Co warto zobaczyć w Birmingham?

Birmingham przez lata miało opinię brzydkiego i nieciekawego miasta, aż w końcu nadszedł czas na zmiany. Z rozmachem zaczęła się przebudowa architektoniczna miasta. Największym wyzwaniem była modernizacja centrum. Tu wszystko musi być na najwyższym poziomie, ma być nowoczesne. Birmingham ma być także miastem,w którym młodzi ludzie mają szansę na bardzo dobre wykształcenie, na rozwój własnych zainteresowań, a także na rozrywkę. Drugie miasto pod względem wielkości w Anglii bardzo ciężko pracuje na swój nowy wizerunek. Birmingham to miasto zmian w którym zawsze się coś dzieje i warto choć trochę czasu poświęcić na jego poznanie.

Spacer po Birmingham w tygodniu to szalony pomysł. Mnóstwo ludzi na ulicach, korki, miasto tętni życiem. Każdy gdzieś się śpieszy, ktoś na kogoś czeka, roboty budowlane w toku, centra handlowe przepełnione. I jak tu zwiedzać? Mam na to radę. Niedziela o poranku to idealny czas dla takich ludzi jak ja, którzy nie lubią zwiedzania razem z milionem innych osób. W niedzielę rano centrum miasta jest puste. Nikogo nie ma na ulicach. Jesteśmy tylko my i miasto. Co jakiś czas przemknie jakiś człowiek po ulicy miasta, ale to chyba przez pomyłkę. Zresztą na zdjęciach wszystko widać. Co zatem zobaczyć w centrum Birmingham?

The Bull Ring.

Spacer zaczynamy od najbardziej rozpoznawalnego miejsca w mieście, The Bull Ring. Od zawsze było miejscem handlowym. Pierwsze targowisko powstało w 1154 r. Peter de Bermingham (posiadacz ziemski) pozyskał Kartę Praw Targowych od króla Henryka II. Tak powstał targ w osadzie. Obecnie, w tym samym miejscu, gdzie kiedyś odbywał się targ, mieści się najnowocześniejsze, przyciągające klientów z całego świata centrum handlowe. Zbudowane z wielkim rozmachem. Przemyślana konstrukcja nie przytłacza swym ogromem odwiedzających. Pośród sklepów, kawiarni wyłaniają się pamiątki z dawnych lat, jak chociażby kościół St. Martin, który można obserwować z tarasu widokowego dzielącego centrum handlowe. Stąd widać doskonale Rotundę, która jako jedyna przetrwała przebudowę, a gdzie można zamieszkać i obserwować centrum miasta z góry, także i tu znajdziemy pomnik Nelsona, zrobimy sobie zdjęcie z bykiem, symbolem centrum handlowego.

Mapa z planem centrum handlowego pod linkiem: Mapa The Bull Ring,  a informacje odnośnie do samego centrum znajdują się pod tym linkiem:  Centrum Handlowe Bull Ring.

Rotunda.

Nie sposób jej nie zauważyć, będąc w centrum miasta. Może służyć jako punkt orientacyjny dla zagubionych. Rotunda jest wysoka na 81 metrów, ma 25 pięter. W latach 1965 – 2004 jej powierzchnia przeznaczona była do użytku komercyjnego, od 2008 można wynająć na samej górze budynku apartamenty. Jeśli jesteście ciekawi jak to wygląda, polecam stronę Widok z Rotundy można zarezerwować pokoje, ale można także oglądając zdjęcia, zobaczyć jakie widoki rozpościerają się z najwyższych pięter budynku.

Pomnik Nelsona.

Horatio Nelson odwiedził Birmingham w 1802 roku – jako bohater był celebrowany, gdziekolwiek by się nie udał, a na znak uwielbienia odsłonięto 25 października 1809 roku posąg autorstwa Sir Richarda Westmacottsa. Był to pierwszy pomnik Nelsona w Wielkiej Brytanii. Powstał on w ciągu sześciu miesięcy z datków od klas pracujących.

Kościół St. Martin.

Ciekawa historia łączy się z patronem kościoła, a jeszcze ciekawszą sprawą jest to, iż jest ona inspiracją dla wolontariuszy obecnie działających na terenie parafii. Patronem kościoła jest żołnierz, który urodził się w 316 roku na Węgrzech. Mimo niechęci musiał iść do wojska, ponieważ prawo tak nakazywało, w ten sposób mając lat osiemnaście, został wysłany do Francji. Jako żołnierz zimą przejeżdżał przez miasto, zobaczył półnagiego żebraka. Poruszony widokiem oddał biednemu pół swojego płaszcza. Tej samej nocy żołnierz miał sen, w którym ukazał się Chrystus. Po tym śnie młody człowiek przyjął chrzest. Następnie Marcin stał się biskupem Tours we Francji. Ciekawa historia, prawda? Więcej informacji na temat samego budynku i jego historii znajdziecie na: Kościół św. Marcina informacje.

Selfridges.

Budynek z tysiącem aluminiowych dysków, wchodzący w skład centrum handlowego The Bull Ring. Najbardziej rozpoznawalna budowla w centrum miasta. Informacje praktyczne znajdują się pod linkiem: Selfridges informacje.

Opuszczamy centrum handlowe i idziemy dalej pustymi ulicami Birmingham. Kolejny cel naszego porannego spaceru to Gas Street. Po drodze mijamy kino The Electric, w którym 27/12/1909 roku wyświetlono pierwszy niemy film, czyli tym samym jest to najstarsze kino w Anglii. Następnie mijamy budynek New Alexandra Theatre, a później The Mailbox (więcej informacji pod linkiem: Mailbox), czyli dawną sortownię poczty przekształconą obecnie w centrum handlowe i hotel.

Gas Street.

W czasach kiedy miasto nie miało zbyt dobrze rozwiniętej sieci dróg ani kolei Gas Street pełniła bardzo ważną funkcję w transporcie. Będąc głównym punktem załadunku i rozładunku w mieście, Gas Street jako pierwsza posiadała gazowe oświetlenie. Stąd nazwa ulicy. W roku 1960 transport kanałami stracił na znaczeniu. Transport drogowy i kolejowy okazał się zbyt silną konkurencją dla transportu wodnego. Ostatnią firmą, która korzystała z kanałów, był Cadbury w Burnville. Na jakiś czas o kanałach zapomniano.

Obecnie kanały są świetną atrakcją turystyczną Birmingham. Odnowione, zadbane z mnóstwem restauracji, barów, klubów wokół są idealnym miejscem spotkań, spacerów. Płynąc łódką po kanałach mamy okazję do poznania miasta od innej strony.

Oozells Square.

Warto przyjść w to miejsce na wiosnę, kiedy wiśnie kwitną. Ten maleńki plac przekształca się w urocze miejsce, gdzie można nabrać sił przed dalszym zwiedzaniem miasta. Oprócz kwitnących wiśni znajduje się tu Ikon Gallery. Galeria sztuki współczesnej mieści się w zabytkowym, wiktoriańskim budynku. Galeria organizuje warsztaty, dni rodziny, wydarzenia specjalne. Można także uczestniczyć w wycieczce z przewodnikiem po samej galerii. Informacje praktyczne: Ikon Gallery  Niestety spóźniliśmy się na kwitnące wiśnie, ale to miejsce, mimo że małe jest bardzo malownicze. W przyszłym roku na pewno zdążę na drzewa pełne kwiatów.

Wychodząc z Oozells Square na główną ulicę mamy bardzo fajny widok na The Cube (więcej informacji pod linkiem: The Cube).

Centenary Square.

To w tym miejscu zgromadzone są popularne budynki miasta. Hall of MemoryLibrary of BirminghamSymphony HallRepertory Theatre (The REP), a naprzeciw stoi złoty posąg pionierów epoki industrialnej: J. Watta, M. Boultona i W. Murdocha. Zdecydowanym minusem spaceru w niedzielę rano jest brak możliwości wejścia na taras widokowy biblioteki. W niedzielę biblioteka jest zamknięta.

Informacje praktyczne znajdziecie pod linkami:

W 2014 roku przed biblioteką stanął jeszcze jeden pomnik „A Real Birmingham Family. Przedstawia on dwie matki z dziećmi. Siostry Emma i Roma Jones i ich troje dzieci zostały wybrane decyzją jury z 400 rodzin, jako najbardziej reprezentatywne dla współczesnego Birmingham. Autorką rzeźby jest Gillian Wearing. Zdobywczyni nagrody Turnera (1997) poświęciła cztery lata na wykucie pomnika „A Real Birmingham Family.

Victoria Square i Chamberlain Square.

Te dwa miejsca są tak blisko siebie, że nie warto opisywać ich osobno. Ma się wrażenie to jeden ogromny plac, na którym nie wiadomo gdzie zaciera się granica pomiędzy jednym a drugim. Obecnie na Chamberlain Square trwa wyburzanie biblioteki, więc dojście do fontanny Chamberlain Memorial jest niemożliwe. Tu znajduje się również Museum and Art Gallery (BM&AG).

Na Victoria Square mieści się City Council House, Town Hall i  znana fontanna „The River”, która jeszcze lepiej jest znana jako „The Floozie in the Jacuzzi”, choć obecnie posadzono w niej różnego rodzaju kwiaty. Obok dawnej fontanny znajduje się pomnik królowej Wiktorii. Victoria Square to idealne miejsce na organizację przeróżnych wydarzeń kulturalnych, co roku przed Bożym Narodzeniem organizowany jest Frankfurt Christmas Market, a także ustawiany jest diabelski młyn i tymczasowe lodowisko.

Informacje praktyczne pod linkami:

Cathedral Church of Saint Philip. 

Pośród nowoczesnej architektury w centrum miasta znajdziemy zabytek z osiemnastego wieku. Katedra wybudowana w stylu barokowym, oznaczona jako zabytek klasy pierwszej. Sławne są jej witraże, autorstwa Edwarda Burnego-Jonesa. Niezwykle starannie wykonane przyciągają turystów z całego świata. (Informacje praktyczne: Katedra Birmingham).

Na terenie cmentarza położonego przy samej katedrze, znajdziemy The Burnaby, obelisk poświęcony pamięci pułkownikowi i podróżnikowi angielskiemu, a także pomnik pamięci ofiar ataku terrorystycznego z 21/11/1974 roku. Zginęło wtedy 21 osób, a 182 osoby zostały ranne.

Great Western Arcade.

Jest to pasaż handlowy leżący między Colmore Row i Temple Row w centrum Birmingham. Wybudowany w 1876, podzielony na dwie części. Na Temple Row posiada ozdobne wnętrze, natomiast pasaż położony na Colmore Row jest unowocześnioną przeróbką. Informacje praktyczne pod linkiem: Great Western Arcade.

Na koniec mapa naszej trasy pieszej po centrum Birmingham. Mimo że Google wyznaczyło czas na 56 minut, nam zajęło przejście całej trasy około dwóch i pół godziny. Oglądając wszystko tylko z zewnątrz, a do tego robiąc mnóstwo zdjęć.

Inne wpisy o Birmingham znajdziesz w kategorii: Poznaj Birmingham.

 

13 komentarze(y) Dodaj komentarz
  1. Jestem tu teraz, czas lockdown przynajmniej tłoku nie ma. Jest to jedno z najbrzydszych miast w jakich byłem. Jak w Detroit prawie 🤣
    Jako miejski explorer wybieram zawsze miejsca gdzie normalni turyści nie zaglądają albo ze strachu albo rozsądku 🤣 ja jednak lubię mroki wielkich miast i Birmingham spełnił moje oczekiwania. Jeśli ktoś lubi taki rodzaj turystyki serdecznie polecam to miasto.

  2. Bardzo chciałabym się tam wybrac. Super opowiesc i swietne zdjęcia! (przepraszam za brak niektórych polskich znaków – nie wiem czemu, ale nie wchodza mi tu)

    1. W Birmingham nie ma zbyt dużo zabytków, jednak jest to miesto w którym na pewno nie będziesz się nudzić. Świetnym pomysłem jest spacer wzdłuż kanałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *