Dzielnice Birmingham Aston

Na stronie internetowej Visit Birmingham Aston  znalazłam mapę z zabytkami znajdującymi się w Aston, postanowiłam sprawdzić ile czasu zajmie nam spacer po tej dzielnicy Birmingham i czy w ogóle warto udać się na spacer wyznaczony przez przewodnik.  Niektóre miejsca pominęliśmy, a mi najbardziej zależało na wizycie w Aston Hall and Park. Po pokonaniu całej trasy mogę napisać że warto skorzystać z okazji i wsiąść do autobusu numer 7, który przejeżdża przez prawie wszystkie wymienione miejsca w przewodniku, dłuższy dystans od przystanku należy pokonać do stadionu, a także do wspomnianego wyżej Aston Hall, który podobał mi się najbardziej ze wszystkich odwiedzonych miejsc. Aston to dzielnica wielokulturowa, mają tu swoje miejsca kultu religijnego wyznawcy przeróżnych religii. Pisząc o Aston na stronie internetowej Bham tu mieszkam znalazłam taką oto informację:

„W ostatnich latach, Aston zostało zaliczone do jednych z najbardziej niebezpiecznych dzielnic w mieście, ze względu na walki gangów i napięcia rasowe. Aston jest zamieszkane przede wszystkim przez imigrantów, głównie z Pakistanu i z kontynentu afro-karaibskiego. Poziom przestępczości jest wyższy niż średnia całego miasta i wyższy niż średnia w UK. W latach 1950 – 1960 w Aston osiedliło się również wielu imigrantów z Polski.”

Ciekawostka: muzułmanie w tej dzielnicy mają wybudowany największy meczet w Birmingham, ze złotą kopułą. Niestety Aston nie należy do najczystszych miejsc jakie widziałam, a zapachy które czasem da się wyczuć są dalekie od przyjemnych i delikatnych. Latające śmieci wokół koszy na śmieci, pozostawione na ulicy czy nawet leżące przed oknami  szpecą to miejsce do tego stopnia że spacer ulicami tej dzielnicy nie należy do najprzyjemniejszych, a szkoda, ponieważ Aston posiada naprawdę wiele pięknych budynków, które warto by było odwiedzić.

Domy w zabudowie szeregowej stanowią krajobraz dzielnicy, dużo jest tu także magazynów, parków biznesowych czy siedzib firm. Ma to związek z historią dzielnicy, która kiedyś była rejonem przemysłowym miasta. Wiele znanych angielskich marek miało właśnie tu swoje siedziby i fabryki.

Obecnie najbardziej rozpoznawalnymi miejscami w Aston są Aston Villa FC, czyli stadion piłkarski, a także mój faworyt, czyli przepiękny Aston Hall, rezydencja, która obecnie pełni funkcję muzeum i galerii sztuki. Otaczające to miejsce ogrody świetnie komponują się z zabytkowym budynkiem. Idealne miejsce na spacer z rodziną. Perełka dzielnicy, którą naprawdę warto odwiedzić. Miejscem z którego słynie także Aston jest Spaghetti Junction, które jeśli chcecie zobaczyć kliknijcie na: Jak wygląda Spaghetti Junction?

Najsłynniejszą gwiazdą muzyki zamieszkującą kiedyś tą dzielnicę jest niewątpliwie dobrze znany wszystkim Ozzy Osbourne z Black Sabbath, a jego koledzy z zespołu Tony Iommi, Bill Ward, Geezer Butler także urodzili się w okolicy. Dom w którym mieszkał kiedyś Ozzy znajduje się na ulicy Lodge Road.

aston-cross
Aston Cross nasz pierwszy punkt wycieczki. W to miejsce dojechaliśmy autobusem numer 65. Jeśli chcecie zobaczyć Spaghetti Junction 65 dowiezie Was pod samo słynne skrzyżowanie. Jednak oba punkty są oddalone od innych miejsc w przewodniku, dlatego polecam dojazd 7 do reszty atrakcji dzielnicy.
bartons-arms
The Bartons Arms wspaniała wizytówka wiktoriańskiej architektury, posiada najpiękniejszy wystrój baru w całej Anglii, więcej na stronie: The Bartons Arms
the-drum
The Drum wspiera i promuje rozwój, prezentację i celebrację sztuki i działań kulturalnych z różnych społeczności w Birmingham.
babtysci
Old Christ Church Baptist Chapel.
library
Aston Manor Council House & Library.
kosciol
Domy w zabudowie szeregowej,a w oddali The Church of the Sacred Heart and St Margaret.
budynek-aston
Niebieski Apostolic Church wyróżnia się na tle budynków z czerwonej cegły.
park-witton
W drodze do Aston Hall mijamy taki mały ale uroczy park, w sumie to już inna dzielnica Witton.
kosciol-pawla-i-piotra
The Church of St Peter and St Paul usytuowany jest na przeciwko Aston Hall.
aston-villa
Aston Villa.
aston-hall
Idealne miejsce na spacery Aston Hall and Park, nie tylko architektura budynku zachwyca, ogród otaczający dawną rezydencję jest przepiękny.

ogrody-aston-hall

krykiet
W otaczającym parku można pograć np. w krykieta.

O innych ciekawych miejscach w Birmingham przeczytasz w poniższych wpisach:

18 komentarze(y) Dodaj komentarz
 1. Przeliczne sa takie budowle z czerwonej cegły – maja swój niezaprzeczalny urok 🙂 Ale widac, każdemu się nie dogodzi i nie wszystkim się takie budownictwo podoba. Ja zdecydowanie wolę czerwona cegłę niż nasze rodzime kolorowe domki.

  Ps. Nominowałam Cię do Liebster Blog Award. Więcej informacji możesz znaleźc tutaj: http://www.whattoseeinturkey.com/nominacja

  1. Ja także ją bardzo lubię 🙂 Ps. dziękuję za nominację – odpowiedzią na pytania zajmę się w weekend 🙂 🙂 🙂 ale będzie zabawa 🙂

  1. Prawda? Też tak mam – uwielbiam angielskie budynki, domy, ich otoczenie, dbałość o przyrodę, wspaniały klimat który tworzą 🙂 O świetny temat na nowy wpis 🙂 Specjalnie dla Ciebie wybiorę się w poszukiwaniu tych miejsc i opiszę swoje wrażenia 🙂 Dziękuję 🙂

  1. W Birmingham mieszka sie sympatycznie, mnóstwo miejsc do odkrycia, tych ładnych i tych mniej sympatycznych. Mimo nieprzychylnych opinii królujących o mieście w Internecie zdecydowaliśmy się na wyjazd właśnie do tego miasta i mnie zaskoczyło pozytywnie. Jak na razie na blogu możesz znaleźć same wpisy z Birmingham – więc zapraszam do obejrzenia wpisów. Nie wiem co mogłoby Cię interesować – gdybyś zadała konkretne pytania łatwiej by było mi odpowiedzieć 🙂

  1. Koszmarne miejsca można znaleźć wszędzie 🙂 Ja akurat bardzo lubię te równo i pod kolor postawione mieszkania – uważam że tworzą niepowtarzalny klimat Anglii 🙂 Choć oczywiście nie wszędzie je spotkasz 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *