Edgbaston Reservoir

W sobotę rano wybraliśmy się na krótki spacer po Edgbaston Reservoir, które wcześniej nazywane było Rotton Park. Powierzchnia całego parku to 90 akrów, z czego 77 akrów zajmuje zbiornik wodny zbudowany w 1827 roku przez Thomasa Telforda. Pierwotną funkcją jeziora było dostarczanie wody do kanałów w Birmingham, obecnie nadal wody ze zbiornika są wykorzystywane w ten sam sposób, dodatkowo otoczenie całego terenu zielonego stało się idealnym miejscem do uprawiania różnych sportów. Dookoła zbiornika biegnie trzy kilometrowa ścieżka, która stwarza idealne warunki do biegania pośród zieleni.

Miłośnicy sportów wodnych także znajdą tu miejsce dla siebie. Edgbaston Reservoir jest to miejsce, w którym spotykają się: wioślarze, żeglarze, wędkarze, kajakarze i miłośnicy windsurfingu. Na terenie parku istnieją dwa kluby wioślarskie: Birmingham Rowing Club i University of Birmingham Boat Club. Dla żeglarzy The Midland Sailing Club. Zaletą tego miejsca jest odległość od centrum miasta, nie trzeba daleko jechać, by cieszyć się swoim ulubionym sportem.

Na terenie Edgbaston Reservoir możemy spotkać: traszki, nietoperze, mewy, rybitwy rzeczne, perkozy, kaczki krzyżówki, pliszki górskie, łyski, dzięcioły. Wody zbiornika są domem dla leszczy, okoni, płoć, szczupaka. Przy brzegu jeziora rosną wierzby, jednak przez wahania poziomu wody rozwój roślinności jest niemożliwy.

 

mapa
Mapa Edgbaston Reservoir.
sciezka
Ścieżki prowadzące przez park to idealne miejsce dla spacerowiczów i biegaczy. Przy brzegu swoje miejsce mają także wędkarze.

wioslarze-na-Edgbaston-Reservoir

kajakarze
Na spokojniejszych wodach jeziora dominują kajakarze i perkozy.

perkoz

widok-na-las
Tam gdzie żelglarze fale mocniejsze, wiatr silniejszy.

sluza-na-zaporze

Edgbaston-Reservoir-wody

zeglarz

widok-na-miasto
Widok na Birmingham.
widok-na-domy
Kiedy opuszczaliśmy Edgbaston Reservoir zaczęło świecić słońce 🙂
swiatynia
Jak dojechać do Edgbaston Reservoir? W centrum Birmingham wsiadamy w autobus 80. Zaledwie po 10 minutach jazdy ukaże nam się po lewej stronie złota kopłua buddyjskiej świątyni, wtedy wysiadamy i zmierzamy w jej stronę. Kawałek za nią znajduje się parking i wejście na teren Edgbaston Reservoir. Jako ciekawostka Dhamma Talaka Peace Pagoda zostal otwarty w 1998 roku i jest jedynym budynkiem wybudowanym zgodnie z tradycją birmańską na terenie regionu. Znajduje się na jej terenie klasztor a także akademia buddyjska.

O innych ciekawych miejscach w Birmingham przeczytasz w poniższych wpisach:

8 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Bardzo malownicze miejsce 🙂 Nawet nie wiedziałam, że w tej częsci Anglii można spotkac tak urocze zakatki.

    A buddyjska swiatynia na końcu to mój zdecydowany faworyt – nawet kolekcjonuję pocztówki z takimi miejscami 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *