolk można zobaczyć jedne z największych kolonii foki szarej w Wielkiej Brytanii. Mieszka tu 50% światowej populacji fok szarych. Na przełomie 2018 i 2019 roku na świat przyszło około 5000 sztuk młodych. Foki z młodymi można zobaczyć od listopada do końca stycznia. Choć najsłodsze widoki czekają na odwiedzających podczas zimowych miesięcy, to również w pozostałe miesiące można spotkać wylegujące się na plaży już dorosłe osobniki.

Plaża w Horsey Gap jest najlepszym miejscem do obserwacji kolonii foki szarej, jeśli chcemy sami bez organizacji wycieczki zobaczyć ssaki morskie. Na teren Horsey Gap może dostać się każdy, nietrudno odnaleźć foki na plaży, ponieważ są umieszczone drogowskazy, w którym kierunku należy się udać, by cieszyć się widokiem tych sympatycznych dzikich zwierząt. Nie ma opłat za wstęp na plażę, płaci się tylko za parking. Można zostać na plaży dowolną ilość czasu i nie ma wydzielonej długości trasy.

By chronić i przyczyniać się do wzrostu populacji foki szarej w Horsey Gap w Norfolk można spotkać wolontariuszy z organizacji charytatywnej Friends of Horsey Seals. Wolontariusze przybywających informują o zasadach obserwacji fok i ich młodych. Można też zakupić drobne pamiątki, wspierając tym samym organizację.

Równie popularnym miejscem do obserwacji fok jest Blakeney Point, skąd wyruszają wycieczki łodzią do miejsc, w których foki lubią się wylegiwać. Można też pokusić się na spacer do Blakeney Point z parkingu ale podróż będzie wymagała dość szybkiego tempa spaceru, a to ze względu na przypływ, także nie ma gwarancji, że foki nie wybiorą innego punktu na mierzei. Wycieczka łodzią również jest uzależniona od pływów, więc dobrze jest zarezerwować bilety wcześniej przez Internet. Łodzie wyruszające na obserwacje fok wypływają z Morston Quay lub z Blakeney Harbour.

Na całej długości linii brzegowej Norfolk istnieje możliwość zobaczenia fok, jednak te dwa miejsca są pewniakami. Tu zawsze są foki, niezależnie od wybranego terminu.

Podczas wizyty należy pamiętać o tym, że kontakt z ludźmi może dla fok być śmiertelny. Podczas wizyty należy pamiętać o kilku zasadach:

  • Trzeba zachować dystans od zwierząt, najlepiej by było to około 10 metrów.
  • Jeśli widzisz małe z matką, nigdy nie wchodź pomiędzy matkę a jej młode. Matka może odrzucić młode, tym samym maleństwo będzie skazane na śmierć.
  • Jeśli musisz zabrać psa na plażę pełną fok, trzymaj go blisko siebie, na smyczy, by nie zbliżał się do zwierząt. Foki mogą gryźć i staną w obronie swych młodych.
  • Nie zmuszaj fok, by wskakiwały do wody. Szczególnie jest to ważne w przypadku młodych osobników, które mogą się utopić, jeśli jeszcze nie straciły swojego pierwszego puszku.
  • Nie łap fok i nie rób sobie z nimi selfie, pamiętaj, że to dzikie zwierzęta.

Link z dokładnym adresem parkingu tuż przy Horsey Gap: visit north norfolk.

Link do strony z wycieczkami organizowanym z Blakeney Point: national trust, seeing the seals at blakeney point.

P.S. Życzę miłych wędrówek w poszukiwaniu fok i do przeczytania wkrótce. 🙂

21 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Uwielbiamy takie miejsca, dzikie, gdzie natura nie została zdominowana przez człowieka. Ostatnio mieliśmy możliwość oglądania jak na omańskich plażach wielkie żółwie morskie składają jaja. Natura jest wspaniałą!

    1. Hahaha 😀 To prawda mają w sobie coś przyciągającego. Też mogłabym patrzeć na nie godzinami. Uwierz że ciężko było mi się zmobilizować by opuścić to miejsce 🙂

  2. Byłam wolontariuszką w Fokarium w Helu i miałam bezpośredni kontakt z tymi prześwietnymi zwierzakami :). Raz nawet patrolowałam plażę na której pojawił się stary samiec. Ludzie niestety nie potrafili okiełznać ciekawości i trzeba było ich zawracać. Chciałabym zobaczyć takiego malucha :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *