Dzielnice Birmingham: Jewellery Quarter

Dzieje Dzielnicy Jubilerów

Dzielnica Jubilerów w Birmingham skupia największą liczbę firm, które zajmują się wyrobem biżuterii w mieście. Wcześniej dzielnica była terenem willowym, a w latach 1775 do 1790 roku zamieszkiwali ją Matthew Boulton, James Watt. W czasach późniejszych zaczęły w okolicy pojawiać się przedsiębiorstwa produkcyjne.

Budowa kanałów, przez co łatwość w transporcie przeróżnych materiałów do i z dzielnicy spowodowały wzrost liczby dużych warsztatów zajmujących się złotnictwem. Firm zajmujących się wyrobem biżuterii w XIX wieku było już na tyle dużo, że do 1850 roku połowa produktów na sprzedaż w Londynie w sklepach jubilerskich została wyprodukowana w Birmingham. Handel biżuterią uznawany był wtedy za najbardziej dochodowy, a dzielnica Jubilerów była najlepiej zarabiającą dzielnicą w mieście.

Niestety kryzys w Dzielnicy Jubilerów odczuto dość mocno, a branża musiała poradzić sobie z problemem. Powstało wtedy wiele inicjatyw, a także stowarzyszeń, które miały na celu pomoc, a także zrzeszanie branży. W 1914 roku dzielnica znów mogła się pochwalić wzrostem sprzedaży, a podczas wojny produkowano guziki, odznaki i medale.Po wojnie popyt spadł, także moda uległa zmianom, co odbiło się na obniżeniu sprzedaży produktów oferowanych w warsztatach. Wielki Kryzys także nie ominął tej części Birmingham, a produkcja podczas II wojny światowej obejmowała w dużej mierze amunicję, przez co stała się obiektem bombardowania.

Po wojnie zaczęto myśleć o regeneracji branży w Jewellery Quarter. Odbudowa trwała długo, było także sporo pomysłów na przebudowę dzielnicy, tak aby, jak najlepiej spełniała swoje zadania. W 1970 roku wyznaczono tereny chronione, a we wrześniu 1999 roku stwierdzono, że Jewellery Quarter to historyczny obszar przemysłowy o znaczeniu międzynarodowym.

Jewellery Quarter to także miejsce, w którym po raz pierwszy zaczęto wytwarzać na skalę masową długopisy, stalówki i pióra. Obecnie w dzielnicy znajduje się Muzeum Długopisów.

Ruch turystyczny w Dzielnicy Jubilerów

W dzisiejszych czasach Dzielnica Jubilerów jest licznie odwiedzana przez turystów, a od 1990 roku widać wzrost zainteresowania tym miejscem. Do dzielnicy z centrum można dostać się autobusem numer 16 lub 74, lub na pieszo podążając wzdłuż kanałów, w stronę Wieży BT. Dzielnica obecnie kusi wystawami z jubilerskimi arcydziełami, restauracjami bogato ozdobionymi kwiatami, malowniczymi widokami na miasto, czy spokojem, który znajdziemy na placu przy Kościele św. Pawła

Kościół św. Pawła i plac który go otacza zaczęto budować w 1777 roku, a ukończono w 1779 roku. Niestety, został on zbombardowany podczas II wojny światowej, a odbudowany w 1951 roku. Obecnie służy jako idealne miejsce na odpoczynek w leniwe, słoneczne popołudnia.
Wieża BT – co jakiś czas wyłania się za budynków.
Zadbane budynki, pełno kwiatów i czysto – ta dzielnica naprawdę wyróżnia się na tle innych dzielnic Birmingham.
Widok z Dzielnicy Jubilerów na centrum Birmingham.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Patrząc pod nogi możemy natknąć się na takie oto pamiątki.
Chamberlain Clock stoi na skrzyżowaniu Vyse i Frederick Street z Warstone Lane.
Posiłek w takim miejscu na pewno jest miłą odskocznią od dnia codziennego.
Skwer w centrum dzilenicy, to miejsce w którym w słoneczne dni mieszkańcy chętnie wypoczywają.
Oglądanie wystaw z biżuterią 😉
Oczywiście panie stanowią większość.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Więcej na temat Birmingham i West Midlands przeczytasz we wpisach:

11 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Nie wiedziałam, że Birmingham słynie z jubilerstwa! Mam tam znajomego, mam teraz motywację, żeby odswieżyc znajomosc i przy okazji może wpadnę do jewellery quarter.

    1. Dawniej na pewno dzielnica ta była słynną jubilerską dzielnicą, obecnie bardziej bym ją określiła jako dzielnicę z tradycjami jubilerskimi 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *