Dlaczego warto wybrać się do West Lulworth.

Część wybrzeża Dorset, w której leży Lulworth,  oferuje najwięcej ciekawych formacji skalnych, o unikalnych kształtach. To tu znajdują się największe brytyjskie pola naftowe poza obszarem Morza Północnego o najwyższej jakości surowca. Obszar ten od XIX wieku wzbudzał zainteresowanie geologów i geografów, a w latach trzydziestych odbyły się pierwsze badania terenu. Od tego czasu obszar nieustannie przyciąga zainteresowanych geologią z całego świata. Jednocześnie problemem niezwykłego wybrzeża jest zbyt duża liczba odwiedzających, a także erozja skał wywoływana przez wodę morską.

Wyjątkowość wybrzeża w 2001 roku doceniło UNESCO, wpisując je na Listę Światowego Dziedzictwa, a powołani eksperci czuwają, by nietypowe formacje skalne przetrwały jak najdłużej w niezmienionym kształcie.

Linia brzegowa Lulworth oferuje najbardziej znane formacje skalne takie jak: White Nothe, Bat’s Head, Durdle Door, Man O War, Stair Hole, Lulworth Cove, Fossil Forest i Mupe Bay. Oprócz formacji skalnych wybrzeże obfituje w wysokie klify, łuki, jaskinie i jedne z piękniejszych plaż angielskiego wybrzeża.

Lulworth Cove.

Każdego roku szlak poprowadzony przez porośnięte trawą wzgórze oferujące widoki na błękitną wodę z Durdle Door do West Lulworth przemierza 250 000 osób. W tym roku byłam jedną z nich, przemierzając wysypaną białym żwirkiem ścieżkę o długości 1,3 mili. Spacer z Durdle Door do Lulworth Cove zajmuje około 40 minut bardzo ślamazarnym krokiem.

Lazurowy kolor wody widać z daleka, choć na pierwszy plan wysuwa się ogromny parking, który wydaje się większy niż sama miejscowość. Z parkingu odjeżdżają również autobusy do Wool i Poole, ostatni odjeżdża dość wcześnie, dlatego warto sprawdzić rozkład jazdy, nim oddamy się błogiemu wypoczynkowi z bajecznymi widokami w tle. Oprócz parkingu mieniącą się błękitem zatokę otaczają restauracje bary i małe sklepiki z przeróżnymi upominkami. Kiedy minęłam wszystkie miasteczkowe atrakcje, dotarłam do najpiękniejszej zatoki o idealnym kształcie.

Lulworth Cove to zatoka o lazurowym odcieniu wody o idealnie półkolistym kształcie z kamienistą plażą. Unikalny kształt zatoki jest wynikiem dyfrakcji falowej. Lulworth Cove co roku przyciąga 500 000 odwiedzających, z czego najwięcej odwiedzin notuje się w lipcu i sierpniu.

Stair Hole.

Inną ciekawą formacją skalną, która leży w małej miejscowości West Lulworth jest Stair Hole. Dzięki tej formacji skalnej możemy wyobrazić sobie, jak kilkaset tysięcy lat temu wyglądała osławiona Lulworth Cove. Na nietypowy kształt Stair Hole wpłynęły ruchy skorupy ziemskiej sprzed milionów lat. Klimat i warunki, w jakich powstawał Stair Hole, podlegały nieustannie zmianom, które spowodowały, że najstarsze skały znajdują się najbliżej morza.

West Lulworth.

Pół mili od Lulworth Cove, leży West Lulworth, które było tradycyjną wioską rybacką w Dorset. Idąc główną ulicą miejscowości, otaczają mnie zadbane kryte strzechą domki, przyozdobione kolorowymi kwiatami w donicach. Miejscowość wtulona w otaczające zielone wzgórza zdaje się oazą spokoju. Nad dawną wioską rybacką widać na wschodzie 170-metrowe wzgórze Bindon Hill, gdzie znajdują się pozostałości prac ziemnych z epoki żelaza, a na zachodzie widać zaokrąglony Hambury Tout z kurhanem na szczycie.

W West Lulworth znajdują się pozostałości starego młyna wodnego, który spłonął w XIX wieku, a także budynek straży przybrzeżnej, w którym stacjonowali celnicy. Od końca XVII wieku do połowy XIX przemytnicy wykorzystywali Lulworth Cove i inne pobliskie zatoki. Ponadto w West Lulworth znajduje się szkoła, kilka przytulnych hoteli, pub i sklep. Do miejscowości warto przespacerować się dla niepowtarzalnych, pokrytych strzechą domków.

Inne wpisy z Dorset:

P. S. Do przeczytania za tydzień 🙂

24 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Pięknie wygląda to miejsce. Dla takich wpisów warto odwiedzać różne blogi podróżnicze, żeby naleźć takie unikatowe miejsca 🙂

  2. Klimatyczne miejsce. Przyznam, ze nie wczesniej nie mialam planow podrozy w tym kieurnki, ale teraz widze, ze warto.

  3. Dawno temu odwiedziłam tamte rejony. Pamiętam, że było pięknie i wietrznie. Chłodno i deszczowo. Bardzo zielono! I zupełnie bezludnie 😉 Ten tłok nad zatoką mnie zaskoczył.

  4. Ciekawe miejsce. Jeszcze nigdy nie byłem w Wielkiej Brytanii a nie zdecydowałem jeszcze gdzie pojadę na wakacje. Może właśnie tamte rejony bym odwiedził :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.