Dartmouth Park w West Bromwich – sobotnia wizyta.

Dartmouth Park w West Bromwich to przyjemny pomysł na spędzenie paru godzin po sobotnich zakupach na mieście. Ten uroczy miejski park o powierzchni blisko 24 hektarów położony jest na Reform Street ale wiedzie do niego pięć wejść z różnych stron. Jest oddalony o niecały kilometr na wschód od centrum West Bromwich. Został uroczyście otwarty w 1878 a ceremonię obserwowało 40 tysięcy ludzi. Wstęp możliwy jest od świtu do zmierzchu.

Tuż przy wejściu od Reform Street możemy zobaczyć domek przypominający trochę chatkę na kurzej nóżce z bajki.

Dartmouth Park

Jak prawie w każdym angielskim parku ławek nie jest za dużo i czasem trzeba poczekać aż się zwolni nasza upatrzona ławeczka. Na szczęście pora była dość wczesna i ławki były jeszcze puste.

Dartmouth Park

Na terenie parku znajdują się dwa sztuczne akweny. Większy z nich nosi nazwę Pleasure Pool.

Wśród różnorodnych atrakcji znajdziemy m.in. place zabaw dla dzieci, miejsce do ćwiczeń, trasy do joggingu, wystawy kwiatów, elegancką fontannę z wodą do picia i ogród sensoryczny.

W 1923 odsłonięto pomnik upamiętniający Wielką Wojnę (jak wówczas nazywano Pierwszą Wojnę Światową). Pomnik jest obecnie poświęcony również ofiarom innych konfliktów.

Budowa drogi szybkiego ruchu w latach ’70 spowodowała odcięcie parku od miasta. Wywołało to powolną degradację tego terenu i niszczenie obiektów przez wandali. W 2009 rozpoczęła się renowacja Dartmouth Park – łączny koszt wyniósł ponad 6 milionów funtów. Prace zakończyły się w roku 2014 i od tego czasu odświeżony park cieszy odwiedzających.

O historii parku można poczytać na stronie Towarzystwa Historycznego West Bromwich. Są tam też nostalgiczne zdjęcia z dawnych czasów.

Szczegóły dotyczące godzin otwarcia, dojazdu i wszystkich atrakcji znajdziecie na stronie parku.

Inne parki

Gdybyście chcieli jeszcze poczytać o angielskich parkach, serdecznie zapraszam do poniższych wpisów:

Cannon Hill Park

Priory Park w Dudley

Wiosna w Sutton Park

Sheldon Country Park

Wrzosowiska w Sutton Park

Jesień w Lickey Hills

Forge Mill Lake

Barr Beacon Local Nature Reserve

Życzę miłej lektury.

P.S. Do przeczytania niedługo 🙂

O innych ciekawych miejscach w Birmingham przeczytasz w poniższych wpisach:

19 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. W dzisiejszych czasach ogarniającego nas z każdej strony betonu, każdy park jest na wagę złota. Mnie podobają się te angielskie z dużą ilością zieleni i ogromnymi trawnikami.

  2. No nie musiałaś pisać, że to angielski park, bo to od razu widać po stylu 🙂 Mój ulubiony do Richmond Park z biegającymi wolno jeleniami <3 Ale na szczęście już wróciłam na stałe do Polski 🙂

    1. Aż tak widać że to angielski park? 🙂 Richmond Park słyszałam o tym niezwykłym parku, niestety jeszcze w nim nie byłam.

  3. Bardzo ładny park. Nie odwiedzę go nigdy na żywo, ale chociaż mały wirtualny spacer po nim wszystko mi wynagrodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *