Dolina Prądnika. Weekend w Ojcowskim Parku Narodowym.

Dolina Prądnika leży na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Jest on najmniejszym parkiem narodowym w Polsce. Według statystyk prowadzonych przez władze parku przyciąga z roku na rok coraz więcej turystów. W Ojcowskim Parku byliśmy na przełomie maja i czerwca. Wynajęcie na cztery dni jakiegokolwiek pokoju w Dolinie Prądnika stanowiło nie lada wyzwanie. Na moje zapytanie odpowiedziała tylko jedna osoba. Nie wahałam się ani chwili, by wynająć pokoik na poddaszu.

Informacje na temat Ojcowskiego Parku Narodowego:

  • Utworzony 14.01.1956 roku.
  • Jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce – jego powierzchnia wynosi 2145,62 ha.
  • Ojcowski Park Narodowy jest położony w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w odległości 16 km od Krakowa.
  • Park obejmuje doliny dwu niewielkich rzek – Prądnika i Sąspówki oraz przyległe fragmenty wierzchowiny jurajskiej.
  • Podłoże geologiczne stanowią wapienie jurajskie, których wiek wynosi około 150-180 mln lat.
  • Na terenie Parku znajduje się około 600 jaskiń, a do najdłuższych należą: jaskinia Łokietka (320 m), Jaskinia Ciemna (209m) i Jaskinia Zbójecka (180 m).
  • Oprócz pospolitych ssaków takich jak sarna, dzik, lis, zając itp. Występują również: borsuk, popielica, gronostaj, bóbr europejski.
  • Najbardziej charakterystyczne ssaki to nietoperze (17 gatunków), wyróżniamy wśród nich: podkowiec mały i nocek orzęsiony. (źródło: Tablica Informacyjna w OPN)

Miejsce idealne, dla osób szukających kontaktu z naturą.

Dolina Prądnika jest bardzo malownicza. Idealne miejsce na odpoczynek. To nie jest miejsce dla osób uwielbiających kluby, bary, i imprezy. To miejsce to oaza spokoju i kontaktu z naturą, którą mamy na wyciągnięcie ręki.

Wieczorami słychać śpiew ptaków, szum lasu, a widok mgły unoszącej się nad doliną jest niezapomniany. Istnieje tu otwarta w sezonie jedyna restauracja serwująca posiłki. Był kiedyś sklep, ale został zamknięty. Jest to mała osada, jednak warto do niej się wybrać.

W dzień turystów przybywa, a w miarę upływu dnia jest ich coraz mniej, wieczorem udając się na spacer, byliśmy sami na drodze. Mała ilość miejsc noclegowych w dolinie powoduje, iż nadal jest to miejsce oderwane od teraźniejszości, w którym mamy możliwość obcowania z naturą. O każdej porze roku Dolina Prądnika musi wyglądać niesamowicie.

Przy głównym szlaku doliny znajdują się najpopularniejsze atrakcje: Krakowska Brama, Źródełko Miłości, Zamek w Ojcowie, Kaplica na Wodzie. W niewielkiej odległości od siebie znajdują się także dwie jaskinie udostępnione zwiedzającym: Łokietka i Ciemna.

Informacje praktyczne, legendy, propozycje szlaków można znaleźć na stronie: Ojcowski Park Narodowy.

4 komentarze(y) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.