Co zobaczyć w Conwy.

Conwy, mała, urocza, walijska miejscowość wtulona w las, położona tuż przy ujściu rzeki Conwy w niedalekiej odległości od popularnego kurortu wypoczynkowego Llandudno. Znana przede wszystkim ze średniowiecznego zamku, do którego licznie przybywają turyści. Po wizycie na zamku warto rozejrzeć się po mieście, zabytkowa część miasta jest dość mała, ale kryje w sobie perełki, obok których nie sposób przejść obojętnie.

Zamek w Conwy.

Na terenie Walii wybudowano ponad 400 zamków, jednak tylko fortece wzniesione za czasów króla Edwarda I zaliczają się do tzw. The Iron Ring. Najpopularniejszymi przedstawicielami pamiętającymi czasy króla Edwarda I są Conwy CastleHarlech Castel, Caernarfon Castle i Beaumaris Castle. Wyróżnia je styl, w którym zostały wybudowane, trwałość, malownicze położenie. Wszystkie wymienione zamki pełniły funkcje obronne. Wyglądem miały odstraszać potencjalnych najeźdźców. Budując potężne twierdze król Edward I chciał w ten sposób umocnić władzę na zdobytych terenach. Zamek w Conwy zachęca swą bogatą historią do odwiedzin. O zamku możecie przeczytać we wcześniejszym wpisie pod linkiem: 7 powodów dla których warto odwiedzić zamek w Conwy.

Conwy Suspension Bridge.

Conwy Suspension Bridge, najstarszy z mostów, które leżą tuż przy zamku, wybudowany w latach 1822-1826. Pierwotny drewniany pokład został zastąpiony żelazną drogą pod koniec XIX wieku i został wzmocniony przez dodanie kabli drucianych powyżej oryginalnych żelaznych łańcuchów w 1903 roku. W następnym roku dodano szeroką na sześć stóp kładkę dla ruchu pieszego. Conwy Suspension Bridge w czasach świetności łączył Chester i Bangor. Obecnie stanowi atrakcję turystyczną. Dostępny jest tylko dla pieszych. Most jest pod opieką National Trust od 1965 roku. Dodatkowe informacje:  na stronie National Trust.

Mury miejskie.

W 1283 roku rozpoczęto budowę miejskich murów obronnych. Prace nadzorował główny architekt Edwarda w północnej Walii mistrz Jakub z Saint George. Każdego lata zbierała się pokaźna liczba pracowników z Anglii w Chester, których przewożono do Walii na sezon budowlany. W latach 1284-1285 zbudowano zachodnią, priorytetową część murów miejskich, w 1286 roku została ukończona południowa część, a w 1287 roku dobudowano pozostały odcinek murów. Mury wraz z zamkiem miały zapewnić bezpieczeństwo. Wraz ze zmieniającą się władzą dbałość o mury także się zmieniła. Kiedy doszło do złagodzenia stosunków między Walijczykami a Anglikami, znaczenie murów zmalało, tym samym lokalna ludność wykorzystywała kamienie pochodzące z murów do budowy domów, w miejscu, gdzie stał mur, zaczęto budować domy, a fosa służyła do składowania śmieci. W późniejszych czasach obok murów przeprowadzono linię kolejową, drogę. Pod koniec XIX wieku rozpoczęto renowacje murów miejskich i udostępniono je dla turystów.

Trzy niezwykłe budynki w Conwy.

Plas Mawr to elżbietańska kamienica pochodząca z XVI wieku. Obiekt został zbudowany przez Roberta Wynna, członka miejscowej szlachty, po ślubie z pierwszą żoną Dorothy Griffith. Plas Mawr zajmował działkę przy High Street w Conwy a prace budowlane były podzielone na trzy etapy, które trwały od 1576 a 1585. Po długim procesie związanym z własnością budynku w 1683 roku przeszedł w posiadanie rodziny Mostynów. Pełnił różne funkcje np. jako szkoła czy tanie kwatery. XX wiek przyniósł mu popularność za sprawą świetnie zachowanej elżbietańskiej architektury. Z architektonicznego punktu widzenia Plas Mawr jest prawie niezmieniony od XVI wieku.

Aberconwy House położony przy 2 Castle Street jest rzadkim ocalałym magazynem zbudowanym przez angielskich kupców. Przeprowadzona analiza belek dachowych wykazała, że drzewa zostały ścięte w latach 1417- 1420. To czyni Aberconwy House najstarszym domem w Walii. W 1950 roku został uznany za zabytek klasy I. W XIX i XX wieku dom służył jako hotel. W 1976 roku przeprowadzono remont i obecnie mieści się w nim muzeum.

Najmniejszy dom z powodzeniem pełni funkcję atrakcji turystycznej miasta Conwy. Wymiary domu to 3.05 × 1.8 m, stoi tuż przy nabrzeżu przy 10 Lower Gate Street. Dawniej domek zamieszkiwał miejscowy rybak Robert Jones, który miał 191 cm wzrostu. Dom wpisano do Księgi rekordów Guinnessa jako najmniejszy dom w Wielkiej Brytanii.

Conwy Morfa Beach.

Conwy Morfa Beach to szeroka plaża ze złocistym piaskiem. Planując wizytę na plaży, warto sprawdzić tabelę z pływami. W czasie odpływu powstają rozległe wysepki z piaskiem, które podczas przypływu mogą zostać odcięte od reszty plaży. Na spacer po plaży można zabrać psa, nie ma zakazu wprowadzania psów na plażę. W pobliżu plaży znajduje się bezpłatny parking i pole golfowe.

Conwy Marina and Quay.

Przystań w Conwy jest doskonałym miejscem na odpoczynek, połów krabów, czy obserwację zacumowanych łódek. To także doskonałe miejsce, by zjeść danie na wynos na świeżym powietrzu w towarzystwie latających nad głowami mew. Organizowane są także krótkie rejsy, podczas których wspaniałych widoków nie zabraknie.

Inne wpisy z okolic Llandudno: 

16 komentarze(y) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.