Gran Canaria co warto zwiedzić i zobaczyć?

Gran Canaria co warto zwiedzić i zobaczyć? Chodź, pokażę ci wyspę pełną kontrastu. Gorące południe, bujną roślinność północy, centralną część, surową, górzystą spowitą grubą warstwą chmur. Różnorodność, najlepiej opisuje Gran Canarię. By zwiedzić wyspę, najwygodniej jest wypożyczyć samochód, wtedy nie trzeba martwić się o punktualność autobusów.

Moya, miasto z widokiem na wąwóz.

Miasto Moya to mój faworyt. Miasto położone nad wąwozem, z miejscem widokowym gdzie można zrobić przepiękne fotografie. Zadbane budynki z przydomowymi pięknymi ogromnymi hortensjami, które kuszą barwne motyle. W okolicy znajduje się jedyny na wyspie wąwóz, gdzie występuje las wawrzynowy. Jest on objęty ochroną ze względu na swoją unikalność. Żeby dojechać do miasteczka, musimy najpierw pokonać serpentyny wąskich dróg. Dla widoku z tarasu przy imponującym neoromańskim kościele warto. W tym miasteczku urodził się i wychował poeta Tomás Morales, można odwiedzić muzeum poświęcone jego twórczości, więcej informacji pod linkiem: Muzeum.

Cuevas Bermejas, czyli szkarłatne jaskinie.

Mała wioska położona w wąwozie Barranco de Guayadeque skrywa jaskinie, które są wciąż zamieszkiwane przez ludzi. Droga biegnąca doliną pozwala na swobodny dojazd do miejscowości. Parking znajduje się naprzeciwko schodów prowadzących do zamieszkałych jaskiń. Z parkingu widać skromną wykutą w skale kaplicę, a kawałek dalej bar z lokalnymi przysmakami.

Wspinając się ścieżką, możemy obserwować jaskinie z ogródkami, leniwie opalające się koty, a także dostosowane do warunków tarasy widokowe. Jaskinie są wyposażone w nowoczesne udogodnienia takie jak: anteny telewizyjne czy baterie słoneczne. Latem jaskinie zapewniają chłód a zimą ciepło.

Cactualdea. Kanaryjska kaktusomania.

Nie trzeba ich często podlewać, są zawsze zielone, mają różne kształty, a ich kwiaty to rzadkość. Kaktusy. Jeśli jesteś wielbicielem tych roślin, przyjedź do kanaryjskiego Cactualdea. W kaktusowym ogrodzie rośliny zaskakują rozmiarami.

W parku czynnym od 10:00 do 18:00 posadzonych jest około 1200 różnych gatunków kaktusa. Niektóre zostały przywiezione z tak odległych miejsc, jak: Madagaskar, Boliwia czy Meksyk. To nie wszystko, co oferuje park. Znajduje się w nim także amfiteatr, w którym odbywają się tradycyjne walki lucha canaria, które przypominają zapasy. W parku działa także restauracja gdzie można spróbować lokalnych smakołyków, a w piwnicach znajdziemy 250 gatunków wina. Przechadzając się po ogrodzie, możemy natknąć się na domowe zwierzęta np. osiołki czy pawie. Godziny otwarcia, ceny biletów: Cactualdea.

Caldera de Bandama. Wycieczka nad krater.

Wulkan, którego erupcja wyrządziła największe szkody na wyspie, czyli Caldera de Bandama najlepiej widoczny jest ze szczytu Pico de Bandama (574 m n.p.m.) Po pokonaniu krętych dróg będziemy mogli spokojnie z wysokości obejrzeć powstały krater. Ciekawostką jest, że obok krateru znajduje się najstarsze w Hiszpanii pole golfowe. Krater będzie widoczny, o ile nam chmury go nie przysłonią.

Do krateru możemy zejść wyznaczonym szlakiem. Schodząc, może będziemy mieć szczęście i zobaczymy endemiczny gatunek chrząszcza.

Pico de Bandama i Caldera de Bandama uznano za pomniki przyrody, stanowią obszar chroniony. Naukowcy po przeprowadzeniu odpowiednich badań ostrzegają, iż wulkan może dać o sobie znać wkrótce.

Puerto de Mogan, kolorowe miasteczko południa.

Puerto de Mogan słońca w nim pod dostatkiem! A to za sprawą położenia na słonecznym południu wyspy. Czekając na autobus, który ze względu na lokalne znane powszechnie hasło mañana przyjedzie a może i nie. Kiedy przetrwacie szaleńczą jazdę kierowcy, nierzadko po ostrych zakrętach, to jesteście na miejscu i możecie delektować się pięknem miasteczka.

Niska zabudowa, pełna barw porośnięta bogato bugenwillami i hibiskusami. Miejscowość z portem i weneckimi kanałami nazywana jest przez mieszkańców Małą Wenecją. Nie śpiesząc się, możemy przechadzać się wąskimi uliczkami, usiąść w jednej z wielu kawiarni i cieszyć się krajobrazem popijając kawę.

Arucas, miasto z wytwórnią alkoholu.

Miasto, w którym można zatrzymać się na dłużej. Oferuje jak na kanaryjskie miasto, sporo atrakcji. Dwa główne powody, które sprawiają, iż przyjezdni chętnie odwiedzają to miasto, to: zabytkowy kościół i wytwórnia procentowych przysmaków wyspy. Zresztą nie jest to tylko wytwórnia, ale także swego rodzaju muzeum, w którym możemy przyjrzeć się dokładnie tradycji wytwarzania rumu. Wiele sławnych osób odwiedzało to miejsce, czego efektem są beczki z podpisami tychże osób. Strona główna wytwórni: Arehucas.

Warto miasto odkryć samemu udając się do Jardín de la Marquesa, gdzie możemy obejrzeć ciekawy ogród w stylu romantycznym. Możemy pochodzić po uliczkach miasta i podziwiać widoki, jakie oferuje. Odkryć małe placyki, pochowane między ulicami. Jest też coś dla fanów wspinaczki, czyli: Montaña de Arucas możemy wejść na niewysoką górę (412 m) i podziwiać panoramę północnej części wyspy.

Teror i drewniane balkony.

Miasto jest znane przede wszystkim z drewnianych balkonów ozdobionych donicami z bujnymi kwiatami. Na palcu znajduje się kościół Basílica de Nuestra Señora del Pino. Miasto to jest religijną stolicą wyspy, a obchody patronki są tu obchodzone hucznie. Święto przypada na 08.09 i uroczystości trwają przez tydzień. Godziny mszy odbywających się w bazylice i dokładny adres znajdziesz pod linkiem: Diocesis de canarias.

Firgas.

To tu znajdziemy malowane porcelanowe ławeczki z historiami z życia mieszkańców wysp, czy symbolami Wysp Kanaryjskich. Na uwagę zasługuje długi na 30 metrów kaskadowy wodospad znajdujący się pośrodku schodów, czy też rzeźby każdej z osobna wyspy z podstawowym opisem każdej z Wysp Kanaryjskich.

San Bartolomé de Tirajana, miasto z najładniejszą panoramą.

Przy tym miasteczku znajduje się wulkaniczny krater Caldera de Tirajana, porośnięty bujnie roślinnością. Miasteczko słynie także z upraw migdałów, śliwek, brzoskwiń i wiśni wykorzystywanych do produkcji lokalnych alkoholi. Znajduje się tu także bardzo ładny kościół.

Jardín Botánico Canario Viera y Clavijo, ogród z endemicznymi gatunkami.

Gratka dla wszystkich miłośników botaniki i zwierzątek. Na Gran Canarii możemy odwiedzić ogród botaniczny, w którym znajdziemy endemiczne rośliny Wysp Kanaryjskich. Wśród roślinności ogrodu przechadza się również duża jaszczurka, która jest atrakcją dla odwiedzających. Gatunkiem, który upodobał sobie Jardín Botánico Canario Viera y Clavijo jako miejsce do życia, są motyle. Po ogrodzie poprowadzą nas liczne ścieżki. Jedna z nich prowadzi nad oczko wodne. W całym ogrodzie ustawiono dużo tablic z informacjami o gatunkach zwierząt lub roślin, jakie możemy spotkać w Jardín Botánico Canario Viera y Clavijo. Strona główna ogrodu: Jardin Canario.

Galdar, miasto odkryć.

Gran Canaria poszczycić się może niezwykłym miastem, Galdar, które było kiedyś siedzibą dawnych władców wyspy. W mieście znajduje się Museo y Parque Arqueológico Cueva Pintada. W muzeum znajdziemy jedno z najistotniejszych odkryć w zakresie pierwotnej sztuki skalnej. Możemy tu także odnaleźć cmentarzysko archeologiczne, o powierzchni 24.000 m², gdzie możemy zapoznać się z dawnymi zwyczajami mieszkańców wyspy.

Szczyty Gran CanariiRoque NubloRoque Bentayga, Pico de Las Nieves.

Gran Canaria może się pochwalić trzema, charakterystycznymi szczytami. Guanczowie, czyli pierwotni mieszkańcy wyspy uważali Roque Bentayga jako święte miejsce. Pico de Las Nieves możemy zdobyć samochodem i podziwiać ze szczytu Roque Nublo i Roque BentaygaRoque Nublo to symbol wyspy, jeśli mamy ochotę zobaczyć z bliska skalne formacje, można przejść wyznaczonymi szlakami. Należy pamiętać, aby wziąć ze sobą ciepłe ubranie, ponieważ jak w każdych górach pogoda jest zmienna, a także pamiętajmy, by zabrać odpowiedni zapas wody.

Gran Canaria kryje w sobie wiele atrakcji, zobacz również inne miejsca które warte są uwagi: Gran Canaria atrakcje.

18 komentarze(y) Dodaj komentarz
 1. Fajnie, ze zamieszczasz mniej oklepane miejsca. Park kaktusów niesamowicie nas zaskoczył. Na Lanzarote jest słynny Jardin de Cactus, ale ten się do Cactualdea na Gran Canarii nie umywa 🙂 świetny teren, niesamowita liczba okazów i nadspodziewana ilość czasu jaką tam spędziliśmy 🙂

  1. Dziękuję za miły komentarz 🙂 Tak, to prawda że w takich miejscach można przepaść na długie godziny 🙂

 2. Bardzo fajowski blog 🙂 Masa przydatnych informacji. Dziękuję za takie rzetelne opracowanie. Czy mogę do tego wszystkiego, jako taką wisienkę na torcie, liczyć na wskazówki o atrakcyjnych miejscach do snorkelingu?
  Pozdrawiam serdecznie.
  Konrad.

 3. Gran Canaria już jakiś czas temu pojawiła się na mojej liście miejsc, które chcę zobaczyć, ale jakoś nie mogę tam dotrzeć.
  Jak widać ładnie tam 🙂

 4. Warto odwiedzić Maspalomas, wydmy robią niesamowite wrażenie. Zreszta cała wyspa jest piękna i co najważniejsze pogoda tam dopisuje order cały rok 🙂 pozdrawiam!

 5. Szkarłatne jaskinie mnie zainspirowały, ale nie mogę wyobrazic sobie życia w nich. Gran Canaria piękna i dziwię się sobie, że tyle lat wzbraniałam się przed tym kierunkiem podróży.

  1. Hej! Niestety ale nie byliśmy tam (czasu zabrakło). Na blogu umieszczam tylko miejsca w których byliśmy, ale masz rację wydmy są jak najbardziej warte odwiedzenia. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.